Tylko w ciągu pierwszych trzech kwartałów tego roku warszawski Zarząd Dróg Miejskich (ZDM) odstawił do magazynu 1152 e-hulajnogi, pozostawione byle gdzie, przeszkadzające pieszym i rowerzystom.
- Hulajnogi zaparkowane w sposób utrudniający ruch – tak jak inne pojazdy – podlegają holowaniu. Decyduje o tym policjant lub strażnik miejski, a ZDM zajmuje się stroną techniczną przedsięwzięcia – tłumaczył Jakub Dybalski, rzecznik ZDM, cytowany przez branżowy serwis InfoBike. Kosztami obciążany jest właściciel pojazdów.
W maju tego roku weszły w życie przepisy dotyczące jazdy hulajnogami oraz ich parkowania. Można je zostawiać jedynie w miejscach do tego wyznaczonych, a jeśli ich nie ma – jak najbliżej i równolegle do zewnętrznej krawędzi chodnika, zarazem najbardziej oddalonej od jezdni.
Czytaj więcej
Współdzielone pojazdy na minuty, darmowe wypożyczalnie czy dotacje na zakup – polskie miasta stawiają na elektryki.
Warszawa próbująca uporządkować parkowanie hulajnóg ustaliła z ich operatorami, że miejscem do ich parkowania będą miejsca ze stojakami rowerowymi oraz wyznaczone strefy. Obecnie takich miejsc jest 55, natomiast w najbliższej przyszłości ma być wyznaczonych jeszcze 26 kolejnych. Docelowo będzie ich 250.