Sporo jest też wszelakiego świątecznego jedzenia z różnych regionów świata i wyrobów ludowych rzemieślników. Jarmark Wielkanocny na Rynku Głównym w Krakowie potrwa do 1 kwietnia.
Pokazy i zwyczaje
Tradycyjnie krakowskiej imprezie – jak żadnej innej w kraju - towarzyszyć będzie wiele pokazów przeróżnych ludowych tradycji i zwyczajów. Ta część imprezy przyciąga zwiedzających prawie tak bardzo jak stoiska z towarem.
– Od pewnego czasu przyozdabiamy Rynek, czyli miejsce jarmarku drzewkami emausowymi. Drzewko, udekorowane drewnianymi ptakami, przypomina o dawnych obrzędach i zwyczajach, a także jest symbolem odradzającego się życia. Takie ozdabianie to piękna tradycja – mówi Zygfryd Roman Gawrysiak, współorganizator jarmarku z firmy Artim.
Czytaj więcej
Emaus - największy w kraju jarmark odpustowy, odbędzie się w Krakowie w Wielkanocny Poniedziałek...
Tradycyjne drzewka emausowe składały się z gniazda z figurkami piskląt lub figurki ptaka na kiju ozdobionym listkami. Zwykle wykonane były z drewna. Tradycja ich wykonywania sięga czasów przedchrześcijańskich i wierzeń, że dusze zmarłych powracają na ziemię pod postacią ptaków i szukają schronienia w gałęziach drzew.