Ze wsparcia mogą skorzystać przedsiębiorcy poszkodowani przez epidemię – muszą oni jednak złożyć wniosek i odpowiednie dokumenty.
Z kolei TBS Wrocław przygotował dla przedsiębiorców dotkniętych skutkami pandemii koronawirusa specjalne rozwiązanie osłonowe. Wszyscy wynajmujący lokale użytkowe od spółki miejskiej mogą liczyć nawet na 99-procentowy rabat na opłacie czynszowej.
– Już dwunastu najemców lokali użytkowych zwróciło się do nas w sprawie zmian w czynszu w związku z problemami, które wywołuje stan epidemii – mówi Łukasz Maślanka, rzecznik prasowy TBS.
Wrocławski ratusz zapowiada, że gdy sytuacja finansowa przedsiębiorcy nadal będzie trudna, mimo przyznanej ulgi, będzie możliwe ponowne wystąpienie z wnioskiem o zmianę wydanej decyzji ulgowej lub o zmianę zawartego porozumienia.
– Z wnioskiem należy wystąpić na minimum 30 dni przed upływem terminu odroczenia lub upływem płatności danej raty – mówi Marcin Urban skarbnik Wrocławia.
Tną nawet opłaty za odpady
Władze Poznania, chcąc ulżyć lokalnym przedsiębiorcom, wprowadzają działania uzupełniające wobec kroków podjętych przez rząd.
Lokalny pakiet antykryzysowy składa się zbiór ulg i rozwiązań, które pomogą w tym trudnym czasie walki o przetrwanie dla wielu firm.
– Dla wielu lokalnych firm liczyć się będzie każde wsparcie. Dlatego proponujemy szereg rozwiązań, z których mogą skorzystać poznańscy przedsiębiorcy. Apeluję też do wszystkich poznaniaków i poznanianek o solidarność. Jeśli to możliwe, zróbmy zakupy na lokalnym targowisku, zamówmy jedzenie z ulubionej restauracji, kupmy voucher od przedsiębiorcy z sąsiedztwa. W ten sposób razem możemy przetrwać te niełatwe tygodnie – prosi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
CZYTAJ TAKŻE: Oto interaktywna mapa koronawirusa w Polsce
Część poznańskiego pakietu stworzona została z myślą o dzierżawcach nieruchomości mających umowy zawarte bezpośrednio z miastem lub jego jednostkami organizacyjnymi.
Dzierżawcy i najemcy, którym termin płatności jeszcze nie minął, mogą składać wnioski o zmianę terminu zapłaty czynszu. Dokument należy przesłać (przed upływem terminu płatności) na adres mailowy gn@um.poznan.pl lub właściwej jednostki miejskiej, albo tradycyjną pocztą – wraz z propozycją nowego terminu płatności.
Jeżeli termin płatności już minął, nadal jest możliwość: rozłożenia opłat na raty, odroczenia terminu płatności, umorzenia opłat w całości lub w części.
Nastąpiła też zmiana terminu płatności opłat rocznych należnych za 2020 r. za użytkowanie wieczyste oraz przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe. Dotychczasowy termin wyznaczony na 31 marca ma zostać przesunięty do 30 czerwca.
– Jeśli – np. z uwagi na sytuację finansową lub utratę pracy – niemożliwa będzie zapłata opłaty rocznej do 30 czerwca 2020 r., to po upływie terminu płatności będzie można złożyć wniosek o rozłożenie jej na raty, odroczenie terminu płatności, a nawet umorzenie w całości lub w części – podaje poznański ratusz.
Miasto pomaga również przedsiębiorcom, którzy prowadzą działalność gospodarczą w lokalach użytkowych wynajmowanych od ZKZL. Mogą oni zmienić termin płatności czynszu za kwiecień na 20 sierpnia, a za maj na 20 listopada.
– Wnioski o zmianę terminu mogą składać najemcy, którzy: nie mieli na 29 lutego 2020 roku zaległości w płatności czynszu oraz udokumentują, że w porównaniu do stycznia/lutego 2020 roku w marcu uzyskali przychody niższe o co najmniej 25 proc – podkreśla poznański magistrat.
Przedsiębiorcy mogą też skorzystać z możliwości zapłaty czynszu za jeden miesiąc – kwiecień lub maj – z wpłaconej wcześniej kaucji. W takiej sytuacji kaucja będzie musiała być uzupełniona do 31 marca 2021 roku.
– Każda z tych propozycji będzie mogła być zastosowana na wniosek przedsiębiorcy – podkreślają urzędnicy.
CZYTAJ TAKŻE: Gest chińskiego miasta: wysyła do Kielc transport z „pomocą humanitarną”
Poznańscy przedsiębiorcy mogą również ubiegać się o odroczenia terminów lub rozłożenie na raty płatności podatków, np. od nieruchomości czy od środków transportowych. Muszą tylko złożyć wniosek z odpowiednim uzasadnieniem oraz załącznikami.
Propozycję dla przedsiębiorców przygotował też GOAP. Jeżeli znacząco spadła ilość wytwarzanych w przedsiębiorstwie odpadów lub działalność została całkowicie zawieszona i w związku z tym odpady nie powstają – wystarczy złożyć deklarację zmniejszającą lub wygaszającą zobowiązanie.
Miasto przygotowało też krótki przewodnik dla przedsiębiorców, zawierający wiarygodne źródła aktualnych informacji o działaniach rządowych i samorządowych oraz dane kontaktowe do organów administracji publicznej.
Także krakowski ratusz podjął szereg działań pomocowych skierowanych do przedsiębiorców. – Uruchomiono pakiet pomocniczy dla firm z branż: gastronomii, dorożkarstwa, handlu obwoźnego (rozwiązania umów cywilnoprawnych, sporządzenie aneksów do umów, które wyłączają z okresu ich obowiązywania czas epidemii) – wylicza Grażyna Rokita, z krakowskiego Urzędu Miasta.
Po ustaniu okresu epidemii miasto dopełni starań w celu niezwłocznego zawarcia umów, aby umożliwić wznowienie prowadzonej działalności.
Poza tym w Krakowie opracowano wykaz lokali gastronomicznych, które działają i można zamówić w nich jedzenie na wynos lub z dowozem. Wykaz został zamieszczony na łamach krakowskich portali (m.in. www.krakow.pl, strona FB Krakowa, kulinarny Kraków). – Inicjatywa spotkała się z dużym uznaniem ze strony środowiska gastronomicznego – mówi urzędniczka.
Poza tym opracowano i zmieniono przepisy w sprawie czasowego udostępniania nieruchomości, w celu umożliwienia odstąpienia od pobierania opłaty za nieterminowe złożenie wniosku dot. udostępnienia nieruchomości. – Bardzo liczna poszkodowana część przedsiębiorców składała wnioski o dokonanie zmian w umowach w związku z zaistniałymi okolicznościami – mówi Grażyna Rokita.
CZYTAJ TAKŻE: Rodzice nie muszą płacić za żłobki. Ale nie we wszystkich miastach
Miasto przygotowało też propozycję pomocy dla Targowisk Miejskich w ramach pomocy publicznej de minimis: w formie czasowego obniżenia czynszu dzierżawnego.
Prezydent Miasta Krakowa jako organ podatkowy ma możliwość udzielania ulg podatnikom będącym przedsiębiorcami w trybie indywidualnym.
– Na koniec marca wpłynęło ok. 160 wniosków o ulgę w związku z COVID-19. Wiele z nich wymaga doprecyzowania lub zawiera braki formalne, uniemożliwiające ich rozpatrzenie – mówi Małgorzata Tabaszewska z krakowskiego ratusza.
Przyznaje, że na razie nie wydano jeszcze żadnej decyzji we wspomnianych sprawach. – Trudno oszacować ewentualne zmniejszenie wpływów podatkowych, ponieważ uzależnione jest to od ilości złożonych wniosków o ulgę, a także od formy i zakresu pomocy udzielonej przedsiębiorcom – tłumaczy urzędniczka.
Czynsz za złotówkę
Także w Łodzi najemcy lokali użytkowych wchodzących w skład zasobu lokalowego miasta mogą ubiegać się o czynsz dla całego lokalu w wysokości 1 zł miesięcznie netto. Obniżka będzie realizowana jednym wnioskiem od razu za dwa miesiące.
– Warunkiem uzyskania obniżki jest brak zaległości w czynszu i opłatach za świadczenia z tytułu najmu oraz w podatku od nieruchomości – informuje łódzki ratusz. A Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi, tłumaczy, że w ten sposób miasto stara się pomagać ratować małe, łódzkie firmy i tysiące miejsc pracy.
Najemcy zainteresowani tą formą wsparcia powinni złożyć stosowny wniosek. Po jego rozpatrzeniu zostanie udzielona bonifikata w czynszu, o czym najemca zostanie poinformowany drogą mailową.
Wypełnione wnioski należy składać do dnia 20 kwietnia w formie elektronicznej na adres e-mail: przedsiebiorcy@zlm.lodz.pl.
Lublin też uruchomił pakiet wsparcia dla lokalnych przedsiębiorców i organizacji pozarządowych, których działalność dotknięta została skutkami wprowadzonego stanu zagrożenia epidemicznego, a następnie stanu epidemii.
CZYTAJ TAKŻE: Kraków: pierwsze dziecko wyleczone z Covid-19
– Jest on uzupełnieniem dla propozycji rządowych i oferuje wsparcie w postaci obniżenia czynszu nawet do 90 proc. dla dzierżawców i najemców miejskich nieruchomości, zawieszenie opłat za ustawienie, np. letniego ogródka gastronomicznego, odroczenie i rozłożenie na raty podatków lokalnych, a także wydłużenie do końca czerwca terminu płatności za użytkowanie wieczyste i rozłożenia go na raty – mówi Joanna Stryczewska z lubelskiego ratusza.
Działania pomocowe są podejmowane na indywidualny wniosek przedsiębiorcy/organizacji pozarządowej. Na chwilę obecną do lubelskiego magistratu wpłynęło ot ponad 100 wniosków, które są w trakcie rozpatrywania.
– Dotyczą one ulg w czynszach dla przedsiębiorców, opłat za użytkowanie wieczyste i podatków lokalnych – mówi Joanna Stryczewska.
Przyznaje, że aktualnie nie jest możliwe oszacowanie konsekwencji finansowych dla budżetu miasta w związku z obecną sytuacją w kraju i ogłoszonym stanem epidemii.
– Wstępnie być może będzie to możliwe na początku czerwca, kiedy podsumujemy dochody budżetu Lublina, zwłaszcza z podatku PiT i CIT, a spodziewamy się ich obniżenia – tłumaczy urzędniczka.