Z samorządu na Wiejską. Którzy samorządowcy startują w wyborach?

Wójtowie, burmistrzowie, prezydenci, ale też radni różnego szczebla czy marszałkowie województw. Na listach do Sejmu nie brakuje urzędujących samorządowców.

Publikacja: 07.09.2023 18:38

W środę o godzinie 16. minął czas na zgłaszanie kandydatów na posłów i senatorów przed wyborami parl

W środę o godzinie 16. minął czas na zgłaszanie kandydatów na posłów i senatorów przed wyborami parlamentarnymi, które zostały zaplanowane na 15 października. Na listach komitetów nie brakuje samorządowców różnego szczebla

Foto: PAP

- Polska równych szans to polska lokalna. Przez ostatnich 30 lat polska lokalna się rozwijała, dzięki takim lokalnym wspólnotom jak w Ustrzykach Dolnych. Ale ta Polska lokalna wymaga jeszcze tego, aby została przeniesiona na poziom wyższy, poziom centralny - powiedział Bartosz Romowicz, burmistrz Ustrzyk Dolnych, który jest jedynką w okręgu nr 22 z listy Trzeciej Drogi.

Radni chcą do Sejmu

W środę o godzinie 16. minął czas na zgłaszanie kandydatów na posłów i senatorów przed wyborami parlamentarnymi, które zostały zaplanowane na 15 października. Na listach komitetów nie brakuje samorządowców różnego szczebla. W Rzeszowie PiS wystawia m.in. wicemarszałków województwa: Ewę Draus i Stanisława Kruczka, a także radnego Sejmiku i historyka IPN Jacka Magdonia.

W okręgu nr 22 wystartuje wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch czy Jerzy Borcz, przewodniczący sejmiku podkarpackiego.

A w okręgu nr 30 do Sejmu z list PiS wystartują m.in. radni z Rybnika: Mirela Szutka i Karol Szymura, czy Julia Kloc-Kondracka (obecnie radna Sejmiku Śląskiego). Na tej liście znalazł się również Henryk Czich (radny powiatu mikołowskiego, a także lider zespołu Universe).

Czytaj więcej

Samorządowcy i Unia Metropolii Polskich zachęcają do udziału w wyborach

Na pomorskich listach PiS znaleźli się m.in. gdańska radna Elżbieta Strzelczyk, wieloletni gdański radny Kazimierz Koralewski, czy inna radna Gdańska - Alicja Krasula.

Okręg wyborczy numer 35 obejmuje centralną i wschodnią część woj. warmińsko-mazurskiego. Tam na listy trafili m.in. radni sejmiku z PiS: Bożenna Ulewicz i Henryk Żuchowski.

Burmistrz zmierzy się z marszałkiem

W okręgu lubelskim o mandat poselski walczą m.in. Zbigniew Wojciechowski – wicemarszałek województwa, Sławomir Plis – burmistrz Opola Lubelskiego czy  Dariusz Paweł Szczygielski – starosta rycki.

Na liście w okręgu legnickim znaleźli się m.in. Adam Babuśka, starosta legnicki, Jarosław Gęborys, starosta kamiennogórski, Wojciech Dobrołowicz – burmistrz Bogatyni oraz Piotr Karwan i Paweł Kura – radni wojewódzcy.

Na wrocławskiej liście jest m.in. Andrzej Jaroch, przewodniczący sejmiku dolnośląskiego, są także radni miejscy i wojewódzcy.

O mandat posła z list PiS walczyć będzie też m.in. Marcin Wroński, radny Inowrocławia, Wioletta Kulpa, radna Płocka, Małgorzata Stryjska, dziś radna Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, czy jej kolega z ław w sejmiku - Zbigniew Czerwiński.

Na listach znalazły się też radne Poznania: Klaudia Strzelecka i Lidia Dudziak oraz radny powiatu poznańskiego Filip Żelazny.

W okręgu nr 32 o mandat z list PiS walczy m.in. starosta zawierciański Gabriel Dors, radna rady miejskiej w Sosnowcu Grażyna Welon, Piotr Ociepka, radny miejski w Sosnowcu czy Zbigniew Piątek – radny miasta Dąbrowy Górniczej, a także Barbara Laskowska, radna powiatu zawierciańskiego.

Wybory o to, czy będziemy w UE

Do Sejmu wybiera się wieloletni prezydent Sopotu. - Wybory jesienne będą wyborami przełomowymi. Wyborami o to, czy będziemy w UE, czy będziemy mieć pieniądze z KPO — mówił Jacek Karnowski. Na gdańskiej liście Platformy Obywatelskiej dostał drugie miejsce, ustępując tylko posłance Agnieszce Pomaskiej.

Jacek Wiśniewski, prezydent Mielca, będzie kandydował do Sejmu. Znalazł się na trzecim miejscu listy Koalicji Obywatelskiej w okręgu nr 23. 

Czytaj więcej

Pierwsze nazwiska samorządowców, którzy chcą dostać się do Sejmu

Z kolei Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa, będzie jesienią ubiegał się o mandat poselski z ramienia Koalicji Obywatelskiej, ale nie zamierza z tego powodu zawieszać swojej działalności samorządowej. O mandat w ramach Koalicji Obywatelskiej powalczy też Marek Cebula, burmistrz Krosna Odrzańskiego.

- Decyzja o kandydowaniu nie była łatwa – oświadczył Andrzej Dziuba, który po 23 latach spędzonych na stanowisku prezydenta Tychów będzie ubiegał się o mandat senatora w okręgu nr 75, w ramach paktu senackiego. Zapowiedział, że w parlamencie chce walczyć o rozwój silnych samorządów.

Z list Trzeciej Drogi, czyli koalicji Polska 2050 Szymona Hołowni i PSL też startuje sporo samorządowców. W okręgu opolskim są to m.in. Antoni Konopka, czy Stanisław Rakoczy, członkowie zarządu województwa, a także  Dorota Koncewicz, burmistrz Niemodlina.

Ze Śląska startuje starosta kłobucki Henryk Kiepura czy radny sejmiku Marek Bieniek, który mandat w samorządzie uzyskał z list… Koalicji Obywatelskiej.

W lubskim wystartują m.in Stanisław Tomczyszyn, wicemarszałek województwa, Zbigniew Kołodziej, radny sejmiku, czy Łukasz Porycki, wicemarszałek województwa.

Poza tym na listach Trzeciej Drogi jest wójt gminy Biłgoraj Wiesław Różański, czy Zbigniew Tur, wójt gminy Kłodzko.

"Chcemy Polski równych szans"

O mandat posła ubiegać się będzie m.in. Marcin Skonieczka, wójt gminy Płużnica, Józef Tobiasz, wójt gminy Gródek nad Dunajcem, Piotr Wojtysiak, starosta piotrkowski, Stanisław Lonczak, starosta mielecki i Krzysztof Nosal, starosta kaliski.

Posłami chcą też zostać: burmistrz Krotoszyna Franciszek Marszałek,  burmistrz Kleczewa Mariusz Musiałowski, czy burmistrz Ustrzyk Dolnych Bartosz Romowicz.

- Władza obecnie w Polsce przygląda się, kiedy likwidowane są połączenia autobusowe czy kolejowe, kiedy do lekarza trzeba czekać po kilka-, kilkanaście  miesięcy. A w miejscowościach gminy Ustrzyki Dolne nie mają zasięgu telefonicznego, nie mówiąc o szerokopasmowym internecie. My chcemy, aby Polska, była Polską równych szans, Polską Lokalną – mówił Bartosz Romowicz.

Własne listy we wszystkich okręgach wyborczych będą mieć także Bezpartyjni Samorządowcy. – Zebraliśmy ponad 350 tys. podpisów, i to tylko na listach do Sejmu RP. Polacy chcą normalnej Polski – mówił Robert Raczyński, prezydent Lubina i jeden z liderów Bezpartyjnych Samorządowców.

- Polska równych szans to polska lokalna. Przez ostatnich 30 lat polska lokalna się rozwijała, dzięki takim lokalnym wspólnotom jak w Ustrzykach Dolnych. Ale ta Polska lokalna wymaga jeszcze tego, aby została przeniesiona na poziom wyższy, poziom centralny - powiedział Bartosz Romowicz, burmistrz Ustrzyk Dolnych, który jest jedynką w okręgu nr 22 z listy Trzeciej Drogi.

Radni chcą do Sejmu

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczności lokalne
Największe miasta zrealizowały już z sąsiednimi samorządami ponad 400 inwestycji
Społeczności lokalne
Mija czas na zaprzysiężenie nowych włodarzy. Wielu zrobi to w ostatniej chwili
Społeczności lokalne
Pierwsi wyborcy głosują już w wyborach samorządowych 2024. Korespondencyjnie
Społeczności lokalne
Nie ma cię w rejestrze? Nie będziesz mógł głosować w wyborach samorządowych
Społeczności lokalne
Familijny samorząd. Gdzie w wyborach samorządowych 2024 startują całe rodziny?