Ogrodzieniec szykuje się na inwazję fanów Geralta

W Ogrodzieńcu nakręcono jedną z kluczowych sekwencji finałowego odcinka pierwszego sezonu "Wiedźmina".
Fot. Facebook / Wiedźmin Netflix

Zamek w Ogrodzieńcu, oprócz bycia popularną atrakcją turystyczną, ma również szczęście do filmu. To tutaj Andrzej Wajda kręcił swoją adaptację „Zemsty” Aleksandra Fredro – i to ten zamek posłużył za tło ostatniego odcinka kultowego serialu „Janosik” z Markiem Perepeczko. Urokowi tego miejsca poddała się również ekipa serialu „Wiedźmin” produkowanego dla Netfliksa.

Główny produkt eksportowy polskiej popkultury w ostatnich latach doczekał się swojej serialowej wersji po raz drugi. Tym razem ze znacznie większym rozmachem i hollywoodzką obsadą. Oprócz plenerów Hiszpanii i zabytków Budapesztu, ekipa odwiedziła ruiny renesansowego zamku na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Obiekt posłużył za tło bitwy pod Sodden – wydarzenia wieńczącego finałowy odcinek pierwszego sezonu perypetii Geralta z Rivii.

Święto Wiedźmina już w kwietniu

Jak wiadomo, często ulokowanie produkcji popularnych dzieł popkultury może przełożyć się na korzyści i popularność turystyczną danego miejsca. To casus m.in. niektórych obiektów, które posłużyły za scenerię serialu „Gra o tron” lub zakątki Sztokholmu opisane w trylogii „Millenium” Stiega Larssona. Takiego właśnie efektu oczekują właśnie władze w Ogrodzieńcu.

CZYTAJ TAKŻE: Gry komputerowe to poważny biznes

– Już teraz widzimy duże zainteresowanie, nie tylko wśród naszych gości, ale także wśród mediów, grup zrzeszających fanów historii Jury, samego zamku, ale także książek czy gier z Wiedźminem – tłumaczy Lucyna Sobusik z działu promocji i marketingu zamku. – Mamy nadzieję, że cały sezon – czyli od wczesnej wiosny, kiedy startujemy, poprzez majówkę, wakacje aż do jesiennych eventów – będą doskonałą okazją do odwiedzenia zamku.

Organizacyjnie także przygotowujemy się do zwiększonego ruchu turystycznego – dodaje.
Co to oznacza? Zgodnie z umową z Netfliksem, zamek będzie realizować pewne założenia promocyjne. Wkrótce także ma pojawić się więcej informacji związanych z serią.

– Już teraz mogę zdradzić, że 25 i 26 kwietnia organizujemy wydarzenie związane z Wiedźminem. Myślę, że będzie to jedno z najważniejszych wydarzeń nie tylko w regionie, ale także w Polsce – podkreśla Sobusik.

215 tysięcy odwiedzających

Niedawno zakończył się pierwszy etap remontu w zamku, gdzie pojawiły się instalacje elektryczne, iluminacyjne i dźwiękowe, a także dodatkowe barierki. Wkrótce rozpoczyna się kolejny etap modernizacji, dodaje Sobusik.

CZYTAJ TAKŻE: Wiedźmin z kijem

– Zarówno ochrona obiektu, jak i prowadzone prace renowacyjne, wiążą się z przygotowaniami do zwiększonego ruchu turystycznego – a na każdej imprezie organizowanej na terenie zamku mamy zapewnioną ochronę. Rocznie odwiedza nas kilkaset tysięcy ludzi: w 2019 r. była to rekordowa liczba 215 tysięcy osób. W tym roku z pewnością będzie jeszcze większe zainteresowanie, co bardzo nas cieszy – konkluduje nasza rozmówczyni.

W ten sposób Ogrodzieniec dołączył do grona miejsc w Polsce, które posłużyły za tło międzynarodowych produkcji – tak jak Góry Stołowe, gdzie kręcono sceny do dwóch części „Opowieści z Narnii”, czy Piotrków Trybunalski i Kraków, w których powstawały produkcje z czasów II wojny światowej – „Jakub Kłamca” i „Lista Schindlera”.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Burmistrzowi nie udało się z radą kobiet

Jeśli nie ma podstawy prawnej, nie można dowolnie powoływać organów opiniodawczo-konsultacyjnych.

Czy podatek od realnej wartości nieruchomości może uratować budżety samorządów?

Zmiany w podatkach mogą być szansą

Lokalny PIT i danina uzależniona od wartości nieruchomości to kolejne pomysły na poprawę sytuacji ...

Duże miasta skutecznie walczą o inwestorów

Metropolie stają się strategicznymi miejscami dla rozwoju nowoczesnego biznesu. I coraz lepiej spełniają tę ...

Przedsiębiorcy inwestują w technologie

Już 150 mln zł trafiło do zachodniopomorskich firm w ramach dotacji na tzw. regionalne ...

Ranking Samorządów 2019: Wygrywają najlepsze strategie

W poniedziałek podczas uroczystej gali wyróżnimy najlepsze miasta i gminy w Polsce pod względem ...

Przedsiębiorcy wypromują region

Aż 30 firm wejdzie do finału konkursu „Twój biznes pod banderą sukcesu”. Oceniać je ...