Państwo Wielkiego Brata rośnie: przybywa systemów monitoringu

Co najmniej 48 nowych kamer zostanie włączonych do monitoringu miejskiego w Katowicach w tym roku. Ponad 40 urządzeń przybędzie też na ulicach Poznania. Do rozbudowy systemu szykuje się też Gdańsk.

Publikacja: 23.01.2021 21:24

Katowicki Inteligentny System Monitoringu i Analizy (KISMiA) został uruchomiony w sierpniu 2016 roku

Katowicki Inteligentny System Monitoringu i Analizy (KISMiA) został uruchomiony w sierpniu 2016 roku.

Foto: Fot. Pixabay

– Kamery monitoringu to ważny element systemu bezpieczeństwa. W 2020 roku operatorzy wykryli i przekazali odpowiednim służbom zgłoszenia o 7192 zdarzeniach. W większości przypadków interweniowała Straż Miejska. Czasem sprawy kierowane są do innych służb: policji, straży pożarnej czy pogotowia ratunkowego – mówi Joanna Żabierek, rzecznik prezydenta Poznania.

Kamery przy centrach przesiadkowych i przystankach

Katowicki Inteligentny System Monitoringu i Analizy (KISMiA) został uruchomiony w sierpniu 2016 roku. Koszt inwestycji wyniósł na starcie blisko 14 mln zł. Obecnie w systemie działa 277 kamer.

W tym roku przybędzie blisko 50 nowych. Większość z nich to urządzenia zlokalizowane w nowych Centrach Przesiadkowych. Osiem kamer zostanie zainstalowanych w dzielnicach na wnioski radnych, a dwie to inicjatywa mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego.

Jak podaje katowicki ratusz, to najnowocześniejszy w tej skali inteligentny system monitoringu w Polsce, który sam wykrywa i alarmuje dyspozytorów w zakresie kilkunastu określonych zdarzeń – np. kolizja pojazdów, zbiegowisko, czy leżący człowiek. Podobne systemy funkcjonują m.in. w Chicago, Rio de Janeiro i Madrycie.

CZYTAJ TAKŻE: Czy Kraków wyda miliony na system monitoringu?

Koszt rozbudowy systemu o 10 nowych kamer w ramach zadania „Zaprojektowanie i wykonanie trzech monitoringów wizyjnych włączanych do Katowickiego Inteligentnego Systemu Monitoringu i Analizy” to około 700 tys. zł.

Nowe kamery będą na bieżąco włączane do Katowickiego Inteligentnego Systemu Monitoringu i Analizy, a wszystkie mają działać w systemie najpóźniej do czwartego kwartału tego roku – podaje katowicki ratusz.

Nowe kamery będą montowane też w Poznaniu, gdzie jest 978 urządzeń. Wydział Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa w ramach własnych przedsięwzięć inwestycyjnych w roku 2021 planuje zainstalować ponad 40 nowych kamer m.in. na osiedlu Rataje, ulicy Warszawskiej, na terenie Szacht przy wieży widokowej, czy na modernizowanym placu Kolegiackim. Część nowych urządzeń zostanie zainstalowana już na początku lutego, a część na przełomie lipca i sierpnia.

– Niektóre instalacje kamer są w fazie uzgadniania i przygotowania dokumentów do uruchomienia postępowań przetargowych – mówi Joanna Żabierek.

Przyznaje, że miasto planuje również wymieniać kamery na nowe, zwłaszcza w rejonie sześciu przystanków Poznańskiego Szybkiego Tramwaju. Tam 24 urządzenia stałopozycyjne analogowe zostaną zastąpione nowymi. Były eksploatowane od 2003 roku. – Termin realizacji zależy od uzgodnień z ZTM i MPK, w związku z koniecznością pracy na torowisku – mówi rzecznik poznańskiego ratusza.

Na rondzie Środka wymienionych zostanie 12 kamer stałopozycyjnych i trzy obrotowe, eksploatowane od 2007 roku, na kamery IP wraz z modernizacją przyłączy światłowodowych. – Na te inwestycje w miejskim systemie monitoringu zaplanowano prawie 2,5 mln zł, z czego prawie 700 tys. zł są to środki przekazane przez rady osiedli, a ponad 400 tys. zł pochodzi z Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego – mówi Joanna Żabierek.

CZYTAJ TAKŻE: Kamera monitoringu miejskiego podyktuje mandat

Urzędniczka dodaje, że oprócz dalszej rozbudowy systemu, w tym roku zaplanowano aktualizację aplikacji systemu zarządzania monitoringiem wizyjnym miasta Poznania oraz dostawę nowych stanowisk operatorskich dla centrów oglądu monitoringu. Będzie to kosztowało ponad 700 tys. zł.

Nowe w miejsce starych

Nowe kamery będzie miał też i Gdańsk. Ale jeszcze nie w tym roku. W Miejskim Systemie Monitoringu Wizyjnego w Gdańsku jest obecnie 413 kamer, w tym 169 obrotowych i 244 stałopozycyjne.

– Aktualnie realizowana jest procedura opracowania dokumentacji projektowej na rozbudowę systemu w rejonie dzielnicy Śródmieście o 26 punktów kamerowych – mówi Jędrzej Sieliwończyk z gdańskiego ratusza.

Przyznaje, że ze względu na proces projektowania i uzgadniania dokumentacji realizacja rozbudowy systemu nastąpi w 2022 roku. – Miasto planuje również modernizację kamer, systemu zarządzania sygnałem wizyjnym. Z budżetu obywatelskiego zostanie wybudowana kamera w rejonie rekreacyjno-wypoczynkowym zbiornika retencyjnego Augustowska – wylicza urzędnik.

Zapewnia, że kamery, które ulegają uszkodzeniu, są na bieżąco, w miarę możliwości, wymieniane na nowe. W tym celu w 2020 roku zakupiono 10 kamer obrotowych – PTZ oraz dwie stałopozycyjne. Terminy ustalane są po ocenie przydatności sprzętu do naprawy lub wymiany.

CZYTAJ TAKŻE: Monitoring powietrza w Podkowie Leśnej

Z kolei Kraków chce wymieniać stare kamery na nowe urządzenia. W systemie miejskiego monitoringu wizyjnego w tym mieście funkcjonuje 215 kamer. – W bieżącym roku Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego planuje wykonać modernizację przestarzałej i awaryjnej sieci światłowodowej w rejonie Podgórza Duchackiego za kwotę około 700 tys. zł – mówi Joanna Korta z krakowskiego magistratu.

W ramach działań związanych z utrzymaniem systemu naprawiane bądź wymieniane będą kamery, które ulegną awarii. Na bieżące utrzymanie systemu zaplanowano 50 tys. zł.

– W tym roku szersza rozbudowa systemu monitoringu wizyjnego nie jest planowana. Chyba, że pojawią się w budżecie dodatkowe środki na ten cel, wtedy uzupełniona zostanie sieć kamer w rejonie Starego Miasta – zapowiada Joanna Korta.

Podkreśla, że miejski monitoring wizyjny jest istotnym narzędziem wspierającym pracę służb mundurowych. Operatorzy systemu monitoringu w ubiegłym roku podjęli aż 3729 interwencji.

Czynności te nie koncentrują się jedynie wokół reakcji na popełniane czyny zabronione, ale także obejmują pomoc osobom, które jej w danym momencie potrzebują.

W 2020 roku podjęto 588 interwencji ukierunkowanych na udzielenie osobie pomocy, a dzięki pracy operatorów monitoringu wizyjnego ujawniono także 47 przestępstw i 2443 wykroczenia.

– Kamery monitoringu to ważny element systemu bezpieczeństwa. W 2020 roku operatorzy wykryli i przekazali odpowiednim służbom zgłoszenia o 7192 zdarzeniach. W większości przypadków interweniowała Straż Miejska. Czasem sprawy kierowane są do innych służb: policji, straży pożarnej czy pogotowia ratunkowego – mówi Joanna Żabierek, rzecznik prezydenta Poznania.

Kamery przy centrach przesiadkowych i przystankach

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Z regionów
W miastach brakuje motorniczych i kierowców. Cięcia kursów.
Materiał Promocyjny
Zrównoważony transport miejski w Polsce Wschodniej: program Fundusze Europejskie
Z regionów
Samorządy ruszają z kampanią zachęcającą do głosowania
Z regionów
Samorządy czekają na zmiany
Z regionów
Wieś często pomaga miastu. "Są oczywiście minusy tego procesu"
Materiał Promocyjny
Politechnika Śląska uruchamia sieć kampusową 5G
Z regionów
Nasza rola na polskim rynku dopiero się rozwija
Z regionów
80 lat temu wybuchło Powstanie w Getcie Białostockim