Ruszają samorządowe zbiórki dla poszkodowanych przez powódź

Nie tylko organizacje pomocowe ruszyły ze zbiórkami dla osób poszkodowanych przez żywioł w południowo-zachodniej części Polski. Pomoc zbierają też organizacje samorządowe jak Związek Miast Polskich, czy Unia Metropolii Polskich. Aktywne są też poszczególne samorządy.

Publikacja: 16.09.2024 09:51

Zalane przez wodę Głuchołazy

Zalane przez wodę Głuchołazy

Foto: PAP/Michał Meissner

„Idea solidarności społecznej stanowi ważny fundament naszej demokracji. Wiem, że jest ona również bliska sercu naszych mieszkańców, co niejednokrotnie już udowadnialiśmy. Razem możemy wiele” - napisał w mediach społecznościowych Dariusz Zwoliński, wójt mazowieckiego Nadarzyna. Dziś od godz. 7 rano w siedzibie OSP w Nadarzynie i Młochowie zbierane są rzeczy dla potrzebujących. Wśród nich woda butelkowa, suchy prowiant, puszki, konserwy, środki higieniczne. - Są to na dziś artykuły pierwszej potrzeby – podkreślił wójt.

ZMP apeluje do miast dotkniętych powodzią: Informujcie czego potrzebujecie

Powódź od soboty niszczy południe Polski. Najtrudniejsza sytuacja jest na Opolszczyźnie, Dolnym Śląsku, Śląsku i w Małopolsce. Pod wodą znalazło się wiele miejscowości m.in. Głuchołazy, Kłodzko, Lądek Zdrój, Stronie Śląskie czy Pilichowice. W innych, jak Wrocław, Opole czy prawie 20 większych miejscowości na Śląsku, ogłoszono alarm przeciwpowodziowy.

Czytaj więcej

Miasteczko na Dolnym Śląsku "przegrało walkę z wielką wodą". Jest zalewane

Straty spowodowane żywiołem będą liczone w milionach złotych. Uruchomiono już zbiórki środków na pomoc dla poszkodowanych przez powódź. Można je znaleźć m.in. na stronach takich jak Pomagam.pl, siepomaga.pl, a także stronach PCK czy Caritasu.

Solidarność z powodzianami wykazuje też Związek Miast Polskich. Podobnie jak podczas powodzi w latach 1997 i 2010, także teraz włącza się w działania pomocowe i prosi miasta członkowskie o solidarne wsparcie poszkodowanych miast, nie tylko tych należących do ZMP.

„Prezydent Wałbrzycha, członek Zarządu ZMP, Roman Szełemej organizuje hub pomocowy dla poszkodowanych miast i gmin subregionu wałbrzyskiego. Hala do przyjmowania darów dla powodzian znajduje się na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i będzie czynna 24/7 od dziś od godz. 7 rano. Na miejscu Wałbrzych zapewnia rozładunek” - podał Związek Miast Polskich. ZMP apeluje o dostarczanie butelkowanej wody pitnej, żywności o długim terminie przydatności do spożycia, środków czystości i higieny osobistej czy karmy dla zwierząt.

ZMP apeluje do miast dotkniętych powodzią o przekazywanie informacji o pilnych, bieżących potrzebach, a do samorządowców z południa Polski, którzy mają taką możliwość, o zbieranie i przekazywanie informacji o potrzebach gmin poszkodowanych przez żywioł na ich terenie i w sąsiedztwie.

Zbiórka na terenie warszawskich filtrów ruszyła już w niedzielę wieczorem w stolicy. - Naszym pierwszym odruchem jest solidarność. Po kontakcie z gminami poszkodowanymi przez powódź podjąłem decyzję, że zwrócę się do Rady Warszawy o przekazanie środków finansowych na odbudowę dla Kłodzka i Nysy na wskazane przez gminy projekty – przekazał Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

W stolicy także zbierana jest woda do picia w butelkach, środki czystości, sucha żywność. Od rana zbiórka jest prowadzona także we wszystkich urzędach dzielnic.

„Mieszkańcy Warszawy jak zwykle pokazują swoje wielkie serca. Kilka godzin temu ogłosiliśmy zbiórkę darów dla osób poszkodowanych przez powódź i natychmiast ruszyliście z pomocą. Punkt przy Stacji Filtrów jest czynny przez 24h. Warszawianki i warszawiacy, dziękuję!” - napisał w mediach społecznościowych Rafał Trzaskowski.

Które miasta zbierają pomoc dla poszkodowanych przez powódź?

Także inne miasta organizują zbiórki pomocy dla  poszkodowanych przez powódź. W Białymstoku zbierana jest woda do picia w butelkach, środki czystości i środki higieniczne, sucha żywność, karma dla zwierząt. „Od poniedziałku, od godz. 12 można je przynosić do Centrum Aktywności Społecznej przy św. Rocha 3” – przekazał Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku, w mediach społecznościowych.

Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska zapewniła, że miasto działa solidarnie. „Proszę Was o otwarte serca dla tych mieszkańców Polski, których dotknęła tragedia” - napisała na Facebooku. Zbiórki prowadzą Fundacja Gdańska, Ruch Samorządowy Tak Dla Polski, Unia Metropolii Polskich czy Związek Miast Polskich.

Czytaj więcej

Kolejna ofiara powodzi na południu Polski. To znany chirurg

Magdalena Czarzyńska-Jachim, prezydent Sopotu poinformowała, że specjalny punkt zbiórki otworzono o godz., 8 w budynku Urzędu Miasta przy ul. Kościuszki 25/27. Dary można przynosić codzienne od godziny 8. do 20. - W razie dostarczenia darów w innych godzinach w odbiorze pomogą dyżurujący strażnicy miejscy - przekazała prezydent Sopotu.

W Sopocie także czekają na wodę butelkowana, jedzenie z długim terminem ważności, środki higieniczne i karmę dla zwierząt. - Pierwszy transport planujemy wysłać już w najbliższy wtorek. Wszystkie dary trafią do specjalnych centrów dystrybucji a następnie do konkretnych lokalizacji – zapowiedziała Czarzyńska-Jachim.

Zachęcamy wszystkich mieszkańców do wsparcia tej ważnej inicjatywy – każdy gest ma ogromne znaczenie. Razem możemy więcej!

Unia Metropolii Polskich

Również Marcin Krupa, prezydent Katowic informował o zbiórce rzeczy dla osób z południowo-zachodniej Polski najbardziej dotkniętej powodzią. W Katowicach czekają na wodę mineralną butelkowaną, napoje, żywność długoterminowa, środki czystości czy środki higieny osobistej. Miasto nie prowadzi zbiórki odzieży.

W niedzielę dary można było zawozić do punktu w Urzędzie Miasta przy ul. Młyńskiej 4, a dziś także w punktach przy ul. Pocztowej 5, (7:30-20), czy ul. Świdnickiej 35a (7:30-20). - Katowiczanki i Katowiczanie wielokrotnie udowodnili, że potrafią działać z sercem, kiedy liczy się pomoc – i wierzę, że także tym razem nie zabraknie Waszego wsparcia. Gdy pojawi się konieczność będziemy informować o innych możliwych formach wsparcia - podkreślił prezydent Krupa.

Niektóre samorządy już dostarczają pomocy poszkodowanym. „Zielona Góra pomaga. Dostawa wody oraz żywności w Kłodzku” - podał Marcin Pabierowski, prezydent Zielonej Góry.

A Unia Metropolii Polskich przekazała, że w takich chwilach siła wspólnoty jest nieoceniona, a Białystok po raz kolejny pokazuje, że potrafi szybko reagować i pomagać potrzebującym.

„Zachęcamy wszystkich mieszkańców do wsparcia tej ważnej inicjatywy – każdy gest ma ogromne znaczenie. Razem możemy więcej!” - apeluje organizacja.

„Idea solidarności społecznej stanowi ważny fundament naszej demokracji. Wiem, że jest ona również bliska sercu naszych mieszkańców, co niejednokrotnie już udowadnialiśmy. Razem możemy wiele” - napisał w mediach społecznościowych Dariusz Zwoliński, wójt mazowieckiego Nadarzyna. Dziś od godz. 7 rano w siedzibie OSP w Nadarzynie i Młochowie zbierane są rzeczy dla potrzebujących. Wśród nich woda butelkowa, suchy prowiant, puszki, konserwy, środki higieniczne. - Są to na dziś artykuły pierwszej potrzeby – podkreślił wójt.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
Powódź w Polsce. Burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej: Tysiąc osób bez wody, czwarty dzień
Z regionów
Samorządy chcą ROP i systemu kaucyjnego naraz. To nierealne
Z regionów
Szkolne łatanie dziur, czyli trudne zapełnianie nauczycielskich wakatów
Z regionów
Boris zmierza do Polski. Samorządy w gotowości przed możliwymi powodziami
Materiał Promocyjny
Zarządzenie flotą może być przyjemnością
Z regionów
Problemy z niechcianymi reklamami. Jak samorządy porządkują wspólną przestrzeń