Jak przebiegać będą w Polsce obchody Święta Wojska Polskiego?

Centralne obchody Święta Wojska Polskiego zaplanowano w Warszawie, ale uroczystości będą odbywać się w całej Polsce. Czekają nas msze, wojskowe parady, a nawet koncerty.

Publikacja: 14.08.2024 16:04

Ulicami Warszawy przejdzie 15 sierpnia defilada wojskowa

Ulicami Warszawy przejdzie 15 sierpnia defilada wojskowa

Foto: Radek Pietruszka, PAP

15 sierpnia przypada 104. rocznica bitwy warszawskiej z 1920 roku, która zakończyła się zwycięstwem polskich wojsk nad bolszewikami. Tego dnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego.

15 sierpnia w Warszawie: Czołgi na ulicach

Główne uroczystości odbędą się w stolicy. W południe, przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. Piłsudskiego żołnierze, jak co roku oddadzą hołd bohaterom podczas uroczystej zmiany wart. A o godz. 14 na warszawskiej Wisłostradzie wyruszy wojskowa defilada, w której weźmie udział ponad 2,5 tys. żołnierzy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP.

Czytaj więcej

Defilada Wojska Polskiego. Jaki sprzęt zobaczymy w Warszawie 15 sierpnia?

MON zapowiada, że w defiladzie weźmie udział 56 pocztów sztandarowych, a także niemal 80 statków powietrznych i 220 jednostek sprzętu, m.in. czołgi K2 i Abrams. Ponadto będzie obecnych prawie 100 żołnierzy z wojsk i struktur sojuszniczych — ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Rumunii, a także reprezentacje Eurokorpusu i Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO.

15 sierpnia: Co czeka na mieszkańców Krakowa?

W Krakowie organizatorami obchodów są wojewoda małopolski oraz dowódca Garnizonu Kraków.

- Uroczystości o godz. 10 rozpocznie msza święta w katedrze na Wawelu. Po eucharystii spotkamy się na placu Jana Matejki, gdzie na maszt zostanie podniesiona flaga, a następnie wspólnie odśpiewamy „Mazurka Dąbrowskiego”. Po odczytaniu Apelu Pamięci zostanie oddana salwa honorowa - wylicza Krzysztof Jan Klęczar, wojewoda małopolski.

Po odczytaniu Apelu Pamięci zostanie oddana salwa honorowa. Podczas uroczystości żołnierze otrzymają odznaczenia państwowe oraz odbiorą decyzje o awansach na wyższe stopnie wojskowe.

Obchody zakończy złożenie kwiatów przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz defilada na placu Matejki. W uroczystościach wezmą udział pododdziały jednostek wojskowych Garnizonu Kraków i Garnizonu Kraków-Balice.

15 sierpnia w Szczecinie: Rosomak pod urzędem

Także w Szczecinie zaplanowano uroczystości i atrakcje dla mieszkańców. Zaczną się już o godz. 9:30 nabożeństwem z udziałem wojskowej asysty honorowej w Kościele Garnizonowym.

W samo południe zaplanowano uroczysty apel na Wałach Chrobrego, podniesienie flagi Rzeczypospolitej Polskiej na maszt, odegranie i odśpiewanie hymnu państwowego, wręczenie odznaczeń i wyróżnień, przemówienia okolicznościowe.

Czytaj więcej

Czy 16 sierpnia trzeba pracować, jeśli nie bierzemy urlopu? Niekoniecznie

A w godz, 11-16.30 przy Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim zostanie zorganizowany pokaz statyczny uzbrojenia i sprzętu wojskowego. Podziwiać będzie można m.in. kołowy transporter opancerzony Rosomak, moździerz M120 RAK, armato haubica DANA. Będzie także zestaw przeciwlotniczy Zu 23-2 HIBNERYT, transporter opancerzony MRAP, sprzęt patrolu rozminowania, uzbrojenie drużyny piechoty zmotoryzowanej).

Również w Białymstoku odbędzie się uroczysty apel na Rynku Kościuszki. Specjalne atrakcje dla mieszkańców przygotowało także Muzeum Wojska. O godz. 8:30 odprawiona zostanie uroczysta liturgia w katedrze pw. Św. Mikołaja Cudotwórcy, a o godz. 11 – msza święta w katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przy ul. Kościelnej 1. O godz. 12:30 odbędą się uroczystości pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na Rynku Kościuszki. Wezmą w nich udział między innymi żołnierze 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego, 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Szwadron Kawalerii im. 10. Pułku Ułanów Litewskich, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, kombatanci Uroczystość zakończy defilada wojskowa.

Atrakcje przygotowało też Muzeum Wojska w Białymstoku, zarówno w siedzibie głównej placówki, jak i w Parku Militarnym. Będzie można bezpłatnie zwiedzić wystawy, a w godz. 12.30-17 na odwiedzających czeka specjalna zabawa - „Garnizonowe miasto”. Poza tym zaplanowano spacer historyczny „Śladami naszego garnizonu”. Przewodnikiem po miejscach związanych z historią garnizonową miasta będzie Andrzej Kłopotowski. Z kolei na między 17 a 20 odbędzie się potańcówka z muzyką na żywo z zespołem Bagaż Podręczny.

W Radomiu, o godz. 11:45 rozpocznie się przemarsz wojskowy sprzed Urzędu Miejskiego w kierunku kościoła garnizonowego, gdzie w samo południe zaplanowano mszę świętą.

Po niej ceremonia wojskowa, podczas której odbędzie się wręczenie odznaczeń, defilada oraz apel pamięci. Przy płycie Grobu Nieznanego Żołnierza złożone zostaną także kwiaty przy płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. W podwarszawskim Otwocku odbędzie się „Noc Wolności". W programie m.in. koncerty, msza święta, uroczystości patriotyczne.

Na mieszkańców Radomia czeka też gra Rodzinny Szlak Patriotyczny "Droga do Wolności", inscenizacja historyczna Bitwa Warszawska 1920, czy film "Piłsudski" w kinie plenerowym. Gwiazdami wieczoru będą Kasia Kowalska i "Elektryczne Gitary".

15 sierpnia przypada 104. rocznica bitwy warszawskiej z 1920 roku, która zakończyła się zwycięstwem polskich wojsk nad bolszewikami. Tego dnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego.

15 sierpnia w Warszawie: Czołgi na ulicach

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczności lokalne
Rodzice do pracy, dziecko do darmowego żłobka
Społeczności lokalne
Aby mogli się spokojnie uczyć. Jak samorządy wspierają uczniów
Społeczności lokalne
Po tragedii w Poznaniu: Czego nie wolno trzymać w piwnicach?
Społeczności lokalne
Skocz do wody dla ochłody. Powstają nowe baseny odkryte i kąpieliska miejskie
Społeczności lokalne
Masz wyrzucić? To lepiej wymień się słoikiem
Materiał Promocyjny
Jak wygląda auto elektryczne