Zamknięte pływalnie, bo zbyt dużo kosztuje ich utrzymanie

Zarząd powiatu człuchowskiego zdecydował o zamknięciu swojego basenu, bo nie jest w stanie go utrzymać.

Publikacja: 01.03.2023 13:21

Zamknięte pływalnie, bo zbyt dużo kosztuje ich utrzymanie

Foto: Adobe Stock

Podobne decyzje podejmowały już wcześniej podejmowały inne samorządy, a władze Piotrkowa Trybunalskiego ruszają z budową parku wodnego w tym mieście.

- Z myślą o odtworzeniu kawałka historii w naszym mieście, po blisko rocznych przygotowywaniach, sporządziliśmy niezbędną dokumentację na wybudowanie nowoczesnego kompleksu sportowo-rekreacyjnego – zapowiada Krzysztof Chojniak, prezydent Piotrkowa Trybunalskiego.

Czytaj więcej

Będą nowe miejskie pływalnie. W niektórych miastach nawet dwie

Powiatu nie stać na basen

Już od środy 1 marca basen w Człuchowie na Pomorzu zostanie zamknięty. Informacja na ten temat pojawiła się na stronie starostwa, że działalność obiektu zostanie zawieszona do odwołania.

- Niewykorzystane talony, karnety i inne dokumenty związane z korzystaniem z basenu można wykorzystać w salonie masażu, solarium i rehabilitacji. Osoby, które nie chcą które nie chcą korzystać z powyższego mogą zostać rozliczone i otrzymać zwrot kosztów proporcjonalnie do ich wykorzystania w okresie od 1 do 17 marca – podało starostwo.

Zarząd starostwa poinformował również, że tymczasowo udostępni pomieszczenia basenu na potrzeby Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Człuchowie w zakresie rehabilitacji, na czas remontu pomieszczeń przychodni. A dodatkowo nieckę głównego basenu bez podgrzewania wody udostępni na potrzeby treningu zorganizowanych grup kajakowych, zwłaszcza młodzieżowych. Pracownicy basenu mają dostać pracę w jednostkach powiatu.

Dlaczego starostwo zawiesza funkcjonowanie basenu? Jak tłumaczył starostwa Aleksander Gappa w rozmowie z lokalnym serwisem zawszepomorze.pl muszą wykonać audyt i poszukać możliwości tańszego funkcjonowania basenu, głównie jeśli chodzi o energię.

Miesięczne utrzymanie pływalni to nawet 300 tys. zł czyli aż o 50 proc. więcej niż rok temu, a wpływy z biletów i karnetów nie pokrywają tych kosztów.

- Zdaję sobie sprawę, że może to wywołać niezadowolenie wśród mieszkańców, decyzja nie jest prosta i łatwa, ale my musimy również patrzeć na finanse i powiat sam nie jest w stanie tego udźwignąć – tłumaczył starosta.

Władze powiatu zwracały się do gmin, by one także partycypowały w kosztach utrzymania pływalni, ale tylko gmina Czarne zabezpieczyła na ten cel środki w budżecie. W 2022 roku powiat dołożył do funkcjonowania swojego basenu ok. 2 mln zł.

I niektórych miast też już nie

Człuchów nie jest jedynym samorządem, który zdecydował się na zamknięcie krytej pływalni. Już w listopadzie ubiegłego roku zrobiły tak władze Krosna z pływalnią przy ul. Sportowej. A to z powodu „drastycznego wzrostu kosztów energii cieplnej”. Basen jest zamknięty do odwołania. I nie wiadomo kiedy to nastąpi. W mieście jest jeszcze jeden basen kryty. On działa normalnie.

Na podobny krok zdecydowały się też władze Brzegu Dolnego na Dolnym Śląsku. - Drastyczna podwyżka cen gazu i prądu dotknęła MOSiR w Brzegu Dolnym. Obecnie obowiązująca taryfa cen gazu spowodowała 10-krotną podwyżkę –informował w listopadzie Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. I wyliczał, że koszt opłat za gaz i prąd wynosiłby około 250 tys. zł miesięcznie, przy wcześniejszych opłatach ok. 20 tys. zł miesięcznie.

- W związku z sytuacją związaną z podwyżkami cen nośników energii, oraz planowaną termomodernizacją, która rozpocznie się niebawem, a zakończy w  2024roku podało miasto.

Teren został ogrodzony od strony technologicznej basenu, na zdjęciach znajdują się również opróżniona i przygotowana do modernizacji kotłownia oraz pomieszczenie, w którym zdemontowane zostały kanały wentylacyjne.

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Brzegu Dolnym podał, że obiekt pływalni będzie nieczynny do momentu zakończenia prac termomodernizacyjnych, które pozwolą zastosować nowoczesne rozwiązania oszczędzające gaz i energię elektryczną.

W komunikacie dodano, że pływalnia Aquasport nie została objęta programem ulg obniżających stawki za pobór gazu i energii elektrycznej, w związku z czym ponosi olbrzymie koszty związane z utrzymaniem obiektu.

A Piotrków stawia park wodny. Odkryty

A tymczasem w Piotrkowie Trybunalskim ma powstać park wodny, ale nie będzie to obiekt kryty. Obiekt znajdzie się w południowej części stadionu miejskiego "Concordia" przy ul. Żwirki jest miejsce, gdzie do końca lat 80. funkcjonował zespół odkrytych basenów.

- Projekt zakłada przede wszystkim dostępność dla każdej grupy wiekowej – mówi Sebastian Kulik, główny projektant

W skład kompleksu wejdą trzy baseny o różnej głębokości w zależności od niecki oraz wodny plac zabaw ze zjeżdżalniami. Będą drewniane pomosty basenowe.

Znajdzie się tam również zaplecze dla całego obiektu, przebieralnie, teren będzie oświetlony. Nie zabraknie boiska do siatkówki, stanowisk dla ratowników, całego zaplecza technicznego, toalet, parkingu na ponad 50 aut i stojaków na rowery.

Jak poinformował prezydent Krzysztof Chojniak, w tym roku przeprowadzone będą prace związane z przyłączami - energetycznym, kanalizacją sanitarną i wodociągiem.

A w drugim etapie miasto wyłoni wykonawcę, który rozpocznie budowę tak, aby w sezonie letnim 2024 roku można było korzystać z tego obiekt. Na razie koszt inwestycji nie jest znany.

Podobne decyzje podejmowały już wcześniej podejmowały inne samorządy, a władze Piotrkowa Trybunalskiego ruszają z budową parku wodnego w tym mieście.

- Z myślą o odtworzeniu kawałka historii w naszym mieście, po blisko rocznych przygotowywaniach, sporządziliśmy niezbędną dokumentację na wybudowanie nowoczesnego kompleksu sportowo-rekreacyjnego – zapowiada Krzysztof Chojniak, prezydent Piotrkowa Trybunalskiego.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sport
Wielkie sportowe inwestycje z kampanii wyborczej zostaną realizowane?
Sport
Na świeżym powietrzu głowa lepiej pracuje
Sport
Zachęcamy Polaków, żeby się ruszali
Sport
Igrzyska Europejskie: strefy kibica nie w każdym mieście. Gdzie powstaną?
Sport
Początek sezonu na otwartych kąpieliskach w Warszawie
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy