Oby jak najdalej od partii. W samorządach trwają przetasowania kadrowe

Aldona Machnowska-Góra jako nowa wiceprezydent Warszawy zajmie się kulturą i polityką społeczną. To konsekwencja dymisji Pawła Rabieja.

Publikacja: 23.11.2020 20:06

Aldona Machnowska-Góra została nowym wiceprezydentem Warszawy.

Aldona Machnowska-Góra została nowym wiceprezydentem Warszawy.

Foto: Fot. Urząd m. st. Warszawy

Dwa lata po wyborach Rafał Trzaskowski dokonał pierwszej tak poważnej roszady w warszawskim ratuszu. Aldona Machnowska-Góra była do tej pory dyrektorką-koordynatorką ds. kultury i komunikacji społecznej, jest też uznawana za jedną z najbliższych współpracowniczek Rafała Trzaskowskiego. – Musimy walczyć o spójność społeczną i o to, by – jak to się mówi eufemistycznie – nikt nie został za burtą – zadeklarowała w ubiegłym tygodniu nowa wiceprezydent.

Zmiany w zarządzie Warszawy to efekt dymisji wiceprezydenta Pawła Rabieja z Nowoczesnej.

Zmianom personalnym towarzyszyły też korekty w podziale obowiązków. Wiceprezydent Renata Kazanowska przejmie po Rabieju odpowiedzialność za politykę zdrowotną, jeden z kluczowych odcinków w czasie pandemii koronawirusa. O priorytetowym znaczeniu tej funkcji mówił w trakcie konferencji prasowej w ubiegłym tygodniu prezydent Trzaskowski. A dyrektorką koordynatorką odpowiedzialną za Biuro Rozwoju Gospodarczego oraz Centrum Koordynacji Społecznej została Karolina Zdrodowska z Nowoczesnej.

Machnowska-Góra przed kampanią wyborczą w 2018 r. była wiele lat związana z teatrem. Do 2018 r. była wicedyrektorem Teatru Studio. Jej wejście do ratusza po wyborach samorządowych oceniano jako niespodziankę.

Dymisja za wyjazd

Zmiany w ratuszu stały się konieczne po tym, jak prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zdymisjonował Pawła Rabieja. Oficjalnie – za wyjazd poza granice Polski bez uzgodnienia z prezydentem stolicy. I to w czasie fali pandemii koronawirusa. – W związku z tym, że wiceprezydent Paweł Rabiej, odpowiedzialny za obszar zdrowia w Urzędzie m.st. Warszawy, w trudnej dla wszystkich sytuacji epidemicznej udał się na urlop bez mojej wiedzy i zgody, podjąłem taką decyzję – mówił Trzakowski o powodach dymisji.

CZYTAJ TAKŻE: Jan Mencwel: Trzaskowski musi zbudować nową Warszawę

Tygodnik „Wprost” donosił, że współpraca między Trzaskowskim a jego byłym już zastępcą nie układała się dobrze już od pewnego czasu. Jak przekonywał Rabiej, wniosek o urlop złożył elektronicznie i był przekonany, że został zaakceptowany. – Biorę za to odpowiedzialność, bo to ja powinienem dopilnować, czy ten urlop jest zatwierdzony, czy nie – powiedział po dymisji.

Rabiej został wiceprezydentem na mocy umowy z 2018 r. między ówczesnymi liderami PO i Nowoczesnej, Grzegorzem Schetyną i Ryszardem Petru. Odpowiadał w trakcie swojej pracy m.in. za program budowy żłobków. A fakt, że nowym wiceprezydentem Warszawy nie został nikt z Nowoczesnej, a wspomniana wcześniej Karolina Zdrodowska tylko dyrektorką koordynatorką, wywołał liczne komentarze w politycznym środowisku Warszawy.

Jak można było usłyszeć w stolicy po ogłoszeniu tej decyzji, sprawa dymisji Rabieja wpisuje się w popularne wśród prezydentów największych miast przeświadczenie, że we władzach dużych ośrodków powinno być jak najmniej polityków partyjnych, a jak największą rolę powinni odgrywać ludzie niezwiązani z partiami. W ten sposób pozycja prezydentów dużych miast ulega też wzmocnieniu, a osłabieniu ulegają pozycje partii politycznych tworzących ich wcześniejsze zaplecze w miastach.

Zmiany cały czas

Roszady w zarządach miast nie są niczym nadzwyczajnym, zwłaszcza w takich chwilach jak obecna: dwa lata po wyborach, czyli w praktyce już na półmetku kadencji. I dotyczą nierzadko polityków czy urzędników dużo dłużej sprawujących swoje funkcje niż były wiceprezydent Rabiej. Np. na początku listopada z gdańskiego ratusza odszedł wiceprezydent Piotr Kowalczuk, który w mieście odpowiadał za edukację i sprawy społeczne. I to od 2014 r. Wiceprezydent odszedł z pracy z powodów osobistych.

CZYTAJ TAKŻE: Trzaskowski: chcemy zwrócić miasto mieszkańcom

Zastąpiła go Monika Chabior. – Monika to osoba o wyrazistych poglądach, również w sprawach światopoglądowych. Bardzo dobrze dogaduje się z prezydent Dulkiewicz. Nie dziwię się, że doszło do tej zmiany – mówi nam polityk z Gdańska znający miasto.

Powody osobiste czy chęć odświeżenia, reorganizacji pracy urzędu bywają najczęstszą przyczyną dymisji. Ale niejedyną. W tym roku np. doszło do szeroko komentowanej w Poznaniu zmiany na stanowisku wiceprezydenta. Prezydent Jacek Jaśkowiak stracił zaufanie do swojej zastępczyni Katarzyny Kierzak-Koperskiej z Nowoczesnej. Stało się to w lipcu tego roku, ale już w kwietniu prezydent Jaśkowiak skrytykował swoją zastępczynię za decyzję o zamknięciu lasów miejskich w trakcie pierwszej fali epidemii koronawirusa. Jaśkowiak ten zakaz cofnął, a o dymisji poinformował swoją zastępczynię za pomocą esemesa.

Co dalej?

Dymisja Pawła Rabieja i częściowa reorganizacja wewnątrz warszawskiego ratusza zbiegają się z dwuleciem prezydentury Trzaskowskiego w Warszawie.

W ubiegły piątek prezydent miasta dokonał własnego podsumowania. – Gdy zaczynałem dwa lata temu, nikt nie przypuszczał, że przyjdzie prowadzić Warszawę przez takie wzburzone fale. Wszyscy samorządowcy w Polsce walczą z koronawirusem na pierwszej linii. No i ograniczenia budżetowe, decyzje rządu sprawiają, że ta realizacja priorytetów jest utrudniona. Ale i tak wiele udało się zrobić – podkreślał prezydent, który jako jedno z głównych osiągnięć dotychczasowej kadencji wymienił realizację programu budowy żłobków.

CZYTAJ TAKŻE: Niecodzienny protest samorządowców. W miastach zgasną światła

Trzaskowski w trakcie konferencji podziękował byłemu wiceprezydentowi za nadzorowanie zmian w tej sferze. Polityczna Warszawa spekuluje cały czas, czy w kolejnych miesiącach nie dojdzie do następnych zmian i kolejnych reorganizacji w ratuszu.

Dwa lata po wyborach Rafał Trzaskowski dokonał pierwszej tak poważnej roszady w warszawskim ratuszu. Aldona Machnowska-Góra była do tej pory dyrektorką-koordynatorką ds. kultury i komunikacji społecznej, jest też uznawana za jedną z najbliższych współpracowniczek Rafała Trzaskowskiego. – Musimy walczyć o spójność społeczną i o to, by – jak to się mówi eufemistycznie – nikt nie został za burtą – zadeklarowała w ubiegłym tygodniu nowa wiceprezydent.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
Miejskie skwery, które zatrzymują deszcz. Powstaje ich coraz więcej
Z regionów
Czy inwestycja w rowery się opłaca? To miasto jest tego dowodem
Z regionów
Miasta szukają strażników miejskich. Co oferują?
Z regionów
W jaki sposób polskie spółki energetyczne pomagają Ukrainie
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Z regionów
Samorządy chcą organizować zajęcia dodatkowe dla uczniów. Ale potrzebują pieniędzy
Materiał Promocyjny
Najpopularniejszy model hiszpańskiej marki