Wakacje w mieście? To nie problem, ale w reżimie sanitarnym

Władze Wrocławia ogłosiły konkurs dla organizacji pozarządowych na organizację wypoczynku letniego w mieście dla dzieci i młodzieży. Na ten projekt przeznaczono 900 tys. zł
shutterstock

Mimo pandemii wiele samorządów zorganizuje latem zajęcia dla uczniów. Jednak grupy będą mniej liczne, a uczestników będzie obowiązywał reżim sanitarny.

– Ze względu na epidemię i obowiązujące ograniczenia będzie to edycja inna od pozostałych. Zapewnimy jednak maksimum bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom. To nasz absolutny priorytet – mówi Renata Kaznowska, zastępca prezydenta Warszawy.

W Warszawie w Feryjnych Placówkach Edukacyjnych (szkoły które prowadzą turnusy w ramach akcji „Lato w mieście”) na dzieci czeka ponad 35 tysięcy miejsc. Ze względu na wytyczne sanitarne, grupy będą liczyły tylko 12-14 uczestników.

Mniejsze zainteresowanie zajęciami

Podobnie jak w minionych latach, zajęcia będą odbywać się przez pięć dni w tygodniu w godzinach od 7-8 do 16-17. Udział w zajęciach jest bezpłatny. Rodzice płacą za posiłki oraz opiekę 20 zł dziennie.

– Uczniowie, którzy w ciągu roku szkolnego korzystają ze zwolnienia z opłat za obiady na mocy decyzji OPS lub dyrektora szkoły, są zwolnieni z opłat za opiekę oraz wyżywienie również podczas wakacji – mówi Karolina Gałecka, rzecznik stołecznego ratusza.

CZYTAJ TAKŻE: Ciaśniej w żłobkach i przedszkolach, ale tłoku wciąż nie ma

Zapisy już się skończyły. – Mamy zarejestrowanych 11 405 uczestników. W ubiegłym roku mieliśmy ich około 25 tys. Nawet biorąc pod uwagę wytyczne GIS w związku z epidemią koronawirusa, dzieci moglibyśmy przyjąć nieco więcej, ale wytyczne GIS są niespójne. Na półkoloniach na przykład dopuszczono 12-14 osobowe grupy, natomiast w zajęciach w przedszkolu według nowych zaleceń sanitarnych może teraz uczestniczyć 16 osób. Brakuje w tym nieco logiki – uważa prezydent Kaznowska.

Na warszawskie lato w mieście zapisano na razie mniej dzieci, niż jest dostępnych miejsc. Rekrutacja na wolne miejsca w ramach akcji rozpoczyna się już dziś, 23 czerwca.

Także we Wrocławiu szkoły jak co roku przygotowują się do przedstawienia oferty letniej dla dzieci. – Z danych przekazanych przez szkoły wynika, że w tym roku jest mniejsze zainteresowanie taką formą opieki. Zamiast kilkunastu tysięcy miejsc w szkołach, które były oddawane co roku do dyspozycji rodziców, w tym roku będzie ich tylko 3,5 tys. – mówi Anna Bytońska z wrocławskiego ratusza.

Ponadto Wrocław ogłosił konkurs dla organizacji pozarządowych na organizację wypoczynku letniego w mieście dla dzieci i młodzieży. Na ten projekt przeznaczono 900 tys. zł. – Organizacje mają czas na składanie ofert w konkursie niemal do końca czerwca – mówi Anna Bytońska. Swoje projekty mają także miejskie jednostki, m.in.: MCS czy Hala Ludowa.

Niższe wpływy, konieczne oszczędności

Są jednak miasta, które odwołują letnią akcję w szkołach. Tak będzie np. w Krakowie, gdzie „Lato w szkole” dla uczniów podstawówek organizowano od 2013 roku. – Powodem jest przede wszystkim spadek dochodów gminy. Przez te wszystkie lata, akcja w całości finansowana była ze środków własnych gminy i średnio kosztowała ok. 1,2 mln złotych – wylicza Kamil Popiela z krakowskiego magistratu. Władze Krakowa liczą, że jest to jednorazowa sytuacja i że w kolejnym roku dochody pozwolą na jej reaktywację.

CZYTAJ TAKŻE: W to lato nie będziemy się bawić, jak w poprzednie. Budżety imprez ostro w dół

Choć „Lata w mieście” w Krakowie nie będzie, swoją ofertę dla uczniów mają na ten czas Młodzieżowe Domy Kultury, jak chociażby Centrum Młodzieży im. dr H. Jordana, które organizuje wyjazdy kolonijne. Poza tym w niektórych krakowskich ośrodkach (np. Centrum Kultury Podgórza, Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”, Nowohuckim Centrum Kultury, Ośrodku Kultury Kraków – Nowa Huta) organizowane będą zajęcia wakacyjne dla dzieci, prowadzone w małych grupach. – Wszystkie  będą organizowane z zachowaniem szczególnych środków bezpieczeństwa – podkreśla Kamil Popiela.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Unijne miliony z regionalnych programów pójdą na walkę z koronawirusem

Samorządy wojewódzkie szukają w budżetach środków na walkę z koronawirusem. Kilka z nich już ...

Ranking Samorządów 2019: Coraz większe wydatki na drogi

Siatka dróg lokalnych wciąż wymaga uzupełnień, remontów i modernizacji. To zadanie samorządów, które w ...

Wystraszone upadkiem PBS samorządy zaczynają prześwietlać banki spółdzielcze

Większość małych gmin korzysta z usług banków spółdzielczych. Teraz sprawdzają, czy ich pieniądze są ...

Parku nie można zamykać dla jamników i bokserów

Wprowadzenie zakazu wprowadzania zwierząt na określony teren jest bezpodstawne. Można zobowiązywać właścicieli psów, aby ...

Umowy na 9 mld złotych. Ta firma to potentat lokalnego transportu

Blisko 9 mld złotych warte są umowy podpisane z wojewódzkimi samorządami przez Polregio. Jego ...

Planują trzecią linię metra

Ruszył przetarg na opracowanie studium technicznego dla III linii metra. Warszawski ratusz przygotowuje się ...