Symbole miast. Muszą być nowoczesne, dlatego są odświeżane

Zmienią się barwy herbu Krakowa. Urzędnicy chcą je dostosować parametry do obecnych technologii druku. Mowa o kolorach niebieskim i żółtym.

Publikacja: 08.03.2023 15:01

Warszawa pod koniec ub. roku zmieniła swój znak promocyjny. Ale zmian w herbie nie planuje

Warszawa pod koniec ub. roku zmieniła swój znak promocyjny. Ale zmian w herbie nie planuje

Foto: adobestock

Inne samorządy na razie nie myślą o takich zmianach. - Nie planujemy zmiany oficjalnych symboli, jakimi zgodnie ze Statutem Warszawy są barwy oraz herb stolicy. Obecny herb zaprojektowany przez Feliksa Szczęsnego Kwartę, obowiązuje od 1938 roku – mówi Marlena Salwowska, ze stołecznego ratusza.

Wybrać odpowiedni odcień 

Zmiany w symbolach Krakowa mogą zacząć obowiązywać już wkrótce. W środę (8 marca) podczas sesji Rady Miasta planowana jest dyskusja i głosowanie nad projektem zmiany uchwały w tej sprawie.

- Poprzednia uchwała przyjęta była w 2002 roku. Załącznik do niej zawierający opis graficzny symboli miasta został oparty na opracowaniu specjalistów ds. heraldyki – opowiada Emilia Król z krakowskiego magistratu. 

Przypomina, że w blazonowaniu herbu, czyli opisie poszczególnych części i barw herbu, zgodnie z językiem heraldyki, który zachowuje ściśle określone reguły, pojawia się określenie barwy błękitnej w opisie herbu Krakowa.

Czytaj więcej

Kraków. Ważne zmiany w Strefie Płatnego Parkowania

- W rozumieniu współczesnym odcienie barwy niebieskiej zapisujemy w znormalizowanych systemach Pantone lub CMYK, będących odzwierciedleniem danych barw. Między innymi dla koloru niebieskiego w herbie Krakowa przyjęto wówczas Pantone 2728, ale w późniejszej praktyce okazało się, że przyjęty kolor niebieski (nie tylko dla symboli Krakowa, ale także innych miast), w zależności od zadrukowanego podłoża i rodzaju światła stawał się zbyt ciemny, a w niektórych zastosowaniach przybierał odcień fioletowy – mówi krakowska urzędniczka.

Zapewnia, że wprowadzane zmiany nie generują żadnych kosztów. Urząd nie zamierza wymieniać żadnych elementów zawierających symbole miasta, ale przy produkowaniu nowych będzie łatwiej, a efekt wizualny będzie korzystniejszy. - Uchwała więc ma charakter czysto techniczny i porządkujący – podkreśla Emilia Król.

Miasta odświeżają swoje znaki

Inne miasta nie planują na razie zmian. Symbole Miasta Poznania w warstwie plastycznej ostatni raz były aktualizowane prawie 30 lat temu. - Miasto przyjęło wtedy projekty, które składały się na ówczesny system identyfikacji wizualnej, opartej o herb Miasta Poznania. Do dziś zmagamy się jednak z problemem braku możliwości szerszego wykorzystywania herbu, ze względu na niepełne zabezpieczenie w połowie lat 90. XX wieku majątkowych praw autorskich. Być może rozwiązaniem będzie nadanie herbowi nowej stylizacji – mówi Cezary Tyliński, pełnomocnik prezydent Poznania ds. marki miasta.

Zapowiada, że przed urzędem prawdopodobnie także zmiana, a właściwie nadanie nowej flagi. - Teraz jest to herb miasta na białym tle, co może nie być zgodne z punktu widzenia weksylologii, czyli dyscypliny zajmującej się flagami i chorągwiami - mówi poznański urzędnik.

Czytaj więcej

Inwestycje w dużych miastach pomagają usprawnić transport

W 2007 roku Poznań wprowadził  nowy system identyfikacji wizualnej, którym posługuje się do dzisiaj - z logotypem POZnan*.

-  Od tego czasu minęło 16 lat, wiele się zmieniło i obecnie jesteśmy w trakcie przygotowywania rebrandingu marki Poznań, co pozwoli na odświeżenie wizerunku miasta. Powstanie nowa strategia komunikacji marki.  W warstwie wizualnej zaprojektowany zostanie nowoczesny, prosty znak, który będzie nawiązywał do historycznej wersji herbu. Efekty tych prac poznamy prawdopodobnie jesienią tego roku – zapowiada Cezary Tyliński.

A Warszawa pod koniec ub. roku zmieniła swój znak promocyjny. Teraz jest nim uproszczony herb stolicy. Nowa Syrena jest poważniejsza i ma profil Marii Skłodowskiej-Curie.

Ale w herbie zmian nie będzie. Obecny herb zaprojektowany przez Feliksa Szczęsnego Kwartę, obowiązuje od 1938 roku. Co prawda w 1967 roku ogłoszono konkurs na nowy herb miasta, w którym zwyciężył projekt Leona Urbańskiego. Ta wersja herbu obowiązywała do 1990 roku. Wtedy przywrócono herb Warszawy projektu Feliksa Szczęsnego Kwarty.

Inne samorządy na razie nie myślą o takich zmianach. - Nie planujemy zmiany oficjalnych symboli, jakimi zgodnie ze Statutem Warszawy są barwy oraz herb stolicy. Obecny herb zaprojektowany przez Feliksa Szczęsnego Kwartę, obowiązuje od 1938 roku – mówi Marlena Salwowska, ze stołecznego ratusza.

Wybrać odpowiedni odcień 

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Koniec z wieloletnimi prezydentami i burmistrzami
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Ilu posłów zostanie prezydentami?
Z regionów
Prezydent miasta idzie do parlamentu? Rząd już nie wyznaczy komisarza
Z regionów
Z Sejmu do sejmiku: Którzy posłowie przenieśli się do samorządu?
Z regionów
Były wiceprezydent Warszawy wyjaśnia, czemu chce być prezydentem Raciborza