Dostęp na ROK tylko za 79zł z Płatnościami powtarzalnymi BLIK
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 20.12.2019 18:35 Publikacja: 20.12.2019 18:35
W naszym raporcie „Potencjał inwestycyjny polskich miast” zwracamy uwagę, że Bydgoszcz zmieniła swój profil – z miasta kojarzonego z przemysłem w miasto kojarzone z IT. Jak to się udało?
Liczba miejsc pracy w tej branży – IT – zwiększyła się w ostatnich ośmiu latach z tysiąca do 10 tys. To sukces firm i sukces miasta. Miasto mocno wspierało tę branżę, np. poprzez szybkie decyzje dotyczące lokalizacji biurowców, bo wiemy, że ta branża głównie na nich się opiera. Poza tym miasto zaangażowało się mocno w nabór pracowników, nie tylko w Bydgoszczy, ale też poza miastem. Później to jest już efekt kuli śnieżnej. Przedsiębiorcy z tej branży – i nie tylko – mówią, że jeśli jest tu 10 tys. informatyków i będą potrzebowali kolejnych dla nowej firmy lub poszerzenia działalności, to na pewno 100 znajdą, w najgorszym wypadku podkupując ich innym firmom. Ta liczba pracowników gwarantuje, że nabór do pracy – rzecz kluczowa i najtrudniejsza – zakończy się sukcesem. Wiele osób dojeżdża, liczę na to, że kiedyś ci ludzie, którzy pewnie na weekendy wracają do swoich miast, staną się mieszkańcami Bydgoszczy. Przyciąganie inwestorów to efekt wielu działań, ale sami inwestorzy doceniają nasze podejście, potencjał miasta i korzystne decyzje, które są tu podejmowane. To widać. Na przykład w ubiegłym roku gigant informatyczny – firma Atos – przeniósł swoją siedzibę z Warszawy do Bydgoszczy.
W stolicy województwa śląskiego rozwój infrastruktury rowerowej postępuje wraz z zieloną metamorfozą miasta. Łąc...
We Wrocławiu odbyło się Dolnośląskie Forum Odbudowy Ukrainy. Jego celem było rozwinięcie dotychczasowej współpra...
W tym roku przypada 80. rocznica rozpoczęcia odbudowy stolicy po wojnie. Do obchodów zainicjowanych przez miasto...
Rusza nowa akcja zachęcająca do wsparcia regionu dotkniętego powodzią. Tym razem samorząd województwa i regional...
VELUX Polska, obchodząca w tym roku 35-lecie obecności na rynku jest jedną z tych firm, które współtworzyły polską branżę budowlaną. Od podstaw budowała kategorię użytkowych poddaszy, inwestując w przemysł, rozwijając lokalnych dostawców i kształtując standardy zrównoważonego rozwoju.
Finanse, zmiany demograficzne i ekologia – to największe wyzwania dla włodarzy miast w zaczynającej się kadencji...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas