„Potencjał inwestycyjny polskich miast” to raport przygotowany przez „Rzeczpospolitą”. Dotyczy on dziesięciu kluczowych ośrodków metropolitalnych w Polsce. Pokazujemy w nim dokonania i dynamikę zmian w najistotniejszych obszarach z punktu widzenia inwestorów (zagranicznych i polskich), przede wszystkim tych rozwijających nowoczesną gospodarkę.
Wysokie kompetencje
Jednym z takich obszarów jest niewątpliwie kapitał ludzki. – W przypadku dużych firm działających na skalę globalną, czego typowym przykładem są centra usług wspólnych międzynarodowych koncernów, atrakcyjność Polski wynika przede wszystkim z dostępności i rozsądnego kosztu zatrudnienia wysoko wykwalifikowanych pracowników – pisze w naszej publikacji prof. Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny PwC w Polsce.
Rynek we Wrocławiu / fot. AdobeStock
Miasta to wiedzą i odpowiadają na te potrzeby – wynika z naszego raportu. – Niezaprzeczalnym autem Wrocławia są właśnie wrocławianie – zaznacza Ewa Kaucz, prezes zarządu Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej. – To ich kreatywność i wysokie kompetencje sprawiają, że firmy nie tylko u nas inwestują, ale także rozwijają swoją działalność, wielokrotnie decydując się na bardziej zaawansowane produkty i usługi, niż pierwotnie planowały – przekonuje.
CZYTAJ TAKŻE: Mieszkańcy napędzają rozwój polskich metropolii