Oddala się groźba strajku kolei w Zachodniopomorskiem

Nie będzie zapowiadanej na dziś pikiety przed Urzędem Marszałkowskim w Szczecinie. Ale perspektywy strajku jeszcze całkowicie nie zlikwidowano.

Publikacja: 04.10.2023 10:12

Zachodniopomorskie to ostatni region, w którym płacowe żądania pracowników największego przewoźnika

Polregio

Zachodniopomorskie to ostatni region, w którym płacowe żądania pracowników największego przewoźnika kolejowego w Polsce nie zostały jeszcze spełnione

Foto: Polregio

We wtorek wieczorem groźba zdecydowanej akcji protestacyjnej kolejarzy i maszynistów Polregio w województwie zachodniopomorskim, domagających się 800-złotowej podwyżki zasadniczego wynagrodzenia, zaczęła się jednak oddalać. Międzyzakładowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy (MKPR) zrezygnował ze środowej pikiety, ale z odwołaniem strajku wciąż czeka.

– Ewentualna decyzja o odwołaniu strajku zapadnie po podpisaniu porozumienia z zarządem Polregio o wdrożeniu podwyżek dla pracowników zakładu zachodniopomorskiego w Szczecinie – poinformował MKPR.

Jeszcze we wtorek po południu sytuacja była niejasna. Zachodniopomorskie to ostatni region, w którym płacowe żądania pracowników największego przewoźnika kolejowego w Polsce nie zostały jeszcze spełnione. Mimo że Urząd Marszałkowski w Szczecinie poinformował we wtorek o porozumieniu z Polregio w sprawie wypłaty podwyżek, spółka w sposób jednoznaczny nie potwierdzała dokonanych uzgodnień.

Groźby związkowców z Polregio

Wcześniej zarząd województwa odmawiał sfinansowania wzrostu płac. Jak stwierdził zachodniopomorski marszałek Olgierd Geblewicz, zarząd województwa nie jest pracodawcą dla osób zatrudnionych w Zachodniopomorskim Zakładzie Polregio. Podkreślił, że województwo zapewnia tabor, a także pokrywa koszty jego ubezpieczenia i najbardziej kosztownych napraw.

Czytaj więcej

Miliardy na inwestycje w nowe linie tramwajowe

Z kolei związkowcy Polregio zagrozili, że jeśli nie otrzymają podwyżki, na którą wcześniej zgodzono się w 13 województwach, po północy 10 października na tory w Zachodniopomorskiem nie wyjadą pociągi, a ten będące akurat w trasie zostaną doprowadzone do docelowych stacji.

- Pracownicy odmówią pracy. Myślę, że ich determinacja będzie wielka, bo 10 października jest dzień wypłaty w spółce Polregio – zapowiedział Leszek Miętek, prezydent Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce. Strajk miał być bezterminowy.

Nie będzie strajku kolejarzy w warmińsko-mazurskim

Tymczasem w poniedziałek zażegnano groźbę strajku w województwie warmińsko-mazurskim. Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjny w Polregio poinformował, że województwo porozumiało się z Polregio w sprawie podwyższenia wynagrodzeń. Tamtejszy marszałek zgodził się na wypłacenie 800-złotowej podwyżki dla maszynistów i kolejarzy, a zgodnie z propozycją przewoźnika, podwyżki wynagrodzeń zostaną sfinansowane z rosnących przychodów ze sprzedaży biletów.

- Cieszę się, że udało nam się dojść do porozumienia, bo dzięki temu będziemy mogli zapewnić nieprzerwane świadczenie usług kolejowych dla naszych pasażerów. Z drugiej strony, pracownicy za swoją ciężką pracę i dobre wyniki otrzymają zasłużone podwyżki - skomentował Adam Pawlik, prezes Polregio.

Czytaj więcej

Pociągi wrócą do 80-tysięcznego Jastrzębia Zdroju. Jest umowa na odbudowę linii

Ewentualny strajk Polregio na Zachodnim Pomorzu mógłby mieć konsekwencje nie tylko dla pasażerów, ale organizacji i struktury przewozów kolejowych. Władze regionu miały analizować możliwość alternatywnych przewozów kolejowych, w tym uruchomienia Kolei Zachodniopomorskich, jako przewoźnika zależnego od wojewódzkiego samorządu.

- Zarząd województwa po raz kolejny i ostatni apeluje do zarządu Polregio o podjęcie zdecydowanych działań w celu zapobieżenia paraliżowi komunikacyjnemu w regionie i zapewnienia komunikacji zastępczej na czas zapowiadanego strajku, pod rygorem wypowiedzenia umowy dotyczącej regionalnych przewozów pasażerskich – ostrzegał Urząd Marszałkowski w Szczecinie.

Transport
Miasta stawiają na tramwaje. Wielkie wydatki na budowę nowych linii
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Transport
Miasta powiększają floty elektrycznych autobusów
Transport
Obniżyły się wymogi, dotyczące liczby aut elektrycznych w urzędach
Transport
Mniejsze miasta też będą niedostępne dla starych gratów
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Transport
Droższe płatne parkowanie w miastach. Zmiany mocno zabolą kierowców
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego