Urzędnicze wsparcie dla prezydenta. Pełnomocnik społeczny lub na etacie

Od kilku do kilkunastu pełnomocników prezydentów funkcjonuje w urzędach największych polskich miast. Niektórzy pracują społecznie, inni są opłacani, jak pozostali urzędnicy.

Publikacja: 02.12.2024 19:24

W Urzędzie Miasta Poznania 13 osób pełni obecnie funkcję pełnomocnika

W Urzędzie Miasta Poznania 13 osób pełni obecnie funkcję pełnomocnika

Foto: Piotr Gołębniak

- Stanowiska pełnomocników są potrzebne, ponieważ mają na celu merytoryczne i zadaniowe wsparcie prezydenta miasta w zakresie swojego działania. Niekiedy skomplikowana materia skutkująca koniecznością zaplanowania rozwiązań i obsługi zagadnień o charakterze np. planistycznym, ekologicznym, transportowym, inwestycyjnym, finansowym czy prawnym wymaga właściwego wsparcia, doświadczenia, wiedzy i umiejętności - mówi Joanna Dubiel z krakowskiego magistratu.

W Krakowie pełnomocników jest już kilkunastu, a będzie jeszcze więcej

W listopadzie Elżbieta Foltyniak została nową pełnomocniczką projektu Gdańsk Miasto Literatury. - Od 1 grudnia stanie na czele gdańskich działań literackich, których kluczowym elementem będzie Dom Literatury z siedzibą w XVII-wiecznym budynku dawnego sierocińca przy ulicy Sierocej - podała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Prezydent podkreśliła, że Elżbieta Foltyniak ma imponujące doświadczenie, bo przez lata prowadziła program Kraków Miasto Literatury UNESCO i organizowała wydarzenia, m.in. takie jak Conrad Festival czy Festiwal Miłosza. - A teraz czas na Miasto Gdańsk! Powodzenia i do zobaczenia na literackim szlaku Gdańska! - zachwalała nową pełnomocniczkę prezydent Gdańska.

Nowa pełnomocniczka będzie odpowiedzialna za koordynację współpracy podmiotów i inicjatyw związanych z literaturą w Gdańsku, a także za tworzenie i wspieranie rozwoju kultury literackiej w mieście.

Prezydent Warszawy ma jak na razie 19 pełnomocników. Powołano ich m.in do spraw: bezpieczeństwa w publicznym transporcie zbiorowym, dostępności, etyki i polityki antykorupcyjnej, kobiet i równego traktowania, komunikacji rowerowej czy obszaru reprezentacyjnego i produkcji filmowych. 

Czytaj więcej

Skromne podwyżki w samorządach. "Podział na lepszych i gorszych urzędników"

- Zgodnie z regulaminem organizacyjnym urzędu prezydent może powołać zarządzeniem  pełnomocnika, którego zadaniem jest koordynacja współpracy poszczególnych biur, wydziałów czy innych jednostek miasta w celu efektywnego realizowania skomplikowanych i ważnych społecznie zadań - przekazała Joanna Siedlanowska, zastępca dyrektora gabinetu prezydenta stolicy.

Aktualnie w Urzędzie Miasta Krakowa jest 14 pełnomocników. Ostatnich troje powołano na początku listopada. Jeden z nich odpowiada za kwestie równości, drugi - kultury, a trzeci - organizacji pozarządowych. A są też m.in do spraw ochrony informacji niejawnych, systemu zarządzania jakością, edukacji klimatycznej czy spraw jakości powietrza.

I będą kolejni. - Planowane jest powołanie pełnomocnika prezydenta w obszarze systemów transportowych oraz w obszarze biznesu i innowacji - przekazała Joanna Dubiel z krakowskiego magistratu.

Urzędniczka dodaje, że pełnomocnicy są łącznikami między prezydentem Krakowa, a poszczególnymi komórkami organizacyjnymi miasta, miejskimi jednostkami organizacyjnymi, czy mieszkańcami i pełnią funkcję doradczą. A roczny łączny planowany koszt utrzymania stanowisk pełnomocników to ok. 2  miliony złotych.

Cel: sprawniej działać w skomplikowanej strukturze miejskiej

Z kolei w Poznaniu obecnie 13 osób pełni funkcję pełnomocnika. - To osoby, którym najczęściej zostały przypisane funkcje pełnomocników w związku z zatrudnieniem na stanowiskach urzędniczych kierowniczych (np. dyrektora wydziału, zastępcy dyrektora wydziału lub kierownika oddziału) albo na samodzielnych stanowiskach urzędniczych – głównych specjalistów - mówi Wojciech Kasprzak, dyrektor wydziału organizacyjnego poznańskiego ratusza.

Dodaje, że w pierwszej grupie są urzędnicy, które funkcje pełnomocników pełnią dodatkowo - poza realizacją zadań i obowiązków służbowych związanych ze stanowiskiem kierowniczym, na które zostali zatrudnieni.

I w takich przypadkach łączenia stanowiska kierowniczego z funkcją pełnomocnika, zadania i obowiązki służbowe tych pracowników jedynie w części są związane z powierzoną dodatkową funkcją pełnomocnika. Podstawowy zakres ich zadań stanowią obowiązki wynikające z zajmowanego stanowiska kierowniczego.

Czytaj więcej

Samorządy szukają bata na grafficiarzy

- W drugiej grupie znajdują się osoby, które zajmują samodzielne stanowiska głównych specjalistów (np. pełnomocnik ds. kontaktów Instytucjonalnych, pełnomocnik ds. polityki równościowej). Powierzony im zakres zadań i obowiązków służbowych ma charakter podstawowy i obejmuje wyłącznie zakres zadań funkcji pełnomocnika jaką im powierzono - mówi dyr. Kasprzak.

Zapewnia, że ustanowienie pełnomocnika w wielu sytuacjach wynika z potrzeby szczególnego skoordynowania danego rodzaju spraw, pozwala sprawniej działać w skomplikowanym strukturalnie organizmie miejskim.

We wrocławskim ratuszu działa 14 pełnomocników m.in do spraw: mieszkańców pochodzenia ukraińskiego, wymiany źródeł ogrzewania, gospodarowania wodami opadowymi i roztopowymi czy obchodów Roku Anioła Ślązaka.

- Urząd Miejski jest w trakcie reorganizacji listy pełnomocników prezydenta. Ich liczba ma zostać zmniejszona, w związku ze z brakiem potrzeb pełnienia przez nich funkcji - mówi Mikołaj Czerwiński z wrocławskiego magistratu.

Podkreśla, że każdy z pełnomocników pełnił i pełni funkcje społeczną, co oznacza, że nie pobiera wynagrodzenia za swoją pracę na rzecz miasta. Nowa lista pełnomocników, którzy pozostaną na swoim stanowisku, zostanie opublikowana do końca tego roku.

Czy rzeczywiście prezydenci muszą posiadać tak wielką armię pełnomocników? Zdaniem Eryka Baczyńskiego, szefa stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, patrząc choćby na Warszawę, gdzie takich urzędników jest kilkunastu, to widać bardziej ich rolę PR-owską i lansowanie pewnej koncepcji, którą ratusz ustala. - To nie są organy stricte decyzyjne, więc nie widzimy potrzeby, żeby opłacać tak wielu  urzędników - dodaje Eryk Baczyński.

- Stanowiska pełnomocników są potrzebne, ponieważ mają na celu merytoryczne i zadaniowe wsparcie prezydenta miasta w zakresie swojego działania. Niekiedy skomplikowana materia skutkująca koniecznością zaplanowania rozwiązań i obsługi zagadnień o charakterze np. planistycznym, ekologicznym, transportowym, inwestycyjnym, finansowym czy prawnym wymaga właściwego wsparcia, doświadczenia, wiedzy i umiejętności - mówi Joanna Dubiel z krakowskiego magistratu.

W Krakowie pełnomocników jest już kilkunastu, a będzie jeszcze więcej

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
Najpiękniejsze krakowskie szopki. Ostatnie dni na zgłoszenie do konkursu
Z regionów
Coraz więcej magii świąt. Rozbłysną iluminacje w polskich miastach
Z regionów
Świąteczne jarmarki coraz bardziej doceniane
Z regionów
Złote Lajki przyznane. Główne nagrody dla Warszawy, Wrocławia i Zachodniopomorskiego
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Z regionów
Dolny Śląsk wspiera tereny dotknięte powodzią
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska