Mniej porzuconych hulajnóg w Krakowie

Około 4 tysiące hulajnóg elektrycznych porzuconych w różnych miejscach Krakowa zostało już odprowadzonych lub odwiezionych do tzw. punktów mobilności. Spada też liczba zgłaszanych do usunięcia jednośladów.

Publikacja: 04.09.2023 14:07

Masowo porzucane hulajnogi od dawna były prawdziwą plagą w stolicy Małopolski

Masowo porzucane hulajnogi od dawna były prawdziwą plagą w stolicy Małopolski

Foto: AdobeStock

Masowo porzucane hulajnogi od dawna były prawdziwą plagą w stolicy Małopolski. Po kilku próbach poradzenia sobie z problemem m.in. rozmowach z firmami wypożyczającymi elektryczne jednoślady – władze miasta zdecydowały się na wprowadzenie nowego systemu. Na czym polega?

Zarząd Transportu Publicznego i Zarząd Dróg Miasta Krakowa podpisały umowy z trzema największymi firmami prowadzącymi wynajem takich pojazdów w mieście. Dystrybutorzy hulajnóg zobowiązali się  w umowach do płacenia za wynajęcie terenu pod wyznaczone punkty mobilności, czyli miejsca legalnego postoju hulajnóg, a także do przelewania stałej kwoty na „fundusz”, z którego opłacana jest firma sprzątająca porzucane w niedozwolonych miejscach hulajnogi. System ten został wprowadzony na początku sierpnia i zdaniem urzędników na razie dobrze się sprawdza.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Transport
Miasta bez kolei są wykluczone komunikacyjnie. Ale sytuacja powoli się poprawia
Transport
Drożeją bilety w miejskiej komunikacji. Podwyżki nawet o kilkadziesiąt procent
Transport
Regionalne pociągi tańsze na majówkę
Transport
Rower zamiast dostawczaka. Nietypowe rozwiązania w miastach
Transport
Jak miasta ułatwiają mieszkańcom sprawdzenie stanu technicznego rowerów
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem