Wakacje w przedszkolach będą w tym roku krótsze

AdobeStock / poplasen

W tym roku nie będzie wakacyjnych dyżurów placówek. Przez sześć letnich tygodni przedszkola w większości miast będą pracowały normalnie.

– Rodzice będą zobowiązani do zapewnienia dziecku opieki w czasie 2,5-tygodniowej przerwy w funkcjonowaniu placówki – mówi Karolina Gałecka, rzecznik stołecznego ratusza.

Pandemia zamknęła przedszkola na ponad dwa miesiące. Przez ten czas dzieci przebywały w domu i nadal wiele z nich nie uczęszcza do placówek, ale powoli liczba dzieci w nich się zwiększa.

Tegoroczne lato będzie w przedszkolach inne niż do tej pory. Placówki nie będą jak do tej pory zamykane na całe wakacje (otwarte były tylko te dyżurne), ale mają działać przez sześć letnich tygodni.

– W przedszkolach i szkołach prowadzonych przez miasto, jeśli przepisy na szczeblu krajowym dotyczące zagrożenia epidemicznego się nie zmienią, w lipcu i sierpniu dzieci będą mogły przez sześć  tygodni uczęszczać do swojego przedszkola/oddziału przedszkolnego w szkole – tłumaczy Karolina Gałecka.

CZYTAJ TAKŻE: Pierwsze koty za płoty. Mniejsze miasta uruchomiły przedszkola

Podkreśla, że w okresie wakacji, w trosce o bezpieczeństwo dzieci i pracowników, przedszkola i oddziały przedszkolne w szkołach nie będą prowadziły opieki dla dzieci z innych placówek.

– Terminy pracy i przerwy w funkcjonowaniu poszczególnych przeszkoli i oddziałów przedszkolnych zostaną określone po ich uzgodnieniu przez dyrektorów wspólnie z radami rodziców. Pełna informacja o harmonogramie pracy warszawskich przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych w okresie lipiec – sierpień 2020 r. zostanie opublikowana pod koniec maja – zapowiada Karolina Gałecka.

Także w Poznaniu placówki w wakacje będą przez sześć tygodni otwarte. – Nie będzie przemieszczania się dzieci pomiędzy przedszkolami. Opieką wakacyjną będą objęte wyłącznie dzieci obecnie uczęszczające do danego przedszkola czy oddziału przedszkolnego – mówi Joanna Żabierek, rzecznik prezydenta Poznania.

Dodaje, że chęć skorzystania z opieki przedszkolnej w czasie wakacji rodzice będą zgłaszać bezpośrednio w swoim placówce. – Określenie sześciu tygodni otwarcia przedszkola pozostaje w gestii dyrektora placówki z uwzględnieniem wcześniejszych planów dyżuru wakacyjnego – wyjaśnia urzędniczka.

Przyznaje, że w indywidualnych przypadkach, np. zaplanowanej rozbudowy lub znaczącego remontu przedszkola, może nie być możliwości zrealizowania sześciotygodniowego dyżuru. – Informacje o szczegółach zapisów dzieci oraz terminach dyżuru wakacyjnego rodzice otrzymają w swoich przedszkolach najpóźniej do 5 czerwca – dodaje Joanna Żabierek.

CZYTAJ TAKŻE: Pandemia zmieniła nieco zasady naboru przedszkolaków

Także Wrocław zdecydował  się na skrócenie przerwy wakacyjnej w przedszkolach. Pierwotnie miała ona wynieść miesiąc, ale ostatecznie będzie miała – w przeważającej części przedszkoli – dwa tygodnie. – Czas wakacji został podzielony na pięć dwutygodniowych okresów i w każdym z nich zamkniętych będzie średnio 20 proc. przedszkoli – mówi Anna Bytońska z wrocławskiego ratusza.

Zwraca uwagę, że przerwy zostały zaplanowane – w miarę możliwości – w podobnym czasie do tych ustalanych wcześniej. – Rodzice będą mieli ponadto, gdy będzie taka potrzeba, możliwość  skorzystania z miejsca w innym przedszkolu podczas jego zamknięcia – mówi urzędniczka.

Jak zapewnia Katarzyna Duma, rzecznik prezydenta Lublina, praca przedszkoli prowadzonych przez miasto w czasie wakacji będzie dostosowana do potrzeb i oczekiwań rodziców. – Nie planujemy żadnych ograniczeń w dostępności do przedszkoli samorządowych – zapewnia Katarzyna Duma.

Inaczej może być w Krakowie. Tu miasto w okresie wakacji zaplanowało w przedszkolach szereg remontów. – Obecnie prowadzimy rozeznanie, które prace będą mogły dojść do skutku – mówi Małgorzata Tabaszewska z wydziału komunikacji społecznej krakowskiego magistratu. – Decyzje dotyczące funkcjonowania krakowskich przedszkoli w wakacje zostaną podjęte do końca maja – zapowiada.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wyjątkowy czas w Mieście Literatury

Kończy się rok, podczas którego Wrocław – jak powiedziała Olga Tokarczuk – przeżył „najbardziej ...

Jak na tacę, to zbliżeniowo. W krakowskich kościołach pojawiają się nowe rozwiązania

Pierwszy w Małopolsce ofiaromat, w którym można przekazać bezgotówkowo datek na kościół, działa z ...

Wójt gminy Tarnowo Podgórne Tadeusz Czajka

Wójt Tarnowa Podgórnego: Jakość życia też ma znaczenie

Dla inwestora liczy się nie tylko standard infrastruktury, ale te inne, miękkie kryteria – mówi ...

Gminy zajrzą do kieszeni niektórych lokatorów

Miasta mogą już wypowiadać umowy najmu samotnym, którzy mieszkają na stu metrach, oraz podnosić ...

Fundusz czeka na chętnych

Gmina, która liczy na wsparcie przedsięwzięcia drogowego, musi wniosek o pieniądze na ten cel ...

Ruszyły zgłoszenia do Europejskiego Znaku Jakości Zarządzania w JST

Po czym poznać, że gmina jest dobrze zarządzania? Wystarczy sprawdzić, czy posiada Europejski Znak ...