Już ponad połowa dużych firm ma swoją siedzibę w największych miastach – wynika z analizy najnowszej edycji Listy 500 „Rzeczpospolitej”, czyli zestawienia 500 przedsiębiorstw o najwyższych przychodach w Polsce. Jeśli chodzi o branże, w metropoliach zdecydowanie przeważają firmy usługowe, w tym z zakresu finansów i handlu, także międzynarodowego.
Inwestycje napływają
– Metropolie i obszary metropolitalne stanowią dziś główne centra rozwoju gospodarczego Polski – komentuje prof. Witold Orłowski. Największym magnesem dla biznesu okazuje się Warszawa. W stolicy działają 162 spośród największych firm w Polsce, czyli 32 proc. z całej Listy 500. Jeśli zaś wziąć pod uwagę tylko spółki z kapitałem zagranicznym, wskaźnik ten rośnie do 40 proc. Z kolei we Wrocławiu swoją siedzibę mają 24 podmioty spośród 500 największych w Polsce, w Poznaniu – 18, a w Krakowie – 17. W pozostałych miastach – po kilka, kilkanaście.
Podobnie wygląda rozkład samych inwestycji zagranicznych (bez względu na wielkość ich przychodów). Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, w największych polskich metropoliach ulokowała się połowa firm z udziałem kapitału zagranicznego, a najwięcej z nich wybrało Warszawę. Pozostałych pięć najczęściej wybieranych lokalizacji to: Kraków, Wrocław, Poznań, Szczecin oraz Łódź.
CZYTAJ TAKŻE: Przyciągnąć więcej inwestycji
– W Łodzi przybywa przedsiębiorstw, także tych zagranicznych, a te istniejące szybko się rozwijają – zaznacza Michał Śmiechowicz, dyrektor Biura Rozwoju Gospodarczego i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Łodzi. Tylko w w ostatnich dwóch latach pojawili się tacy inwestorzy jak: Whirlpool (z sektora SSC – F&A), Digital Teammates (IT), Philips (który uruchomił Globalne Centrum Kompetencyjne), Panasonic Electric Works Polska (centrum R&D) czy Zalando (logistyka). W Łodzi w 2017 r. już działający tam inwestorzy zadeklarowali stworzenie 5,5 tys. nowych miejsc pracy, a w 2018 r. – rekordowe ok. 7 tys. miejsc.