Lokalne władze liczą na tańszy gaz do miejskich autobusów

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ma rozważać możliwość wsparcia firm zajmujących się publicznym transportem autobusowym z udziałem pojazdów na sprężony gaz ziemny (CNG), poprzez administracyjne wyhamowanie rosnących cen paliwa.

Publikacja: 25.05.2023 16:53

W ciągu czterech miesięcy 2023 r. miejscy przewoźnicy kupili 25 autobusów z napędem gazowym

W ciągu czterech miesięcy 2023 r. miejscy przewoźnicy kupili 25 autobusów z napędem gazowym

Foto: Adobe Stock

Chodzi o ustanowienie maksymalnych stawek na gaz, co byłoby odpowiedzią na apele w tej sprawie kierowane do rządu przez samorządowców.

Resort ma analizować sytuację. - Sprawa jest priorytetowa, jednak wymaga poddania jej konsultacjom m.in. w zakresie możliwości budżetowych państwa – poinformowało ministerstwo w odpowiedzi na pytania Polskiej Agencji Prasowej. Resort przypomniał, że wciąż obowiązuje zerowa stawka akcyzy na gaz ziemny CNG i LNG, wprowadzona od 14 sierpnia 2019 r. jako instrument wsparcia dla konsumentów gazu w transporcie.

Samorządy już od dłuższego czasu apelowały o wprowadzenie maksymalnych stawek na CNG. Na początku roku Miejski Zakład Komunikacji w Słupsku zdecydował się ograniczyć kursowanie autobusów napędzanych CNG. - Cena gazu zdecydowanie wzrosła i spowodowała, że musimy zadbać o wykorzystanie tych autobusów w mniejszym zakresie - mówiła Polskiemu Radiu Koszalin Anna Szurek, prezes słupskiego MZK.

Czytaj więcej

Raport BGK: rozwój bezemisyjnego transportu w miastach musi mocno przyspieszyć

W drugiej połowie marca radni Częstochowy w apelu do Ministerstwa Klimatu przypomnieli, że gaz dla autobusów w ciągu roku zdrożał o blisko 100 proc., tymczasem przewoźnicy nie otrzymali z tego powodu żadnego wsparcia. - Rada Miasta Częstochowy apeluje o pilną interwencję, aby wzorem stawek maksymalnych dla innych przedsiębiorstw ustanowić maksymalną cenę gazu CNG dla podmiotów wrażliwych, takich jak przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej – podano w stanowisku.

Na początku 2022 roku Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Częstochowie płaciło za jeden metr sześcienny sprężonego gazu ziemnego 3,91 zł netto, a w styczniu tego roku 7,68 zł netto, co oznacza wzrost ceny o 96,4 proc. Według samorządowców, polityka gospodarcza rządu w ramach programów osłonowych doprowadziła do sytuacji, w której podmiotów wrażliwych, jak przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej, nie stać na zakup ekologicznego CNG. - Miejscy przewoźnicy ze względu na poziom regulacji cen zmuszeni są korzystać z paliwa tradycyjnego, co przyczynia się do zwiększenia emisji - stwierdzili radni.

Czytaj więcej

Samorządy ruszą na autobusowe zakupy za unijne pieniądze

Już jesienią ub. roku w sprawie cen gazu alarmował Rzeszów, gdzie spośród 224 autobusów jeżdżących po ulicach miasta, 117 napędzanych było właśnie gazem. Tymczasem jeśli rok wcześniej przejechanie 100 km pojazdem z takim właśnie napędem kosztowało miejskiego przewoźnika 118 zł, to we wrześniu 2022 r. był to wydatek 850 zł. - Dochodzi do absurdalnych sytuacji, w których eksploatacja gazowców w miastach jest ograniczana do minimum, a zamiast nich na linie wysyłane są starsze pojazdy z silnikami na olej napędowy – mówił „Rzeczpospolitej” Aleksander Kierecki, szef branżowego portalu TransInfo.

Nic dziwnego, że zainteresowanie gazowcami stopniało. Jak podaje firma JMK Analizy Rynku Transportowego oraz Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego, w czterech miesiącach 2023 r. miejscy przewoźnicy kupili 25 autobusów z napędem gazowym, co daje 13,3-procentowy udział w łącznych zakupach nowych pojazdów. Co prawda jest on minimalnie większy niż dla całego 2022 r (12,1 proc.), ale w 2021 r. gazowce stanowiły ponad jedną czwartą całego rynku.

Transport
Budują parkingi tam, gdzie chcą mieszkańcy. Choć nie zawsze to wychodzi
Transport
Pociągami SKM nad Zalew Zegrzyński
Transport
Miasta szukają sposobu na dopłaty do zakupu elektrycznych rowerów
Transport
Po przerwie spowodowanej aktami wandalizmu do Krakowa wróciły rowery
Transport
Walczą o dopłaty do e-rowerów. Polacy chętnie by z nich skorzystali