Jarmarki wielkanocne w polskich miastach. Pisanki, plecionki i Siuda Baba

Na stoiskach krakowskiego jarmarku wielkanocnego jest prawie wszystko. Przede wszystkim oczywiście artykuły świąteczne. Inne miasta także organizują podobne wydarzenia.

Publikacja: 25.03.2024 10:42

Na stoiskach jarmarku wielkanocnego można znaleźć oczywiście artykuły świąteczne, m.in. plecionki, c

Na stoiskach jarmarku wielkanocnego można znaleźć oczywiście artykuły świąteczne, m.in. plecionki, czy wiklinowe koszyczki

Foto: Adobe Stock

Sporo jest też wszelakiego świątecznego jedzenia z różnych regionów świata i wyrobów ludowych rzemieślników. Jarmark Wielkanocny na Rynku Głównym w Krakowie potrwa do 1 kwietnia.

Pokazy i zwyczaje

Tradycyjnie krakowskiej imprezie – jak żadnej innej w kraju - towarzyszyć będzie wiele pokazów przeróżnych ludowych tradycji i zwyczajów. Ta część imprezy przyciąga zwiedzających prawie tak bardzo jak stoiska z towarem.

– Od pewnego czasu przyozdabiamy Rynek, czyli miejsce jarmarku drzewkami emausowymi. Drzewko, udekorowane drewnianymi ptakami, przypomina o dawnych obrzędach i zwyczajach, a także jest symbolem odradzającego się życia. Takie ozdabianie to piękna tradycja – mówi Zygfryd Roman Gawrysiak, współorganizator jarmarku z firmy Artim.

Czytaj więcej

Całkiem nowy Emaus w Krakowie

Tradycyjne drzewka emausowe składały się z gniazda z figurkami piskląt lub figurki ptaka na kiju ozdobionym listkami. Zwykle wykonane były z drewna. Tradycja ich wykonywania sięga czasów przedchrześcijańskich i wierzeń, że dusze zmarłych powracają na ziemię pod postacią ptaków i szukają schronienia w gałęziach drzew.

Tradycyjne święcenie koszyczków wielkanocnych z udziałem władz miasta i kościoła odbędzie się 30 marca. Po poświęceniu po raz pierwszy od kilku lat, na Rynku ustawiony zostanie stół z potrawami wielkanocnymi, którymi poczęstować będą się mogli chętni krakowianie. To także jedna z nowszych tradycji krakowskiego jarmarku.

Siuda Baba i inne jarmarki

W  Lany Poniedziałek, 1 kwietnia na krakowski Rynek przybędzie Siuda Baba, która będzie smarować sadzą i szukać swoich następczyń. Siuda Baba to jeden ze zwyczajów kultywowanych do tej pory w podkrakowskich wsiach. Jest to mężczyzna przebrany za usmoloną kobietę, ubraną w podartą spódnicę.

Zgodnie z legendą Siuda Baba była kapłanką bogini Ledy i pilnowała wiecznego ognia. Swoją służbę pełniła przez cały rok i tylko raz, w poniedziałek wielkanocny, mogła znaleźć swoją następczynię. Szukała wtedy dziewicy, która nie mogła się wykupić i zostawała Siudą Babą na kolejny rok. Wykup, w postaci datku wrzuconego do garnuszka, można zastąpić buziakiem... Warto dodać, że Siuda Baba to jeden z tych zwyczajów, który cieszy się olbrzymim zainteresowaniem w czasie trwania jarmarku. Nie występuje na innych tego typu imprezach.

Czytaj więcej

Zakupy świąteczne na świątecznym jarmarku? Nie ma co liczyć na niskie ceny

Natomiast konkursy na wielkanocna palmę są elementami innych imprez wielkanocnych w kraju. W Oławie podczas Jarmarku Wielkanocnego Trzy Samorządy będzie wybierana nie tylko najpiękniejsza palma wielkanocna ale także najsmaczniejsza babka drożdżowa. Oława podobnie jak Kraków promuje swój jarmark wielkanocny jako wydarzenie kulturalno-handlowe, nie tylko imprezę handlową.

Podobnie reklamowany jest jarmark „Jeleniogórski zajączek” . Impreza, która odbywa się na Placu Ratuszowym w Jeleniej Górze jest radosnym spotkaniem z tradycją, nawiązujących zarówno do Świąt, jak folkloru i rozpoczynającej się wiosny. Są gry, zabawy i warsztaty nie tylko dla najmłodszych.

Sporo jest też wszelakiego świątecznego jedzenia z różnych regionów świata i wyrobów ludowych rzemieślników. Jarmark Wielkanocny na Rynku Głównym w Krakowie potrwa do 1 kwietnia.

Pokazy i zwyczaje

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
Wybory samorządowe 2024. Niektórzy kandydaci w II turze walczyli tylko ze sobą
Z regionów
Smart City: Jakie są wyzwania dla rozwoju technologicznego miast
Z regionów
Wójt, który wygrał wybory jednym głosem: U nas każdy głos się liczy
Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Koniec z wieloletnimi prezydentami i burmistrzami
Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Ilu posłów zostanie prezydentami?