Na ratunek zwierzętom z ukraińskich ogrodów zoologicznych

Kolejne lwy z kijowskiego zoo dotarły do Poznania. Wcześniej trafiło tam już kilkanaście innych uratowanych zwierząt.

Publikacja: 07.03.2022 13:49

Lwy z kijowskiego zoo dotarły do Poznania w niedzielę

Lwy z kijowskiego zoo dotarły do Poznania w niedzielę

Foto: Ogród Zoologiczny w Poznaniu

Trwa zbiórka pieniędzy zorganizowana przez kilkanaście polskich zoo – na rzecz ukraińskich placówek.

Tocząca się od kilkunastu dni wojna za wschodnią granicą to cierpienie ludzi, ale też i zwierząt. Także tych z ukraińskich ogrodów zoologicznych. Polskie zoo ruszyły im z pomocą.

Transport z problemami

W niedzielę przed południem do poznańskiego zoo dotarły kolejne lwy z objętego walkami Kijowa, choć ich transport wiązał się z pewnymi kłopotami. W sobotę pojawiła się informacja, że zwierzęta nie zostaną przepuszczone przez polsko-ukraińską granicę w Korczowej.

Fundacja Panda

Sprawa na szczęście skończyła się dobrze. W nocy z soboty na niedzielę lwy z kijowskiego zoo przeszły odprawę weterynaryjną, a potem ruszyły w stronę Poznania. W niedzielę w południe dotarły na miejsce.

Wcześniej poznańskie zoo przyjęło sześć lwów, sześć tygrysów, likaon, dwa karakale, które cudem przeżyły transport przez rejon objęty wojną i pożogą.

- Po rozlokowaniu w zoo uratowane zwierzęta radzą sobie w różny sposób z traumą wojny: część statecznie i z godnością odpoczywa i odsypia, a część po poznańsku rojbruje (łobuzuje – red.), sprawdzając wytrzymałość leżysk i zabawek – przekazało poznańskie zoo.

Czytaj więcej

Pomoc dla uchodźców: samorządowe pospolite ruszenie

Z pomocą zwierzętom w ukraińskich zoo ruszyły też inne placówki w Polsce. Tydzień temu wrocławskie zoo przekazało 10 tys. euro na zabezpieczenie żyjących zwierząt w kijowskim zoo.

- Potrzebne środki na wsparcie będą znacznie większe. Wojna nie oszczędza również zwierząt. Huk, strach, zamknięcie w wewnętrznych schronach. Tak teraz wygląda ich życie w ogrodach zoologicznych w Kijowie, Charkowie, Odessie, Askanii Nowej. Dziesiątki opiekunów mieszkają, często wraz z całymi rodzinami, na terenie ogrodów, bo nie da się kursować dom – praca. Nie chcą zostawić swoich ukochanych podopiecznych – podał wrocławski ogród zoologiczny.

Zbiórki dla ogrodów

Wspólnie z Fundacją Dodo uruchomił specjalną zbiórkę na ratunek zwierzętom w ukraińskich ogrodach. Do niedzieli zabrano ponad 25 tys. zł.

Ale to nie wszystko: 12 polskich ogrodów zoologicznych m.in. z Warszawy, Bydgoszczy, Chorzowa, Gdańska, Lublina, Opola, Torunia czy Płocka wraz z Fundacją Panda uruchomiło zrzutkę na pomoc placówkom w Ukrainie.

- Pomagamy ludziom, ale nie możemy też zapomnieć o zwierzętach z ukraińskich ogrodów zoologicznych. Razem, na chwilę przed obchodami „TygoDnia Misji Ogrodów zoologicznych i Akwariów” działamy, a świadomość, że robimy to wspólnie buduje i dodaje sił. Macie ogromne serducha. Wierzymy, że znajdzie się w nich miejsce także dla zwierząt z ukraińskich ogrodów zoologicznych – podaje zamojskie zoo.

Czytaj więcej

„Będziemy pomagać tak długo, jak długo będzie trwała wojna na Ukrainie”

Fundacja Panda dodaje, że pracownicy ukraińskich ogrodów zoologicznych dzielnie stawiają czoła przeciwnościom losu, jednak jest im coraz ciężej i bez naszego wsparcia, nie będą w stanie zapewnić odpowiedniej ochrony i opieki swoim podopiecznym.

- Zwracamy się zatem do wszystkich osób, którym los zwierząt nie jest obojętny o wsparcie finansowe. W tym momencie nie jesteśmy jeszcze w stanie oszacować konkretnej kwoty, ale już wiemy, że potrzebne będą ogromne pieniądze. Jesteśmy w stałym kontakcie z przedstawicielami Ogrodów i na bieżąco weryfikujemy zapotrzebowanie w poszczególnych ośrodkach – dodaje fundacja.

W ciągu kilku dni udało się zebrać ponad 100 tys. zł na najbardziej potrzebujące ukraińskie ogrody zoologiczne.

- Dzięki Wam byliśmy w stanie zorganizować pierwszy transport, choć droga nie była prosta: z łódzkiego do warszawskiego zoo, skąd ruszyliśmy na granicę, żeby przeładować paczki do samochodów, które pojadą bezpośrednio do zoo w Łucku. Specjalistyczne nosze dla zwierząt, karma, opatrunki, płyny fizjologiczne, materace, koce, żywność dla opiekunów, którzy towarzyszą swoim podopiecznym przez całą dobę - to wszystko jest już w drodze do miejsca docelowego – poinformowała fundacja Panda.

Trwa zbiórka pieniędzy zorganizowana przez kilkanaście polskich zoo – na rzecz ukraińskich placówek.

Tocząca się od kilkunastu dni wojna za wschodnią granicą to cierpienie ludzi, ale też i zwierząt. Także tych z ukraińskich ogrodów zoologicznych. Polskie zoo ruszyły im z pomocą.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
Marszałek województwa śląskiego: Naszą wizytówką będzie przemysł zielonych technologii
Z regionów
W miastach powstają nowe wybiegi dla psów
Z regionów
Jak samorządowcy wspierają działkowców. Powstają siłownie i place zabaw
Z regionów
W Sokółce powstaje biblioteka z miejscem do robienia sobie selfie
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Z regionów
Wybory do Parlamentu Europejskiego: Dopilnuj, żebyś był w spisie
Materiał Promocyjny
Jak sztuczna inteligencja może być wykorzystywana przez przestępców cybernetycznych?