Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy
fot. Robert Gardziński

Stolica wreszcie zagospodaruje swoje centrum – zapowiedział prezydent Rafał Trzaskowski. 80 proc. prac ma zostać zrealizowana w tej kadencji.

Ścisłe centrum stolicy rzeczywiście nie wygląda dziś najlepiej. Główne arterie, w tym ul. Marszałkowska, są zwykle omijane przez pieszych szerokim łukiem, a na placu centralnym (przed Pałacem Kultury i Nauki) królują parkingi i dworce autobusowe.

Już dłużej czekać nie możemy – mówił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, na środowym spotkaniu z dziennikarzami. I przedstawił kompleksowy projekt zmian centrum miasta, pod symboliczną nazwą „uśmiech Warszawy” (zmiany dotkną takie ulice i place, które w sumie układają się na mapie w uśmiechniętą buzię).

CZYTAJ TAKŻE: Warszawa też ma słabe strony

– Chcemy, by całe centrum było przyjazne dla mieszkańców, by tętniło życiem, by było bezpieczne, by było przyjazne dla klimatu, zielone, by można nie niego było korzystać przez cały rok – zaznaczył Trzaskowski. – Dziś mamy wyspy takiej aktywności, chcemy je połączyć ze sobą funkcjonalną siecią – dodaje.

AdobeStock

Wyliczał, że w sumie projekt obejmuje bardzo wiele mniejszych i większych działań, takich jak budowa przejść naziemnych (przy wielu dużych skrzyżowaniach są tylko przejścia podziemne, co utrudnia ruch pieszych), ścieżek rowerowych (np. wzdłuż ul. Marszałkowskiej i Al. Jerozolimskich), nasadzenie drzew i zielni miejskiej, czy usytuowanie małej architektury miejskiej. Wprowadzona ma zostać też nowa polityka tzw. dedykowanego najmu lokali użytkowych, tak by wzdłuż ul. Marszałkowskiej  nie dominowały banki i sieciówki.

Nowe wizerunek mają uzyskać te miejsca,  które pełnią rolę placyków miejskich. Przykładowo tzw. placu pięciu rogów (rozwidlenie ul. Brackiej i Szpitalnej), będzie miejscem głównie przeznaczonym DLA pieszych, ale ze spowolnionym ruchem autobusów. Autobusy nie będą miały wydzielonego pasa ruchu, nie będzie krawężników i przejeżdżać będę kilka razy na godzinę.

CZYTAJ TAKŻE: Warszawa: nowe stacje na starej linii

Z kolei Plac Centralny zostanie zagospodarowany zgodnie ze zwycięskim projektem w konkursie z 2018 r. Powstanie tam Muzeum Sztuki Nowoczesnej i interesująca przestrzeń publiczna.

Efekty większości zmian w Warszawie będzie można podziwiać jeszcze w tej kadencji, ale część prac musiała zostać przełożona na okres po 2023 r. Po części to efekt napięć budżetowych (z tego względu później powstanie m.in. siedziba Teatru Rozmaitości na pl. Defilad), po części – planowanej przebudowy tunelu średnicowego w samym sercu miasta (nie ma sensu przebudowywać ulic przed tym dużym remontem).

Trzaskowski zapowiedział również konsultacje z Warszawiakami, czy należałoby zmienić koncepcję ruchu w Al. Jerozolimskich, w kierunku węższej jezdni i szerszych chodników.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

W których regionach firmy mają problem z płatnościami

Najlepsze są pod tym względem te działające w województwie podkarpackim i lubelskim. Najgorsze: kujawsko-pomorskie ...

Strajk wstrząsnął szkołami

Samorządowcy otrzymali uprawnienia do klasyfikowania uczniów. Sejm błyskawicznie uchwalił ustawę maturalną.

Prezydent Sopotu: Myślimy o przyszłym pokoleniu

Sopot to czyste środowisko, kultura i zrównoważona turystyka. To napędza nasz rozwój dziś i ...

Szykuje się rewolucja w przepisach budowlanych

Starostwa będą ustalać strony postępowania o wydanie pozwolenia na budowę na nowych zasadach. Szykują ...

Mieczysław Struk: Wynajem tylko pod kontrolą

Niekontrolowane wykorzystywanie mieszkań pod najem widzimy szczególnie w Gdańsku i Sopocie, choć ja widzę ...

Zaśpiewa Mariza i zagra Janusz Olejniczak

W Toruniu wystąpi mistrzyni fado, a w Katowicach na urodziny Chopina zagra wybitny pianista. Najważniejsze wydarzenia kulturalne ...