Pierwszy taki remont od pół wieku

Nowa aranżacja holu wejściowego, mapping i pokaz multimedialny w małej rotundzie, różnorodne ścieżki narracyjne dostosowane do zainteresowań odbiorców – w dużej rotundzie – to niektóre ze zmian, jakie nastąpią podczas modernizacji budynków Muzeum „Panorama Racławicka” we Wrocławiu.

Publikacja: 25.07.2020 21:57

Pierwszy taki remont od pół wieku

Foto: Fot. Wikipedia Commons

Prace rozpoczną się w sierpniu i potrwają do końca pierwszego półrocza 2021 roku.

Brutalny czas dla budynku muzeum

To ostatnie dni, kiedy można zobaczyć słynny obraz Jana Styki i Wojciecha Kossaka przed remontem budynków.

Namalowany w latach 1893-1894, przedstawia bitwę pod Racławicami (1794), jeden z epizodów insurekcji kościuszkowskiej, zwycięstwo wojsk polskich pod dowództwem gen. Tadeusza Kościuszki nad wojskami rosyjskimi pod dowództwem gen. Aleksandra Tormasowa.

Z remontem budynku nie można było już dłużej czekać. Liczy on sobie już przeszło 50 lat – i jak się często dzieje z architekturą polską czasów socjalizmu – „brzydko się zestarzał”.

– Chociaż należy on do nurtu tzw. brutalizmu w architekturze polskiej XX wieku, to dzisiaj ten brutalizm szczególnie mocno daje o sobie znać, a czas obszedł się z nim… brutalnie – mówi Anna Kowalów, z biura prasowego Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

CZYTAJ TAKŻE: Spór trwa, muzeum do zamknięcia. Co z pamiątkami po legionistach?

Długie przygotowania do remontu

Do tego remontu Muzeum Narodowe przygotowało się przez kilka lat. Przez ostanie trzy trwały zabiegi o pozyskanie dodatkowych pieniędzy na ten cel.

– A te były niezbędne, gdy okazało się, że zakres tych prac modernizacyjnych – m.in. ze względu na obowiązujące dzisiaj standardy bezpieczeństwa oraz przepisy przeciwpożarowe – znacznie się poszerzył – wyjaśnia Anna Kowalów.

To było powodem, że początkowa suma, jaką dysponowało Muzeum Narodowe we Wrocławiu, była niewystarczająca.

Zmieniły się przepisy przeciwpożarowe, dlatego konieczna była aktualizacja projektów budowlanych. Znacząco zmieniała się również sytuacja na rynku robót budowlanych.

– Przełożenie terminu wymógł na nas także rynek prac budowlanych oraz konserwatorskich, który zweryfikował nasze możliwości finansowe i sprawił, że – ze względu na skromność środków, jakimi wówczas dysponowaliśmy – pierwszy przetarg musiał zostać unieważniony – tłumaczy przedstawicielka Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Początkowo remont miał kosztować niespełna 10 mln zł, a ostatecznie będzie niemal trzy razy droższy.

Jeszcze chwila na zwiedzanie w pandemii

Remont rusza już 4 sierpnia. – W naszym przypadku każdy moment zamknięcia muzeum jest zły. Wszak przez cały rok zwiedza to muzeum blisko 400 tys. osób, zwłaszcza w okresie od wiosny do wczesnej jesieni. Ten nasz oddział pozwala funkcjonować i realizować zadania statutowe całemu Muzeum Narodowemu we Wrocławiu – tłumaczy mówi Anna Kowalów.

CZYTAJ TAKŻE: Muzeum Śmierci ma zachęcać do studiowania medycyny

Panorama Racławicka cieszy się wciąż ogromnym powodzeniem wśród zwiedzających: pierwszy milion widzów odwiedziło ją do sierpnia 1987 r., pięć milionów – do lipca 1998 r., a sześć milionów – do września 2004 r. A w sumie w ciągu ostatnich 35 lat już blisko 11 milionów gości zwiedziło muzeum.

Teraz ze względu na ograniczenia spowodowane epidemią obecnie na jeden seans może wejść tylko 35 osób zamiast 85. Tym samym teraz dziennie Panoramę Racławicką ogląda 595 osób (weekend) i 525 (dni powszednie).

Obecnie do Muzeum przychodzą rodziny, jest dużo turystów zagranicznych, pojawiają się też polskie grupy, np. parafialne.

– Dla porównania zwykle w tym okresie oglądało ją 2 tys. osób dziennie. – Obecnie zainteresowanie jest bardzo duże – bilety trzeba kupować z wyprzedzeniem, w zasadzie na przyszły tydzień pozostały już pojedyncze – mówi Anna Kowalów.

Nowoczesność w Panoramie

Podczas trwających osiem miesięcy prac całkowicie przearanżowana zostanie przestrzeń holu wejściowego: powstanie sklep muzealny nawiązujący w swojej stylistyce do księgarń w Pawilonie Czterech Kopuł i gmachu głównym Muzeum Narodowego we Wrocławiu, zmienione zostanie usytuowanie i wygląd kas.

Komunikacja zostanie w pełni dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

CZYTAJ TAKŻE: Muzeum Wyspiańskiego ma kosztować prawie 50 milionów złotych

Dyrekcji muzeum zależy, aby ponownie przyjmować gości muzealnych na początku drugiego kwartału 2021 roku.

– Chociaż modernizacja będzie jeszcze w tym czasie trwała, to nie będzie ona wpływała na komfort zwiedzania i obcowania z Panoramą Racławicką – mówi przedstawicielka Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Jej zdaniem, wraz z zakończeniem modernizacji wzrośnie niewspółmiernie atrakcyjność pobytu w Muzeum „Panorama Racławicka”.

Nie wykluczamy zatem, że zmianie ulegną wówczas ceny biletów. Tym bardziej, że już od wielu lat pozostają na tym samym niezmiennym poziomie – mówi Anna Kowalów. Dodaje, że placówka świadomie nie zmieniała cen w ostatnim czasie, bo uznała, że dopiero podniesienie standardu oferty muzealnej i jakości zwiedzania może dać jej do tego prawo.

Prace rozpoczną się w sierpniu i potrwają do końca pierwszego półrocza 2021 roku.

Brutalny czas dla budynku muzeum

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
Miejskie skwery, które zatrzymują deszcz. Powstaje ich coraz więcej
Z regionów
Czy inwestycja w rowery się opłaca? To miasto jest tego dowodem
Z regionów
Miasta szukają strażników miejskich. Co oferują?
Z regionów
W jaki sposób polskie spółki energetyczne pomagają Ukrainie
Z regionów
Samorządy chcą organizować zajęcia dodatkowe dla uczniów. Ale potrzebują pieniędzy
Materiał Promocyjny
Citi Handlowy kontynuuje świetną ofertę dla tych, którzy preferują oszczędzanie na wysoki procent.