Baw się w Łodzi! Wrzesień pełen wyjątkowych festiwali

Light.Move.Festival to najbarwniejszy festiwal w mieście
fot. Wojciech Romański

We wrześniu warto wybrać się do Łodzi. Jednych skusi zapewne odbywający się w mieście Festiwal Łódź Czterech Kultur, innych festiwal kulinarny Jemy w Łodzi Food Fest, ale najwięcej gości przyciągnie do miasta Light.Move.Festival, najbardziej kolorowy festiwal w Polsce.

Festiwal Łódź Czterech Kultur startuje już 6 września. Tym razem to ponad czterdzieści wydarzeń: koncertów, kameralnych spotkań muzycznych, premierowych spektakli, wystaw, pikników artystycznych. Wszystko przygotowane przez zespół kuratorów i spięte wspólnym hasłem Współistnienie, co ma przypominać o wielokulturowych korzeniach Łodzi. Organizowane od 17 lat wydarzenie odwołuje się do otwartości i różnorodności Łodzi, która przez lata była tyglem kultur i narodowości. Opowiada o współistnieniu, tolerancji i porozumieniu, do których kluczem jest język sztuki: teatr, muzyka i sztuki wizualne.

Spektakl „Złota Rybka” w reżyserii Mai Garmulewicz, Teatr Lalek Arlekin, podczas ubiegłorocznego festiwalu Łódź Czterech Kultur / fot. HaWa_o

 

Festiwal potrwa dziewięć dni i zapewne dostarczy wielu emocji. Za program teatralny festiwalu odpowiada Agata Duda-Gracz. Teatralnych emocji dostarczą widzom trzy premiery: Magdalena Kumorek z monodramem „Madaleine”, Mariusz Zaniewski ze spektaklem „Dzza/Przyszłość boli tylko raz” i Agata Duda-Gracz z autorską propozycją „Ustawienia ze świętymi, czyli rozmowy obrazów”. Zaproszenie reżyserki przyjęły także Sardegna Teatro i Compagnia Teatropersona, które pokażą Makbeta w klasycznej elżbietańskiej realizacji, ale zagranego w języku sardyńskim oraz krakowski Teatr Ludowy, poznański Teatr Nowy i wrocławski Teatr Układ Formalny.

Spektakl Deambuloscopie francuskiego teatru Cie Pipototal podczas ubiegłorocznej edycji festiwalu / fot. HaWa

Silną reprezentację w tegorocznej edycji mają też sztuki wizualne, zorganizowane wokół dwóch głównych projektów – wystawy „Owoce drzew wszystkich” w Pasażu Lido i całej serii zdarzeń pod wspólnym tytułem „Miasto Babel”, które rozleją się po całym mieście – od Księżego Młyna po Bar Bambus. Festiwalową publiczność ucieszy muzyczna część programu, w tym dwa premierowe wydarzenia: Zespół Kamp! I jego goście: Izabela Trojanowska, Kev Fox, Hania Rani, Piotr Zioła, Rosalie i Barbara Wrońska, którzy na nowo zinterpretują hity muzyki elektronicznej lat 80. i 90. oraz koncert główny Znikające miasto, z udziałem Krzysztofa Zalewskiego, Mony Mur, Meli Koteluk, Ralpha Kamińskiego, który opowie o Łodzi – wielkim mieście, co jak soczewka skupia wszelkie zdarzenia współczesności.

Cyrk Tarabumba na festiwalu Łódź Czterech Kultur 2018 / fot. HaWa

Smakoszom dobrej kuchni polecamy festiwal kulinarny Jemy w Łodzi Food Fest, podczas którego będzie można spróbować 75 dań festiwalowych w ramach sześciu tematycznych tras kulinarnych, przygotowanych przez ponad 40 łódzkich restauracji i kawiarni. Festiwal potrwa od 9 do 22 września. – 9 września ruszą trzy pierwsze tematyczne trasy kulinarne, którymi będziemy podróżować po restauracjach i kawiarniach próbując festiwalowych dań – mówi Agata Zarębska z Jemy w Łodzi. – Zaczniemy od „Weź w łapę”, czyli trasy poświęconej kanapkom z całego świata i wariacjom na ich temat. Będzie też „Niezły Meksyk!” – trasa dedykowana kuchni Ameryki Południowej, Północnej i Centralnej oraz „EKO talerz”, czyli dania zdrowe, przygotowane z ekologicznych produktów i z poszanowaniem natury. W kolejny poniedziałek, 16 września rozpoczną się trzy kolejne trasy tematyczne. Na początek „Azja, jakiej nie znacie”, czyli trasa poświęcona daniom kuchni azjatyckiej, jakich na co dzień trudno spróbować w restauracjach. Będzie też „SERwus”, czyli trasa serocentryczna pełna dań z serami w roli głównej. Ostatnia trasa – „Słodka rozpusta” poświęcona będzie deserom.

CZYTAJ TAKŻE: W poszukiwaniu pomorskiej codzienności

A w ostatni weekend września aż dwa festiwale: 30. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier i pełen niespodzianek Light.Move.Festival. – Dziewiąta edycja Light.Move.Festival to wydarzenie pod znakiem niezwykłych pokazów wizualnych. Dynamicznie zmieniające się obrazy, gra światła – wszystko podkreślające i pokazujące, jak zaskakująca i nieoczywista jest Łódź. I do tego muzyka! Dźwięk będzie bardzo ważnym elementem tegorocznego Festiwalu – zapowiada Beata Konieczniak, dyrektor kreatywna Festiwalu Kinetycznej Sztuki Światła Light.Move.Festival.

Light.Move.Festival przyciąga tłumy widzów / fot. Wojciech Romański

W ostatni weekend września czeka na nas ponad 40 punktów na festiwalowej mapie: iluminacji, mappingów, instalacji, muzycznych przystanków i wydarzeń towarzyszących. Łącznie układają się w trasę, której przejście pozwoli poznać odnowione przestrzenie w centrum Łodzi. Każdy znajdzie coś dla siebie, a dla ułatwienia zwiedzania organizatorzy wybrali TOP10, czyli dziesięć wyjątkowych, najpiękniejszych miejsc tegorocznej edycji Light.Move.Festival.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Bazar i galeria handlowa mogą się lubić

Targowiska muszą ewoluować, ich oferta musi się rozszerzać – mówi Aleksandra Wasilkowska, architektka pracująca ...

Radni Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego przystąpili do pracy

Za nami pierwsze posiedzenie Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego. W obradach wzięło udział 51 radnych, z ...

Błąd nie będzie tak krzywdzący

Z powodu niezależnego od gminy jej finanse nie ucierpią, jeśli źle wyliczono subwencję.

Burmistrz Muszyny: Na turyście z apartamentu mało się zarabia

Aby ucywilizować problem krótkoterminowego wynajmu, wystarczy skorzystać z rozwiązań, jakie funkcjonują w innych państwach. ...

Za „piątkę” PiS zapłacą samorządy

Reforma podatkowa i podwyżki dla nauczycieli zapowiedziane przez rząd obciążą budżety miast i gmin.

Szczecińska Brazylia

Pomerode to niewielkie miasteczko w Brazylii założone w XIX wieku przez ówczesnych mieszkańców Pomorza ...