Kolejna zmiana w opłatach za śmieci w stolicy. Metraż bez znaczenia

Od 2022 roku warszawiacy mają płacić jednolitą stawkę za odpady. Będzie wynosić 85 zł od mieszkania oraz 107 złotych za dom jednorodzinny.

Publikacja: 18.12.2021 16:42

Stołeczni radni przyjęli nowe zapisy, zgodnie z którymi opłata za wywóz śmieci od przyszłego roku bę

Stołeczni radni przyjęli nowe zapisy, zgodnie z którymi opłata za wywóz śmieci od przyszłego roku będzie uzależniona wyłącznie od rodzaju zabudowy

Foto: Fotorzepa / Sławomir Mielnik

Stołeczni radni przyjęli w piątek nową uchwałę o zmianie opłat za wywóz śmieci w Warszawie.

W czwartek Regionalna Izba Obrachunkowa (RIO) zakwestionowała ich wcześniejszą, listopadową uchwałę określająca sposób naliczania opłat za śmieci w zależności od metrażu.

Określono w niej pięć stawek za wywóz odpadów uzależnionych od powierzchni mieszkania.

I tak opłata za lokal do 30 mkw. miała wynosić - 52 złotych, do 40 mkw. – 77 złotych, do 60 mkw. – 88 złotych, do 80 mkw. – 94 zł i powyżej 80 mkw. – 99 złotych.

Osoby mieszkające w domach jednorodzinnych miały płacić ryczałtową stawkę w wysokości 107 złotych, a właściciele kompostujący bioodpady o dziewięć złotych mniej.

Czytaj więcej

Jak odzyskać energię ze śmieci – spalanie to nie największe zło

Po przyjęciu listopadowej uchwały kilkanaście warszawskich spółdzielni mieszkaniowych zaapelowało do ratusza o modyfikację systemu, a następnie skierowały do wojewody mazowieckiego pismo z prośbą o unieważnienie nowych przepisów.

- Uchwała zamiast ulżyć osobom najbiedniejszym spowodowała, że w praktyce zapłacą one jeszcze więcej niż osoby najzamożniejsze posiadające duże lokale – tłumaczyli spółdzielcy.

Teraz, po wyroku RIO nie ma możliwości różnicowania metody od gospodarstwa domowego powierzchnią użytkową lokalu mieszkalnego.

Dlatego stołeczni radni przyjęli nowe zapisy, zgodnie z którymi opłata od przyszłego roku będzie uzależniona wyłącznie od rodzaju zabudowy. Będzie to 85 zł od gospodarstwa domowego w zabudowie wielolokalowej i 107 zł od gospodarstwa jednorodzinnego.

- Zmianie nie uległa wysokość ulgi dla właścicieli domów jednorodzinnych, którzy będą kompostować bioodpady – w tym przypadku opłata obniżona będzie o 9 zł – mówi Monika Beuth-Lutyk, rzecznik stołecznego ratusza.

Zapowiada, że osoby w najtrudniejszej sytuacji zostaną objęte programem osłonowym, który przegłosowano na ubiegłotygodniowej sesji Rady Warszawy.

Czytaj więcej

Kolejna śmieciowa rewolucja w stolicy. Im większe mieszkanie, tym drożej

Od kwietnia opłata za śmieci w Warszawie jest liczona na podstawie średniego zużycia wody z sześciu ostatnich miesięcy. Zasady dotyczą zarówno domów jednorodzinnych, budynków wielorodzinnych i lokali niezamieszkałych w zabudowie mieszanej. Stawka to 12,73 złotego za metr sześcienny wody.

W piątek za przyjęciem uchwały zmieniającej opłaty za odpady głosowało 37 stołecznych radnych, 17 było przeciw, a dwie osoby wstrzymały się od głosu.

Uchwała wejdzie w życie 14 dni od momentu ogłoszenia jej w Dzienniku Urzędowym Województwa. Stołeczny ratusz podaje, że nowe stawki zaczną obowiązywać już od Nowego Roku.

Stołeczni radni przyjęli w piątek nową uchwałę o zmianie opłat za wywóz śmieci w Warszawie.

W czwartek Regionalna Izba Obrachunkowa (RIO) zakwestionowała ich wcześniejszą, listopadową uchwałę określająca sposób naliczania opłat za śmieci w zależności od metrażu.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Usługi komunalne
Cena wody rośnie, podobnie jak ścieków. Na wiosnę kolejne podwyżki
Usługi komunalne
Bydgoszcz: Prywatna firma przejmuje obsługę autobusów komunikacji miejskiej
Usługi komunalne
Mieszkania samorządowe są coraz poważniej zadłużone
Materiał partnera
Bezpłatna i ekologiczna komunikacja jest możliwa
Usługi komunalne
Polacy akceptują podwyżki cen wody związane z inwestycjami i remontami
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?