Dużo pracy w regionie

Rzeczpospolita

Wielkopolska bije rekordy pod względem niskiej stopy bezrobocia czy wskaźników zatrudnienia. A spółki osiągają jedne z najlepszych wyników w kraju.

Wielkopolski rynek pracy zdecydowanie wyróżnia się w Polsce na plus. To w tym regionie jest najniższa stopa bezrobocia (w maju wyniosła 7,2 proc. wobec 10,8 proc. w kraju). A listę powiatów o najniższym bezrobociu otwierają trzy wielkopolskie: miasto Poznań, kępiński i poznański. W urzędach pracy zarejestrowanych jest mniej niż 3,5 proc. mieszkańców (w samym Poznaniu nawet 3,1 proc.), co oznacza, że problemu bezrobocia praktycznie tam nie ma.

W sumie, jak wynika z Badań Aktywności Ekonomicznej Ludności, w Wielkopolsce pracuje (w I kw.) 1,33 mln osób, czyli 53,6 proc. osób w wieku powyżej 15 lat. Taki wskaźnik zatrudnienia też jest prawie najwyższy w Polsce (lepiej jest tylko na Mazowszu). – Wielkopolska należy do województw o największej liczbie przedsiębiorstw, w 2014 r. w województwie działało prawie 10 proc. wszystkich podmiotów gospodarczych w kraju. Od lat zarówno małe, jak duże firmy więcej zatrudniają, niż zwalniają. Jesteśmy też regionem o najwyższym udziale podmiotów z udziałem kapitału zagranicznego – mówi Wojciech Jankowiak, wicemarszałek Wielkopolski.

– Na terenie powiatu poznańskiego funkcjonuje ponad 51 tys. firm. Choć większość z nich to małe podmioty, prężnie się rozwijają i generują zatrudnienie – uzupełnia Magdalena Morze z Powiatowego Urzędu Pracy w Poznaniu. – A położenie powiatu, doskonale skomunikowanego zarówno z krajem, jak i zachodnimi sąsiadami, przyciąga inwestorów zagranicznych – dodaje.

Ostatnią głośną inwestycją jest Amazon, który pod Poznaniem (w gminie Tarnowo Podgórne) zbudował nowoczesne centrum logistyczne. Do największych firm w regionie należą też Volkswagen Poznań, Beiersdorf (Nivea), Nestle Polska czy Glaxo SmithKline.

Co ważne, wielkopolskie firmy świetnie sobie radzą. Jak wynika z analiz „Rz”, w ubiegłym roku przecięnie jedna spółka (zatrudniająca co najmniej dziesięć osób) wypracowała 67 mln zł przychodów i 0,26 mln zł zysku netto. Lepsze wyniki udało się uzyskać tylko przedsiębiorcom z woj. mazowieckiego.

Opinia

Jolanta Musielak, członek zarządu ds. personalnych w Volkswagen Poznań

Zatrudniamy w całym Volkswagen Poznań ponad 7000 pracowników. Ta liczba za chwilę wzrośnie o 3000 w związku z rekrutacją do nowej fabryki craftera we Wrześni, a równolegle biegnie rekrutacja do fabryki caddy w Antoninku. Decyzję podjęliśmy na podstawie wielu wskaźników, ale jednym z nich była analiza rynku pracy w regionie. Wiedzieliśmy, że dzięki doskonałym uniwersytetom pracownicy w Wielkopolsce są wysoko wykwalifikowani i wykształceni. Sprawdzaliśmy też sytuację na rynku pracy poza samą aglomeracją poznańską. Rozmawialiśmy z urzędami pracy, sprawdzaliśmy potencjał rynku. Oczywiście nie bez znaczenia był system dogodnych połączeń transportowych oraz współpraca z lokalnymi władzami.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Smog Wawelski ugodzony

1 września wchodzi w życie zakaz palenia węglem i drewnem w Krakowie. To bardzo ...

Potrzeba więcej pieniędzy na śmieci

Gmin nie stać na usuwanie składowisk odpadów, gdy uchyla się od tego ich posiadacz, ...

Spanie na sianie

Marzysz o spaniu w stogu siana? Albo na piaszczystej plaży? Jeżeli nie masz pod ...

Prezydent Lublina: rywalizacja o inwestorów jest zawsze

Pokazaliśmy, że w Lublinie mogą działać nowoczesne firmy i laboratoria - mówi Krzysztof Żuk, ...

Miliardowe ubytki w kasie

Lokalne władze będą domagać się rekompensat, jeśli tzw. nowa piątka PiS uszczupli ich dochody ...

Wójt gminy Tarnowo Podgórne Tadeusz Czajka

Wójt Tarnowa Podgórnego: Jakość życia też ma znaczenie

Dla inwestora liczy się nie tylko standard infrastruktury, ale te inne, miękkie kryteria – mówi ...