Startują wakacje czasów zarazy

Zachodniopomorskie dysponuje długim na 185 km wybrzeżem morskim z piaszczystymi plażami – od Świnoujścia poprzez Dziwnów, Kołobrzeg po Darłowo

Kurorty stawiają na akcje edukacyjne. Na każdym kroku chcą przypominać, że nie ma odpoczynku od wirusa.

Popularne miejscowości turystyczne szykują się do sezonu. Wszystkie spodziewają się najazdu turystów. Pensjonaty, hotele, sanatoria oraz kąpieliska są lub będą wkrótce otwarte. Podobnie z atrakcjami turystycznymi. W tym roku nie będzie jednak dużych plenerowych imprez, tylko małe, kameralne. Ruszyły też kampanie informacyjne dla turystów.

#WięcejDystansu

– Spodziewamy się w Augustowie większej liczby turystów. W tym roku mniej osób wyjedzie bowiem za granicę. A poza tym promujemy nasze miasto – tłumaczy Bogdan Dyjuk z Urzędu Miejskiego w Augustowie.

I dodaje. – Coraz więcej zapytań telefonicznych i mailowych wpływa do informacji turystycznej. Od 1 do 21 czerwca przyszło też do IT 800 osób. Wzrasta też obłożenie miejsc noclegowych w obiektach – wylicza Bogdan Dyjuk.

Burmistrz Giżycka nie ma wątpliwości, że w tym sezonie turyści dopiszą.

– Po długim weekendzie czerwcowym widać, że Polacy potrzebują wypoczynku. Niemal wszystkie miejsca noclegowe były zajęte, czartery jachtów wykorzystane, a restauracje pełne klientów – tłumaczy Wojciech Karol Iwaszkiewicz, burmistrz Giżycka.

Podobne obserwacje mają w innych turystycznych miejscowościach, takich jak: Zakopane, Kołobrzeg, Świnoujście, Szczawnica czy Ustka. Są też jednak obawy o bezpieczeństwo. Turyści zapominają, że pandemia wciąż nie minęła.

CZYTAJ TAKŻE: Wakacje w mieście? To nie problem, ale w reżimie sanitarnym

– Dostrzegamy bagatelizowanie zagrożeń i nieprzestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa sanitarnego – wyjaśnia Wojciech Karol Iwaszkiewicz, burmistrz Giżycka.

– Pewne obawy zawsze występują. Wierzymy jednak w rozsądek odwiedzających nas turystów – dodaje Agata Pacelt-Mikler z Urzędu Miasta Zakopane.

W kurortach zaczęły się już akcje promocyjne zachwalające walory wypoczynkowe tych miejscowości. W Zakopanem jest to: #SercemwZakopanem, w Świnoujściu: „Świnoujście – wyspy możliwości”. Ruszają też akcje informacyjne przypominające o zasadach bezpieczeństwa. W Ustce jest to: „Zostań mistrzem bezpiecznego wypoczynku”, a w Kołobrzegu #WięcejDystansu.

W niektórych miejscowościach trwa dezynfekcja. W Ustce rozmieszczono umywalki z mydłem i płynem do dezynfekcji rąk. Odkaża się ławki, poręcze, przystanki.

Kąpieliska z zasłonami

W tym roku na plażach i kąpieliskach ważny jest reżim sanitarny. Zachowanie jednak dystansu społecznego na plaży w szczycie sezonu może być trudne. Są na to różne pomysły.

– W Kołobrzegu rozpoczęliśmy już kampanię informacyjną #WięcejDystansu. Ma przypominać wszystkim, że wciąż mamy pandemię i powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych choćby poprzez zachowanie bezpiecznej odległości. Nasi ratownicy będą w tym roku ubrani w specjalne koszulki z hasłem #WięcejDystansu, a dzieci otrzymają naklejki z tym hasłem – mówi Michał Kujaczyński z Urzędu Miasta Kołobrzeg.

– Na samej plaży wydzieliliśmy parawanami bezpieczny sektor, dzięki czemu chcemy również przypominać o zachowaniu odległości. Wierzymy także w odpowiedzialność nas wszystkich, bo tu chodzi o nasze zdrowie – podkreśla Michał Kujaczyński.

CZYTAJ TAKŻE: Wakacje w przedszkolach będą w tym roku krótsze

W Świnoujściu urzędnicy są dobrej myśli.

Szeroka plaża na wyspach Uznam i Wolin gwarantuje zachowanie dystansu społecznego. Może ona pomieścić 375 tysięcy osób, oferując przestrzeń i swobodę dla wypoczywających. W tym roku ratownicy będą pracowali więcej niż w 2019 roku (wydłużamy o jedną godzinę zabezpieczenie ratownicze). Na kąpieliskach jesteśmy w stanie sprostać wymogom sanitarnym związanym z pandemią. Nadajemy również komunikaty radiowe informujące o zasadach zachowania na plaży podczas epidemii. Całe zagospodarowanie plaży będzie takie jak w 2019 r. – wyjaśnia Joanna Ścigała z Urzędu Miasta Świnoujście.

Bez koncertów i festiwali

Muzea i inne atrakcje też są otwarte. Będą jednak przyjmować mniej odwiedzających.

Nie spodziewajmy się dużych imprez plenerowych. W tym roku w Ustce je odwołano. Odbywają się mniejsze koncerty organizowane np. przez Dom Kultury. Zaplanowano Maraton Zumby, bieg Formoza Challenge. Pod znakiem zapytania jest wciąż Święto Ustki (15 sierpnia).

W Giżycku większość festiwali przełożono na przyszły rok, ale są nowe inicjatywy, które planowane są z założeniem uczestnictwa 999 osób.

W Szczawnicy nie organizuje się w tym roku wielu zawodów oraz imprez kulturalnych. Władze miast wychodzą bowiem z założenia, że mogą być przyczyną nadmiernego gromadzenia ludzi. Wolą unikać możliwości tworzenia się skupisk, by nie narażać zdrowia turystów, jak i mieszkańców.

CZYTAJ TAKŻE: Z małego lotniska na super wakacje

Masowych wydarzeń otwartych nie będzie też w Kołobrzegu. Włodarze tego miasta stawiają na mniejsze formy, jak teatry uliczne, wydarzenia sportowe na plaży czy działania artystyczne w przestrzeni miejskiej.

Z kolei w Zakopanem planowana jest organizacja imprez plenerowych, jak np. Zakopiański Festiwal Literacki i preludium przyszłorocznego Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich pod nazwą „Górale świata sercem w Zakopanem”.

– Wszystkie będą organizowane zgodnie z wytycznymi dla organizatorów imprez kulturalnych i rozrywkowych w trakcie epidemii wirusa – podkreśla Agata Pacelt-Mikler.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Aby objąć budynek ochroną, trzeba to zrobić prawidłowo

Chociaż gminny program opieki nad zabytkami sporządza się na podstawie gminnej ewidencji zabytków, są ...

Wybrzeże ugina się pod turystycznymi inwestycjami

Współpracę administracji morskiej z samorządem terytorialnym trzeba poprawić. Egzekucja przepisów porządkowych obowiązujących na polskich ...

„W stworzeniu masowego punktu szczepień nie ma nic trudnego”

Tworzenie takiego punktu to przede wszystkim znalezienie odpowiedniego miejsca. Potrzeba sporo przestrzeni, łatwego dojazdu, ...

Miasto-fabryka w kolorze green

Tu na razie jest ściernisko, ale będzie San Francisco – zapowiadają Węgrzy. W erze ...

Tajne archiwa i platformy VOD

Przeniesienie życia teatralnego do internetu wiązało się z inwestycjami w nowe technologie oraz koniecznością ...