W konkursie na projekt nowego krakowskiego muzeum zwyciężyło wrocławskie studio Heinle, Wischer und Partner Architekci.
Decyzja międzynarodowego sądu konkursowego podkreśla, że projektowana budowla tworzy bardzo dobre relacje z Gmachem Głównym Muzeum Narodowego. To ważne, bo nowy obiekt stanie w jego bezpośrednim sąsiedztwie i pomnika Wyspiańskiego z postaciami z jego dramatów.

Architekci (Edzard Schultz, Anna Stryszewska-Słońska, Katarzyna Skowronek, Marta Wróblewska, Łukasz Umiński, Łukasz Kaczmarek, Melina Haures) zaznaczają, że czerpali inspiracje z wszechstronnej twórczości Wyspiańskiego, artysty, dramaturga i poety. „Wizja Muzeum Wyspiańskiego, podobnie jak jego twórczość, to synteza wielofunkcyjnej, linearnej przestrzeni, opartej na grze światła i cienia, zamkniętej w prostej formie architektonicznej, spowitej zielenią” – podkreślają.
CZYTAJ TAKŻE: Będzie nowe muzeum narodowe
W ich projekcie na bryłę muzeum składają się dwie przesunięte względem siebie prostopadłościany. W jednym znajdzie się przestrzeń ekspozycyjna o powierzchni 2,4 tys. mkw. W drugim inne pomieszczenia. Powierzchnia całego obiektu wyniesie 6 tys. m kw. Na elewacji znajdzie się relief z inicjałami Stanisława Wyspiańskiego. A wewnątrz także biblioteka, kawiarnia i sklep muzealny. Z tarasu widokowego podziwiać można będzie Stare Miasto, Wawel, Kopiec Kościuszki i panoramę Błoni.

Wewnątrz i w otoczeniu Muzeum Wyspiańskiego architekci planują ogrody, przypominające łąki ze swobodnie rozsypanymi polnymi kwiatami i roślinami charakterystycznymi dla małopolskiego krajobrazu, do których Wyspiański często odwoływał się w swojej twórczości. Projekt ma zostać zrealizowany za 4-5 lat, a jego koszt wyniesie około. 49 mln złotych.
CZYTAJ TAKŻE: Będą zmiany w Muzeum PRL-u
Muzeum Wyspiańskiego stanie się częścią nowego kwartału muzealnego w Krakowie, tworzonego przez Gmach Główny, budynek dawnego hotelu „Cracovia”, który od niedawna jest własnością Muzeum Narodowego i Muzeum Czynu Niepodległościowego przy ul. Oleandry.
MNK ma największą kolekcję prac Wyspiańskiego. Muzeum jego imienia pozwoli stale je eksponować i będzie centrum badań nad twórczością artysty. Będzie jeszcze jednym oddziałem biograficznym MNK, jak Dom Jana Matejki, czy Dom Józefa Mehoffera.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.