Uchodźcy w miejskich autobusach. Jako kierowcy

MPK Wrocław zatrudnił już cztery uchodźczynie z Ukrainy, a wkrótce pracę dostanie 60 kolejnych osób. Firma zapewni im też kursy języka polskiego.

Publikacja: 08.04.2022 16:24

W Miejskich Zakładach Autobusowych w Warszawie pracuje obecnie 20 obywateli Ukrainy

W Miejskich Zakładach Autobusowych w Warszawie pracuje obecnie 20 obywateli Ukrainy

Foto: Fotorzepa / Marta Bogacz

Pracę oferują także inni przewoźnicy samorządowi. - Miejskie Zakłady Autobusowe są otwarte na zatrudnianie pracowników z Ukrainy, zwłaszcza kierowców. Obecnie w spółce pracuje 20 obywateli Ukrainy – mówi Adam Stawicki, rzecznik Miejskich Zakładów Autobusowych (MZA) w Warszawie.

Jedni już zatrudnili…

Nie tylko samorządy, ale też samorządowe spółki ruszyły na pomoc uchodźcom z Ukrainy. Wrocławskie MPK zaopiekowało się czterema kobietami z tego kraju: Tamellą, Iradą, Iryną, Oksaną oraz ich dziećmi.

– To cztery nowe pracownice MPK Wrocław. Dzięki ogromnemu sercu naszych pracowników nie zostały same z dziećmi. Wszystkie panie otrzymają od nas umowy o pracę i zakwaterowanie dla siebie i czwórki dzieci – podał Krzysztof Balawejder, prezes MPK Wrocław w mediach społecznościowych.

Czytaj więcej

Więcej ekologicznych autobusów w miejskiej komunikacji. Zmiana na pozycji lidera

Ośrodek Wypoczynku Świątecznego w Sułowie należący do spółki jest od kilku dni domem dla uchodźczyń. - Nowym i czasowym, ale domem. Dla dorosłych będzie jednocześnie miejscem pracy. Jestem pewien, że w tych pięknych okolicznościach przyrody znajdą spokój, a w końcu także pokój i szansę na powrót do Ukrainy – mówi prezes Balawejder.

Wrocławskie MPK pracuje nad zatrudnieniem kolejnych kilkudziesięciu uchodźców na stanowiskach  kierowców, motorniczych i mechaników. - Ci, którzy znają podstawy języka polskiego, o pracę mogą ubiegać się już teraz. Dla pozostałych MPK zorganizuje kurs na motorniczych i kierowców oraz języka polskiego – zapowiada wrocławska spółka.

Inni będą zatrudniać

Otwarte na zatrudnianie pracowników z Ukrainy, zwłaszcza kierowców, są też Miejskie Zakłady Autobusowe w Warszawie. Obecnie pracuje tam 20 obywateli Ukrainy. 

- W Polsce uznawane są uprawnienia nadane na Ukrainie, także osoba z prawem jazdy kategorii D może prowadzić autobusy, aczkolwiek dodatkowo wymagana jest kwalifikacja wstępna dla osób robiących prawo jazdy po wrześniu 2009 roku lub szkolenie okresowe dla osób z uprawnieniami sprzed września 2009 – mówi Adam Stawicki.

Czytaj więcej

Śląsk usprawnia miejską komunikację. Ogromne wydatki już w tym roku

Dodaje, że stołeczny Zarząd Transportu Miejskiego pracuje obecnie nad złagodzeniem wymagań językowych dla kierowców z Ukrainy. - W tej chwili jesteśmy gotowi zatrudnić około 100 nowych kierowców, w tej liczbie także pracowników z Ukrainy – dodaje rzecznik stołecznego MZA.

Uchodźcy mogą znaleźć też pracę w spółkach komunikacyjnych na Śląsku. - Przedsiębiorstwo  Komunikacji Metropolitalnej Świerklaniec i prowadzi nabór, również dla obywateli Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w miastach i gminach GZM, a którzy poszukują pracy – mówi Krzysztof Dudziński, członek zarządu Przedsiębiorstwa Komunikacji Metropolitalnej Świerklaniec.

MPK – Łódź nie zatrudnia obecnie uchodźców z Ukrainy. - Jesteśmy jednak gotowi zatrudnić osoby posiadające niezbędne uprawnienia do prowadzenia pojazdów komunikacji miejskiej i prawo do stałego pobytu – zapewnia Piotr Wasiak, rzecznik łódzkiego MPK.

Transport
Miasta stawiają na tramwaje. Wielkie wydatki na budowę nowych linii
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Transport
Miasta powiększają floty elektrycznych autobusów
Transport
Obniżyły się wymogi, dotyczące liczby aut elektrycznych w urzędach
Transport
Mniejsze miasta też będą niedostępne dla starych gratów
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Transport
Droższe płatne parkowanie w miastach. Zmiany mocno zabolą kierowców
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku