W końcu wracają miejskie fontanny! Były zamknięte przez covid

Kaczkę wyczarowaną ze świateł i rozpylonej wody można zobaczyć już od niedzieli w Multimedialnym Parku Fontann w Warszawie. Samorządy ponownie uruchamiają miejskie wodotryski, które nie działały w czasie pandemii.

Publikacja: 03.05.2022 12:22

Po dwuletniej przerwie wraca ulubione show warszawiaków i warszawianek – pokazy multimedialne w Park

Po dwuletniej przerwie wraca ulubione show warszawiaków i warszawianek – pokazy multimedialne w Parku Fontann

Foto: Wojciech Zieliński

- Pokazy fontann są jedną z ulubionych atrakcji warszawiaków. Widownia poprzednich spektakli gromadziła nawet milion osób. W czasie niespodziewanej i przymusowej dwuletniej przerwy nieustannie pytano nas o powrót, dostawaliśmy też liczne dowody sympatii. Teraz zmotywowani powracamy z nowym spektaklem – zapowiada Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady.

Złota kaczka z Warszawy

Po dwuletniej przerwie wraca ulubione show warszawiaków i warszawianek – pokazy multimedialne w Parku Fontann.

Od kilku lat ich inspiracją są warszawskie legendy. Po opowieściach o syrenach, Księciu Niedźwiedziu, Warsie i Sawie, teraz przyszedł czas na legendę o Złotej Kaczce.

Świetlnej historii o tym, co w życiu najważniejsze – miłość czy bogactwo – towarzyszyć będzie muzyka Kory i zespołu Maanam. Zabrzmią m.in. „Wyjątkowo zimny maj”, „Cykady na Cykladach” i „NPo dwuletniej przerwie wraca ulubione show warszawiaków i warszawianek – pokazy multimedialne w Parku Fontannie poganiaj mnie, bo tracę oddech”.

Inauguracyjne spektakle zaplanowano w niedzielę, poniedziałek i wtorek (1, 2, 3 maja) o godz. 21.30. Kolejne będą odbywały się w piątki i soboty, zmieniać się będą godziny – 21.30 pozostanie do końca lipca, w sierpniu będzie to 21.00, a we wrześniu – 20.30. Wstęp na wszystkie pokazy jest bezpłatny.

Warszawski Multimedialny Park Fontann został otwarty w 2011 roku na warszawskim Podzamczu, u podnóża Nowego Miasta. To jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych Warszawy.

Fontanna główna zajmuje powierzchnię 2200 mkw., a  do tego dwie fontanny liniowe o łącznej powierzchni 600 mkw. - Z 367 dysz wodnych tryska jednocześnie nawet 30 tysięcy litrów wody na minutę. W parku zainstalowano 295 reflektorów LED RGB; każdy z nich daje możliwości uzyskania 16 milionów barw. Do wyświetlania obrazów i animacji wykorzystywany jest „ekran” z rozpylonej wody – podaje stołeczny ratusz.

Deszczowa piosenka z Bydgoszczy

W miniony weekend uruchomiono też miejskie fontanny w Bydgoszczy. W tym mieście funkcjonuje 11 fontann. Na Starym Rynku zlokalizowane są dwie - to Chłopcy z gęsią i mgiełka w płycie Rynku. Ta druga zostanie włączona w momencie rozpoczęcia upałów.

W majówkę warto wybrać się na Wyspę Młyńską, gdzie uruchomione będzie już Międzywodzie. Woda w kanale spływa z rzeki Młynówki do Brdy dzięki różnicy wysokości sięgającej trzech metrów.

W części dolnej spływa grawitacyjnie, natomiast w górnej - jest pompowana. Kanał ma około 50 cm głębokości.

W majowy weekend ruszają także fontanny multimedialne przy Młynach Rothera, które z widowiskiem “światło – woda – dźwięk” cieszy mieszkańców i turystów od 2014 roku.

Całość stanowi 60 podświetlanych dysz zasilanych przez liczne pompy, a w zamkniętym obiegu krąży ok. 125 tysięcy litrów wody.

Fontanna ma w repertuarze dwie kompozycje: klasyczną, złożoną z fragmentów utworów muzyki poważnej i klasycznej (takiej jak dzieła Johanna Straussa, Ludwiga von Beethovena czy Johannesa Brahmsa) oraz “współczesną” czy też “deszczową – będącą nawiązaniem do realizowanego przez MWiK projektu deszczowego “Budowa i przebudowa sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych na terenie miasta Bydgoszczy”.

W tej drugiej odsłonie prezentuje utwory takie jak “Deszczowa piosenka”, “Ciągle pada” czy przeboje Budki Suflera, Patrycji Markowskiej i Zbigniewa Wodeckiego. 

W Legnicy już działają, w Szczecinie dopiero ruszą

Fontanny w Ogrodzie Francuskim w Legnicy uruchomiono już w piątek, 29 kwietnia. Pokazy specjalne z wodą, światłem i dźwiękiem odbywają się od piątku do niedzieli w godz. 10-22 o pełnych godzinach.

Zagrożone były fontanny w Szczecinie, bo miasto nie miało pieniędzy na ich uruchomienie.  Chodziło o około 660 tys. zł. Miasto tłumaczyło oszczędności spadkiem dochodów  spowodowanych przez "Polski Ład" rządu PiS i jego koalicjantów. Były obawy, że żadna z miejskich fontann nie będzie działać w tym sezonie.

Ale ostatecznie Zakładowi Usług Komunalnych udało się wygospodarować środki na ich  uruchomienie. Ale tylko części. Będzie działać tylko osiem i to krócej niż zwykle, bo od połowy czerwca do połowy września.

- W ubiegłym roku koszt utrzymania miejskich fontann wyniósł ponad 660 tysięcy złotych, w tym koszt mediów to kwota 264 tysiące złotych - mówi Andrzej Kus, rzecznik miasta ds. komunalnych i ochrony środowiska. - W tym roku, szacunkowo, za sam prąd zapłacilibyśmy 90 procent więcej – tłumaczył rzecznik.

- Pokazy fontann są jedną z ulubionych atrakcji warszawiaków. Widownia poprzednich spektakli gromadziła nawet milion osób. W czasie niespodziewanej i przymusowej dwuletniej przerwy nieustannie pytano nas o powrót, dostawaliśmy też liczne dowody sympatii. Teraz zmotywowani powracamy z nowym spektaklem – zapowiada Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady.

Złota kaczka z Warszawy

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Muzeum Pamięci Sybiru z nagrodą Rady Europy
Warto zobaczyć
Jednonogi maszeruje w czasie
Warto zobaczyć
Prace Banksy’ego na Kazimierzu. Wystawa z miejską ścieżką dźwiękową
Warto zobaczyć
Miejskie meble – fantazyjne czy zwyczajne?
Warto zobaczyć
Obrazy przeszłości i współczesności. Spektakularne wystawy w polskich miastach