Wlepią mandat i poradzą, jak dojechać do celu

Blisko 50 osób – kontrolerów biletów oraz informatorów terenowych - chce pilnie zatrudnić Zarząd Transportu Metropolitalnego (ZTM).

Publikacja: 02.08.2024 18:46

Informatorzy będą działać doraźnie, w pobliżu przystanków lub w autobusach i tramwajach kursujących

Informatorzy będą działać doraźnie, w pobliżu przystanków lub w autobusach i tramwajach kursujących na zlecenie ZTM

Foto: adobestock

W historii tego organizatora publicznej komunikacji w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii dwóch tak dużych i prowadzonych jednocześnie rekrutacji jeszcze nie było.

Kontrolerów biletów potrzeba 20, bo ZTM chce uszczelnić system kontrolersko-windykacyjny. - W pierwszym półroczu 2024 r. wystawiliśmy łącznie prawie 50 tys. mandatów, a dochód ze wszystkich opłat dodatkowych wyniósł w tym czasie prawie 6,7 mln zł – informuje Małgorzata Gutowska, dyrektor ZTM.

Ile zarabia i na jakie benefity może liczyć kontroler biletów w komunikacji miejskiej?

Te liczby są powiązane z końcowymi wynagrodzeniami kontrolerów, a te – poprzez uwzględnienie w nich prowizji jako składowych – są zróżnicowane. Kontrolerowi przysługuje m.in. pensja oraz prowizje za opłacone przez gapowiczów mandaty. Najefektywniejsi, początkowi kontrolerzy mogą zarobić nawet 6 tys. zł na rękę.

Czytaj więcej

Wspólny bilet w kolejnych miastach

- Takie wynagrodzenie będzie atrakcyjne szczególnie dla tych, którzy nie mają wyższego wykształcenia i tylko z tego powodu nie mogą podjąć się pracy na innych stanowiskach – zachęca Gutowska.

Poza prowizjami, ZTM oferuje kontrolerom również inne benefity: miesięczną premię, nagrody jubileuszowe, ubezpieczenia grupowe na życie i zdrowie, świadczenia z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czy karty MulitiSport i MultiLife. Dla transparentności kontroli oraz zwiększenia komfortu i poczucia bezpieczeństwa, kontrolerzy pracują w parach oraz zgodnie z wcześniej ustalonym grafikiem – o różnych godzinach i na całej sieci ZTM.

Jakie utrudnienia w ruchu czekają pasażerów komunikacji publicznej w GZM?

Druga rekrutowana grupa to informatorzy terenowi, których ZTM szuka ok. 25. Ich zadaniem będzie informowanie pasażerów o zaplanowanych zmianach w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. A te będą znaczne. Na organizację ruchu w aglomeracji katowickiej mocno wpłynie zapowiedziana przez PKP PLK inwestycja oznaczająca rozbiórkę i budowę w stolicy Śląska sześciu nowych wiaduktów kolejowych – nad ulicami Mikołowską, Graniczną, Załęską, Przodowników, Kłodnicką i na ul. Bagiennej.

Czytaj więcej

Miasta przyspieszyły zakupy „zielonych” autobusów

Zaplanowane od września prace będą oznaczać poważne utrudnienia mające się ciągnąć przez ok. 2 lata. Do tego dochodzą duże imprezy w regionie oznaczające zamknięcia ulic i zmiany tras miejskiej komunikacji - jak Tour de Pologne i Silesia Marathon.

Informatorzy będą działać doraźnie, w pobliżu przystanków lub w autobusach i tramwajach kursujących na zlecenie ZTM. Muszą być osobami kulturalnymi i cierpliwymi, dodatkowym atutem ma być znajomość sieci połączeń.

– Kandydaci nie zobowiązują się do pracy w konkretnych lokalizacjach czy terminach. Podpisujemy umowy zlecenia i w momencie planowania konkretnej akcji informacyjnej proponujemy poszczególnym osobom udział – wskazuje Gutowska.

Stawka za pracę jako informator terenowy jest ustalana indywidualnie. ZTM zapewnia kamizelki odblaskowe oraz – w przypadku większych i bardziej złożonych zmian w komunikacji – szkolenia oraz materiały informacyjne, jak mapki i ulotki.

Transport
Miasta stawiają na tramwaje. Wielkie wydatki na budowę nowych linii
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Transport
Miasta powiększają floty elektrycznych autobusów
Transport
Obniżyły się wymogi, dotyczące liczby aut elektrycznych w urzędach
Transport
Mniejsze miasta też będą niedostępne dla starych gratów
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Transport
Droższe płatne parkowanie w miastach. Zmiany mocno zabolą kierowców
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku