Tak wynika z protokołu spotkania korporacji samorządowych i resortów: finansów oraz oświaty, które odbyło się pod koniec marca. Rozmowy prowadzono tuż przed posiedzeniem Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Protokół z niego upubliczniono wczoraj.
Oświata jest jedną z najczęściej wymienianych przez samorządowców i ich organizacje dziedziną życia społecznego i lokalnego, która wymaga zmian, w tym wsparcia finansowego.
Luka oświatowa sięga już niemal 45 mld zł
Korporacje samorządowe oszacowały jakiś czas temu, że w tegorocznym budżecie potrzeby oświatowe zostały zaniżone o około 40 do 45 mld zł w skali całego kraju. Tyle samorządy dopłacają z własnych budżetów. Przy czym łączna kwota potrzeb oświatowych dla wszystkich samorządów na ten rok jest wyższa o ponad 11 proc. w porównaniu do subwencji oświatowej w zeszłym roku i wynosi 102,7 mld zł.
Czytaj więcej
Samorządy mają więcej dochodów, ale i więcej powinności. Efekty reformy finansów widoczne będą po...
Na początku marca samorządowcy przedstawili postulaty na temat zmian w oświacie. Dotyczą finansowania i sposobu organizacji szkół, klas oraz kompetencji samorządowych. Potrzebne są wyższe fundusze z budżetu centralnego, autonomia dla samorządów dotycząca organizacji sieci szkół, tworzenia infrastruktury oświatowej. Na ich temat rozmawiano 25 marca. - To było ważne spotkanie – ocenia Marek Wójcik, ekspert Związku Miast Polskich.