Zakupy świąteczne na świątecznym jarmarku? Nie ma co liczyć na niskie ceny

Świąteczny jarmark retro na wodzie został dziś otwarty w Bydgoszczy. Podobne bazarki działają też w innych miastach, ale ceny mogą niemiło zaskoczyć.

Publikacja: 01.12.2023 12:10

Na jarmarku świątecznym w Krakowie kupcy z całej Polski prezentują towar w 97 kioskach handlowych i

Na jarmarku świątecznym w Krakowie kupcy z całej Polski prezentują towar w 97 kioskach handlowych i gastronomicznych

Foto: Adobe Stock

- Na mieszkańców i gości czeka wiele niespodzianek w świecie zapachów, smaków i świątecznych wspomnień z dzieciństwa. Wstęp wolny – reklamuje swój świąteczny jarmark Urząd Miasta w Bydgoszczy.

Bydgoski Jarmark Świąteczny 2023 na moście otworzono już dwa tygodnie temu. Na miejscu można spróbować regionalnych potraw, skorzystać z atrakcji, zaopatrzyć się w świąteczne ozdoby i spędzić czas w magicznej atmosferze.

Retro jarmark na wodzie

Ale to nie wszystko. W piątek i sobotę działa „Retro Jarmark na wodzie” na barce Lemara zakotwiczonej na nabrzeżu tuż obok Mostu Staromiejskiego.

– Pomysł organizowania jarmarku na moście był oryginalny i wyjątkowy. Nie jesteśmy w stanie w Bydgoszczy mierzyć się na wielkość i skalę takich wydarzeń z największymi miastami w Polsce. Możemy za to być wyjątkowi. Rzeka to nasz największy skarb i źródło inspiracji i stąd zorganizowania jarmarku na wodzie – mówili przedstawiciele bydgoskiego ratusza.

I zachęcają do zakupów wytworów bydgoskich pracowni, m.in. biżuterii, świec, ceramiki, ozdób świątecznych, mydła czy innych inspiracji na świąteczny prezent.

- W jednej z ładowni przeniesiemy się do świata retro, by obejrzeć bydgoski skład kolonialny z początków XX wieku oraz tradycyjnie przystrojoną choinkę. Szyku lat 20-tych i 30-tych, zadawać będą wystylizowani sprzedawcy. Do tego smak i zapach tradycyjnych, ręcznie robionych kołaczy, czekolady z manufaktury słodyczy, kawy oraz grzańca – zachęcają urzędnicy.

Czytaj więcej

Świąteczny jarmark w Krakowie polecany przez CNN. Doceniono ludowy charakter

W Warszawie tradycyjny  jarmark przed świętami zorganizowany został na międzymurzu przy ul. Podwale. Kupcy są tam już od ponad tygodnia.

Ale mniejsze jarmarki i bazary świąteczne zaplanowano w wielu dzielnicach Warszawy. W sobotę ruszy świąteczny Żoli Bazar przy ul. Czarnieckiego 51, czy Rembertowska Choinka – impreza przed Urzędem Dzielnicy Rembertów. A tydzień później kiermasz z występami artystycznymi przy Urzędzie Dzielnicy Wesoła.

Z kolei 16 grudnia zaplanowano na Bemowie finał akcji „Choinka pod choinkę”. Prócz losowania tysiąca drzewek będą gwiazdkowe warsztaty i jarmark rękodzieła. W ten sam weekend zaplanowano też jarmark na Plaży Wilanów.

Na jarmarkach atrakcji moc

Także w innych miastach, jak w Krakowie, Wrocławiu czy w Gdańsku jarmarki uruchomiono pod koniec listopada.

W stolicy Małopolski kupcy z całej Polski prezentują towar w 97 kioskach handlowych i gastronomicznych. Są też sprzedawcy z Litwy, Ukrainy, Słowacji i Węgier.

- W ich ofercie szeroka gama świątecznych upominków i dekoracji, takich jak: ręcznie malowane bombki, ozdoby choinkowe, stroiki świąteczne, świece z wosku, ręcznie haftowane narzuty, obrusy i serwety, szopki, wyroby ceramiczne, wyroby z drewna, wełny, filcu, szkło artystyczne, biżuterię, pamiątki z Krakowa – wylicza krakowski magistrat.

Czytaj więcej

Miasta stroją się na święta. Iluminacje na ulicach

Zaprasza też Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy. Można tam znaleźć stoiska z żywnością, a wiele z nich proponuje miody - w różnych smakach, w różnych pojemnościach.

Jest dużo serów i wędlin, z Kaszub, południa Polski, ale też z Litwy, Włoch, i innych regionów. Można znaleźć stoisko z wyrobami rybnymi, kaszubskimi. Nie zabrakło, rzecz jasna, słodyczy.

Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu to jedna z największych atrakcji miasta, która przyciąga do stolicy Dolnego Śląska około miliona mieszkańców i turystów.

- To miejsce tętni życiem, zwłaszcza po zmroku, kiedy klimat "robią" kolorowe światełka rozświetlające Rynek i okolice – chwali się wrocławski ratusz.

Wysokie ceny smakołyków

Dla wielu klientów problemem mogą być ceny. Zwykła kiełbasa z grilla kosztuje na jarmarku bożonarodzeniowym w Gdańsku 30 zł. A pajda chleba ze smalcem od 24 do 28 zł. Cena gofrów zaczyna się od 9 zł (w zależności od dodatków), a bagietki ze szwajcarskim serem - od 34 zł.

Ceny na Jarmarku Bożonarodzeniowym we Wrocławiu nigdy nie należały do najniższych, bo przecież płacimy nie tylko za samą usługę lub produkt, ale również za całą świąteczną otoczką, okoliczności.

W tym roku za pierogi z mięsem zapłacimy 35 zł, pierogi z serem kosztują 32 zł. Gofry bąbelkowe suche dostaniemy za 10 zł, z dżemem za 15 zł, a najdroższa wersja - z nutellą, bitą śmietaną i owocami - kosztuje 30 zł. Za naleśniki, w zależności od wariantu, zapłacimy z kolei od 20 do 35 zł. Mała porcja kasztanów to 15 zł, duża - 25 zł. 

Na pajdę chleba ze smalcem musimy wydać 22 zł, a za każdy dodatek (ogórek, kiełbaskę, cebulę) zapłacimy dodatkowe 4 lub 5 zł. Ozdobne pierniczki z napisem, w zależności od rozmiaru, mogą kosztować do nawet 80 zł.

Tanio nie jest, ale w końcu święta Bożego Narodzenia są tylko raz w roku…

- Na mieszkańców i gości czeka wiele niespodzianek w świecie zapachów, smaków i świątecznych wspomnień z dzieciństwa. Wstęp wolny – reklamuje swój świąteczny jarmark Urząd Miasta w Bydgoszczy.

Bydgoski Jarmark Świąteczny 2023 na moście otworzono już dwa tygodnie temu. Na miejscu można spróbować regionalnych potraw, skorzystać z atrakcji, zaopatrzyć się w świąteczne ozdoby i spędzić czas w magicznej atmosferze.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
Kosiarki nie wyjadą w teren. „Celem jest walka z miejskimi wyspami ciepła”
Z regionów
Nieco ochłody na upały. Specjalne zraszacze na ulicach
Z regionów
Karty w regionach już (prawie) rozdane. Co się zmieniło w zarządach województw?
Z regionów
Dla ochłody wskocz do wody. Letnie baseny już otwarte
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Z regionów
W których polskich miastach hałas jest najbardziej dokuczliwy?
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży