- Stanowiska pełnomocników są potrzebne, ponieważ mają na celu merytoryczne i zadaniowe wsparcie prezydenta miasta w zakresie swojego działania. Niekiedy skomplikowana materia skutkująca koniecznością zaplanowania rozwiązań i obsługi zagadnień o charakterze np. planistycznym, ekologicznym, transportowym, inwestycyjnym, finansowym czy prawnym wymaga właściwego wsparcia, doświadczenia, wiedzy i umiejętności - mówi Joanna Dubiel z krakowskiego magistratu.
W Krakowie pełnomocników jest już kilkunastu, a będzie jeszcze więcej
W listopadzie Elżbieta Foltyniak została nową pełnomocniczką projektu Gdańsk Miasto Literatury. - Od 1 grudnia stanie na czele gdańskich działań literackich, których kluczowym elementem będzie Dom Literatury z siedzibą w XVII-wiecznym budynku dawnego sierocińca przy ulicy Sierocej - podała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Prezydent podkreśliła, że Elżbieta Foltyniak ma imponujące doświadczenie, bo przez lata prowadziła program Kraków Miasto Literatury UNESCO i organizowała wydarzenia, m.in. takie jak Conrad Festival czy Festiwal Miłosza. - A teraz czas na Miasto Gdańsk! Powodzenia i do zobaczenia na literackim szlaku Gdańska! - zachwalała nową pełnomocniczkę prezydent Gdańska.
Nowa pełnomocniczka będzie odpowiedzialna za koordynację współpracy podmiotów i inicjatyw związanych z literaturą w Gdańsku, a także za tworzenie i wspieranie rozwoju kultury literackiej w mieście.
Prezydent Warszawy ma jak na razie 19 pełnomocników. Powołano ich m.in do spraw: bezpieczeństwa w publicznym transporcie zbiorowym, dostępności, etyki i polityki antykorupcyjnej, kobiet i równego traktowania, komunikacji rowerowej czy obszaru reprezentacyjnego i produkcji filmowych.