Prezydent Olsztyna chce być radnym. Którzy jeszcze prezydenci nie powalczą o reelekcję?

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz nie będzie ubiegał się o reelekację. Tym samym dołączył do Jacka Majchrowskiego i Bogdana Wenty, którzy już wcześniej zrezygnowali ze startu w wyborach samorządowych.

Publikacja: 26.02.2024 17:25

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz zrezygnował ze startu w kwietniowych wyborach

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz zrezygnował ze startu w kwietniowych wyborach

Foto: Fotorzepa

- W marcu minie piętnaście lat jak z woli mieszkańców objąłem tę zaszczytną funkcję i uznałem, że pora zwolnić tempo mojego zawodowego życia i w dużo większym stopniu poświęcić je rodzinie – podał prezydent Grzymowicz.

Piotr Grzymowicz był wieloletnim radnym i zastępcą prezydenta Olsztyna. Fotel prezydenta piastuje od 2009 roku.

Wówczas zwyciężył w przedterminowych wyborach na prezydenta Olsztyna, pokonując w drugiej turze kandydata Platformy Obywatelskiej Krzysztofa Krukowskiego.

Dlaczego prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz nie będzie walczył o reelekcję

Rok później startując z własnego komitetu z poparciem PSL uzyskał 53 proc głosów. Również w drugiej turze pokonał byłego prezydenta Olsztyna Czesława Małkowskiego. Wygrał też wybory w 2014 oraz w 2018 roku. I to jest jego ostatnia kadencja.

- Moja decyzja nie oznacza jednak całkowitej rezygnacji z obecności w samorządzie Olsztyna, gdyż w ramach własnego komitetu wystartuję w wyborach na radnego Rady Miasta – poinformował Piotr Grzymowicz.

Czytaj więcej

Wiejską chcą zamienić na miejski ratusz. Parlamentarzyści w wyborach samorządowych

Podkreślił, że sprawy Olsztyna zawsze były i będą dla niego bardzo ważne i bliskie, dlatego uznał, że w tej sytuacji jedynym kandydatem, który może zagwarantować pomyślny rozwój miasta jest dotychczasowy przewodniczący Rady Miasta Robert Szewczyk.

- Będę wspierał jego kandydaturę i zachęcał mieszkańców do głosowania na jego osobę. Mam poczucie, że wybór Roberta Szewczyka na prezydenta Olsztyna pozwoli mi na przekazanie sterów miasta w godne i kompetentne ręce – uważa prezydent Olsztyna.

Którzy prezydenci jeszcze się wahają, czy startować w wyborach

Grzymowicz nie jest jedynym prezydentem miasta wojewódzkiego, który nie będzie walczył o reelekcję. W styczniu prezydent Kielc Bogdan Wenta, opublikował w swoich mediach społecznościowych oświadczenie, w którym podał, że nie zamierza się ubiegać o reelekcje.

Jeszcze tego samego dnia start w wyborach na prezydenta Kielc potwierdził za to Kamil Suchański, zagorzały krytyk prezydenta, który wystartuje z własnego komitetu wyborczego.

Czytaj więcej

Komu służy wyjątkowo krótka kampania przed wyborami samorządowymi

A jeszcze w listopadzie ub. roku Jacek Majchrowski ogłosił, że nie będzie ubiegał się o fotel prezydenta Krakowa.

Rządzi tym miastem od 2002 roku. Prezydent Majchrowski zapowiedział, że chętnie poprze swojego zastępcę Andrzeja Kuliga, który w jego ocenie byłby najlepszym kandydatem.

Nie wiadomo czy to jedyni prezydenci wielkich miast, którzy zrezygnowali z walki o reelekcje. Nadal swojej decyzji nie ogłosił Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry oraz Michał Zaleski, prezydent Torunia od 2002 roku.

Wybory samorządowe 7 kwietnia. Druga tura – 21 kwietnia.

Społeczności lokalne
Czy możliwe jest nowe życie dla małych szkół? Duże pieniądze dla samorządów
Społeczności lokalne
Orliki ożywiły sport najmłodszych, ale samorządowcy mają problemy przez hałas
Społeczności lokalne
Więcej samodzielnych decyzji samorządów w oświacie? Trwają negocjacje z rządem
Społeczności lokalne
Mieszkańcy polskich miast sadzą lasy
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Społeczności lokalne
Miasta oferują coraz więcej zniżek i usług dla seniorów