Trzaskowski: chcemy zwrócić miasto mieszkańcom

Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy
fot. Robert Gardziński

Stolica wreszcie zagospodaruje swoje centrum – zapowiedział prezydent Rafał Trzaskowski. 80 proc. prac ma zostać zrealizowana w tej kadencji.

Ścisłe centrum stolicy rzeczywiście nie wygląda dziś najlepiej. Główne arterie, w tym ul. Marszałkowska, są zwykle omijane przez pieszych szerokim łukiem, a na placu centralnym (przed Pałacem Kultury i Nauki) królują parkingi i dworce autobusowe.

Już dłużej czekać nie możemy – mówił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, na środowym spotkaniu z dziennikarzami. I przedstawił kompleksowy projekt zmian centrum miasta, pod symboliczną nazwą „uśmiech Warszawy” (zmiany dotkną takie ulice i place, które w sumie układają się na mapie w uśmiechniętą buzię).

CZYTAJ TAKŻE: Warszawa też ma słabe strony

– Chcemy, by całe centrum było przyjazne dla mieszkańców, by tętniło życiem, by było bezpieczne, by było przyjazne dla klimatu, zielone, by można nie niego było korzystać przez cały rok – zaznaczył Trzaskowski. – Dziś mamy wyspy takiej aktywności, chcemy je połączyć ze sobą funkcjonalną siecią – dodaje.

AdobeStock

Wyliczał, że w sumie projekt obejmuje bardzo wiele mniejszych i większych działań, takich jak budowa przejść naziemnych (przy wielu dużych skrzyżowaniach są tylko przejścia podziemne, co utrudnia ruch pieszych), ścieżek rowerowych (np. wzdłuż ul. Marszałkowskiej i Al. Jerozolimskich), nasadzenie drzew i zielni miejskiej, czy usytuowanie małej architektury miejskiej. Wprowadzona ma zostać też nowa polityka tzw. dedykowanego najmu lokali użytkowych, tak by wzdłuż ul. Marszałkowskiej  nie dominowały banki i sieciówki.

Nowe wizerunek mają uzyskać te miejsca,  które pełnią rolę placyków miejskich. Przykładowo tzw. placu pięciu rogów (rozwidlenie ul. Brackiej i Szpitalnej), będzie miejscem głównie przeznaczonym DLA pieszych, ale ze spowolnionym ruchem autobusów. Autobusy nie będą miały wydzielonego pasa ruchu, nie będzie krawężników i przejeżdżać będę kilka razy na godzinę.

CZYTAJ TAKŻE: Warszawa: nowe stacje na starej linii

Z kolei Plac Centralny zostanie zagospodarowany zgodnie ze zwycięskim projektem w konkursie z 2018 r. Powstanie tam Muzeum Sztuki Nowoczesnej i interesująca przestrzeń publiczna.

Efekty większości zmian w Warszawie będzie można podziwiać jeszcze w tej kadencji, ale część prac musiała zostać przełożona na okres po 2023 r. Po części to efekt napięć budżetowych (z tego względu później powstanie m.in. siedziba Teatru Rozmaitości na pl. Defilad), po części – planowanej przebudowy tunelu średnicowego w samym sercu miasta (nie ma sensu przebudowywać ulic przed tym dużym remontem).

Trzaskowski zapowiedział również konsultacje z Warszawiakami, czy należałoby zmienić koncepcję ruchu w Al. Jerozolimskich, w kierunku węższej jezdni i szerszych chodników.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Znowu to samorządy muszą ratować służbę zdrowia

Pieniądze dla szpitali, zakup sprzętu czy środków ochrony osobistej – samorządy nadal mocno wspierają ...

Rosną opłaty za żłobki. Ale niektórym miasta dopłacą

W Katowicach zmienią się opłaty za pobyt dziecka w żłobku. Ich wysokość ma zależeć ...

Prezydent Olsztyna: Frustracja rośnie, są ludzkie dramaty

Brak wsparcia i sprawiedliwego podejścia do finansowania różnych przedsięwzięć będzie skutkował marginalizacją naszego regionu ...

Gimnastyka sportowa w najlepszym wydaniu

Już za dwa tygodnie do Szczecina przyjadą setki gimnastyczek i gimnastyków, by powalczyć w ...

30 lat samorządu w Polsce: Entuzjazm wyboru my kontra oni

W pierwszych wyborach do gmin ludzie głosowali trochę w ciemno. Dziś darzą władze lokalne ...

Rachmistrzowie mają wzięcie. Spis rolny już wkrótce

Nawet w wielkich miastach władze szukają rachmistrzów, którzy jesienią wzięliby udział w Powszechnym Spisie ...