– Akcja ma na celu zwiększenie świadomości ekologicznej mieszkańców aglomeracji i promocję selektywnej zbiórki odpadów – mówi Paulina Budziak ze Stowarzyszenia Aglomeracja Opolska. Aglomerację tworzy miasto Opole, siedem gmin miejsko-wiejskich, a także 13 gmin wiejskich.
Pod koniec lipca ruszyła akcja „Zamień Elektroodpady na Kulturalne Wypady”. Polega na wymianie elektroodpadów przez mieszkańców gmin z terenu Aglomeracji Opolskiej (w Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych – PSZOK-ach, mPSZOK-ach lub punktach jakie wyznaczy gmina) na bilety do instytucji kultury. Akcja potrwa do 31 października lub do wyczerpania puli biletów (do rozdania jest ich 2,2 tys.).
CZYTAJ TAKŻE: Poidełka, recyklomaty, torby. Jak miasta zachęcają mieszkańców do porzucenia plastiku
Aglomeracja Opolska nie jest jedyną, która promuje segregację śmieci wśród mieszkańców. W Warszawie już w ub. roku stanęło 10 recyklomatów, które za wrzucenie do nich odpadów „podziękują”. Korzystający z nich mieszkańcy stolicy w zamian za wyrzucenie do nich śmieci mogą otrzymać bilety do kina czy bony do kawiarni. Od lipca 2019 roku dzięki automatom zebrano w Warszawie blisko 300 tys. sztuk butelek PET, co złożyło się na ponad 10 ton odpadów.
Po sukcesie w stolicy, znany producent napojów gazowanych wraz z partnerami rozszerza projekt na kolejne miejscowości w Polsce, tym razem także mniejsze. W środę ruszył ogólnopolski konkurs „Świat bez odpadów – recyklomat w Twojej gminie”. Samorządy mogą powalczyć o recyklomaty, czyli nowoczesne automaty do zbiórki odpadów z tworzyw sztucznych, które nagradzają mieszkańców za każde wrzucone opakowanie poprzez specjalną aplikację. – Recyklomaty są bardzo atrakcyjnym i skutecznym narzędziem do zachęcania ludzi do recyklingu i przypominania, że warto segregować odpady i dbać o nasze środowisko – mówi Sławomir Brzózek, niezależny ekspert ekologiczny, koordynator grantu „Świat bez odpadów”.