Miasto potrzebuje nowych narracji, ale my nie chcemy ich narzucać – zapewnia Izabela Błaszczyk, prezeska zarządu Kraków5020, spółki odpowiedzialnej za koncepcję Kraków Story. – O mieście opowiadamy słowami twórców, lokalnych rzemieślników. Chcemy, żeby o Krakowie mówili właśnie krakowianie i okoliczni mieszkańcy. W weekendy odbywają się rzemieślnicze warsztaty. Każdy uczestnik może zabrać z nich cząstkę Krakowa ze sobą.
– Stworzyliśmy rzeczy z miłości do natury i dla szczęścia dzieci – dodaje Małgorzata Borowy, współwłaścicielka Wooden Story, tworząca zabawki, które podziwiano już m.in. w nowojorskiej MoMA.
To tylko jedna z kilkudziesięciu historii, które można poznać w Kraków Story – zupełnie nowej przestrzeni na mapie Krakowa przy Grodzkiej i Placu Wszystkich Świętych, która ma pobudzić do działania mieszkańców i odwiedzających.
Czytaj więcej
Stolica Małopolski ma zamiar wrócić do swoich korzeni czyli do …rolnictwa i ogrodnictwa. Urzędni...
– Kraków ma ogromny potencjał. Twórcy mają swoje pracownie, prowadzą warsztaty, starają się dotrzeć ze swoją ofertą i opowiadać o swojej pasji. Teraz mamy swoje miejsce – mówi Justyna Mazur-Kiwer, profesjonalistka w technice litografii i Mokulito. Jej drewniane ramy i świece można zobaczyć właśnie w Kraków Story, podobnie jak prace niemal 40 innych rzemieślników, których dzieła wyselekcjonowane zostały przez ekspertów w danych dziedzinach.