Duże miasta skutecznie walczą o inwestorów

Urząd Miasta Warszawy wylicza, że na terenie stolicy zarejestrowanych jest ok. 36 proc. firm zagranicznych działających w całej Polsce

Metropolie stają się strategicznymi miejscami dla rozwoju nowoczesnego biznesu. I coraz lepiej spełniają tę rolę.

Już ponad połowa dużych firm ma swoją siedzibę w największych miastach – wynika z analizy najnowszej edycji Listy 500 „Rzeczpospolitej”, czyli zestawienia 500 przedsiębiorstw o najwyższych przychodach w Polsce. Jeśli chodzi o branże, w metropoliach zdecydowanie przeważają firmy usługowe, w tym z zakresu finansów i handlu, także międzynarodowego.

Inwestycje napływają

– Metropolie i obszary metropolitalne stanowią dziś główne centra rozwoju gospodarczego Polski – komentuje prof. Witold Orłowski. Największym magnesem dla biznesu okazuje się Warszawa. W stolicy działają 162 spośród największych firm w Polsce, czyli 32 proc. z całej Listy 500. Jeśli zaś wziąć pod uwagę tylko spółki z kapitałem zagranicznym, wskaźnik ten rośnie do 40 proc. Z kolei we Wrocławiu swoją siedzibę mają 24 podmioty spośród 500 największych w Polsce, w Poznaniu – 18, a w Krakowie – 17. W pozostałych miastach – po kilka, kilkanaście.

Podobnie wygląda rozkład samych inwestycji zagranicznych (bez względu na wielkość ich przychodów). Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, w największych polskich metropoliach ulokowała się połowa firm z udziałem kapitału zagranicznego, a najwięcej z nich wybrało Warszawę. Pozostałych pięć najczęściej wybieranych lokalizacji to: Kraków, Wrocław, Poznań, Szczecin oraz Łódź.

CZYTAJ TAKŻE: Przyciągnąć więcej inwestycji

– W Łodzi przybywa przedsiębiorstw, także tych zagranicznych, a te istniejące szybko się rozwijają – zaznacza Michał Śmiechowicz, dyrektor Biura Rozwoju Gospodarczego i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Łodzi. Tylko w w ostatnich dwóch latach pojawili się tacy inwestorzy jak: Whirlpool (z sektora SSC – F&A), Digital Teammates (IT), Philips (który uruchomił Globalne Centrum Kompetencyjne), Panasonic Electric Works Polska (centrum R&D) czy Zalando (logistyka). W Łodzi w 2017 r. już działający tam inwestorzy zadeklarowali stworzenie 5,5 tys. nowych miejsc pracy, a w 2018 r. – rekordowe ok. 7 tys. miejsc.

Miliardowe nakłady

Urząd Miasta Warszawy wylicza, że na terenie stolicy zarejestrowanych jest ok. 36 proc. firm zagranicznych działających w całej Polsce. Największy sektor to nowoczesne usługi dla biznesu, a także branża finansowa i IT. Wśród największych inwestorów, którzy ostatnio pojawili się w Warszawie, można wymienić: JP Morgan, Accenture, DSV, Goldman Sachs, Google, Procter & Gamble czy KMD.

Do największych inwestorów w Poznaniu należą m.in.: Beiersdorf, Bridgestone, Exide Technologies, GSK, John Deere, Next.IT, TomTom czy Volkswagen. – W sumie firmy zagraniczne zainwestowały w naszym mieście już ponad 8 mld euro. Ponad dwie trzecie kapitału zagranicznego pochodzi z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Japonii i USA – wylicza Urząd Miasta Poznania.

Ważna jakość życia

Zdaniem prof. Orłowskiego metropolie odgrywają coraz poważniejszą rolę w przyciąganiu do Polski takich inwestycji, na których najbardziej powinno nam zależeć. – Dziś w czasach czwartej rewolucji przemysłowej dobrze działające centra wytwarzania towarów i usług będą wyglądać zupełnie inaczej niż dawniej. Nie będą szkodzić środowisku, a siły żywotne będą czerpać nie z taniej pracy, ale z bliskości z ośrodkami wiedzy i kultury. Będą lokować się tam, gdzie pracownicy będą się mogli cieszyć wysoką jakością życia. Najlepiej warunkom tym odpowiadają okolice dużych, prężnie rozwijających się metropolii – wyjaśnia Orłowski.

Władze miast doskonale wpisują się w te trendy i robią wiele, by pozyskać nowe inwestycje. Bo im prężniej rozwija się przedsiębiorczość i lokalna gospodarka, tym lepiej żyje się mieszkańcom.

Liczą na więcej

Wszystkie miasta starają się więc być jak najbardziej otwarte dla inwestorów i tworzyć dla nich jak najlepsze warunki. Chodzi nie tylko o bezpośrednie działania, takie jak przygotowywanie terenów inwestycyjnych czy oferowanie wysokiego standardu obsługi. Samorządy stawiają też na rozwój komunikacji miejskiej, ochronę środowiska, współpracę z uczelniami, ofertę kulturalną, czyli wszystko to, co składa się właśnie na wysoką jakość życia w mieście.

CZYTAJ TAKŻE: Małe miasta na celowniku inwestorów

– Każdy przedsiębiorca oraz każdy rodzaj inwestycji jest dla miasta bardzo cenny. Zależy nam na rozwijaniu tych działów gospodarki, które stawiają na wyższe zyski, nowoczesne technologie, są oparte na wiedzy specjalistycznej – mówi Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku. – A biorąc pod uwagę potencjał Białegostoku, w najbliższych latach będziemy obserwowali dalszy wzrost inwestycji w mieście – dodaje.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Powstaje Morskie Centrum Nauki Dlaczego płynie jacht

Przecięty na pół jacht, symulator sztormu czy nawigacji, stanowiska wyjaśniające halsowanie jachtu czy też ...

Gliwice znalazły kupca na zabytkowy budynek dyrekcji huty

Kolejna architektoniczna perła ma szansę odzyskać dawny blask. Reprezentacyjny budynek dawnej dyrekcji Huty Gliwice ...

„Kawa na każdym rogu” ze złotą statuetką

28 października br. w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej ogłoszono laureatów Effie Awards 2019, ...

W gminach powstaną biura spisowe 

Władze samorządowe muszą się przygotować do zadań związanych z akcją zbierania danych o rolnikach ...

Więcej na minuty i na prąd

W tym roku mocno wzrośnie w polskich miastach liczba samochodów, skuterów i rowerów w ...