Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 27.08.2018 09:30 Publikacja: 27.08.2018 09:30
Rocznik 1954 r., absolwent Politechniki Rzeszowskiej. W 2005 r. wybrano go senatorem, mandat pełnił do maja 2013 r. W latach 2005-2007 sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. Od 1980 r. członek „Solidarności”. Od 2013 r. marszałek Podkarpacia. Żonaty, dwie córki i sześcioro wnucząt
Foto: Rzeczpospolita/Konrad Siuda
Rz: Poparcie PiS na Podkarpaciu waha się między 70–85 proc. To chyba nie boi się pan o wynik wyborów samorządowych?
Władysław Ortyl: Raczej nie, choć pozostaje pytanie, jaki będzie wynik ostateczny, bo to wcale nie jest takie oczywiste. Dam przykład. Dzisiaj w sejmiku mamy 19 mandatów. Gdybyśmy chcieli mieć 24–25, musielibyśmy zdobyć dodatkowych 5–6. Ale mamy okręgi wyborcze, w których jest np. 6 mandatów, a my mamy tam już 4. Wszystkich na pewno nie weźmiemy, a nawet jeden więcej będzie dużym wyzwaniem. Myślę, że jest to możliwe, ale tylko w niektórych okręgach. Liczę, że w nowym sejmiku będziemy mieli 22–23 mandaty. Uznam to za sukces.
Rusza nowa akcja zachęcająca do wsparcia regionu dotkniętego powodzią. Tym razem samorząd województwa i regionalne atrakcje jednoczą siły w apelu: wspieraj Dolny Śląsk, by nie dotknęła go kolejna dramatyczna w skutkach fala odwołanych rezerwacji.
Finanse, zmiany demograficzne i ekologia – to największe wyzwania dla włodarzy miast w zaczynającej się kadencji. Nowo wybrani prezydenci i burmistrzowie przedstawiali swoje strategie na rozwój i zarządzanie miastami w trudnych czasach.
Kraków – stolica polskiej kultury, miasto pełne cennych zabytków i unikatowych zbiorów, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO, jest dziś ważną europejską metropolią, która nie tylko w twórczy sposób prezentuje swoje tysiącletnie dziedzictwo, ale potrafi je łączyć z duchem nowoczesności, otwartością na innowacje, troską o zrównoważony rozwój i dbałością o jakość życia mieszkańców.
Prawie 1000 żeglarzy i żeglarek weźmie udział w żeglarskim festiwalu Gdynia Sailing Days. Ta jedna z najważniejszych imprez regatowych w północnej Europie rozpocznie się w piątek 28 czerwca i potrwa do 21 lipca.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Krótki wypoczynek od codziennych obowiązków połączony ze sportem i zwiedzaniem to wyczekiwany przez wielu sposób na spędzenie wiosennych weekendów.
Już zapowiedziałem, że to obojętnie, czy prawo będzie takie, czy inne. To będzie moja ostatnia kadencja - mówi nam Mirosław Lech, wójt Korycina od 1991 roku.
Ograniczenie możliwości sprawowania mandatu wójta, burmistrza czy prezydenta miasta do dwóch kadencji to tylko plaster. Jeśli nie sięgniemy do przyczyn, problem demokracji lokalnej będzie nabrzmiewał.
Zdaniem Andrzeja Dudy wyłączenie możliwości głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych dla osób przebywających na kwarantannie jest sprzeczne z konstytucją.
Radni sejmiku małopolskiego 22 głosami wybrali zaproponowanego dziś przez PiS Łukasza Smółkę na stanowisko marszałka województwa. Opozycja nie wskazała kontrkandydata.
We wtorek radni sejmiku małopolskiego podjęli piątą próbę wybrania marszałka województwa. Wcześniej Prawo i Sprawiedliwość zawiesiło trzech "zbuntowanych" radnych w prawach członków partii. "Zbuntowani" przedstawili nowego rywala Łukasza Kmity. Na 39 głosujących, radni oddali 20 nieważnych głosów.
Tuż przed piątą próbą obsadzenia stanowiska marszałka województwa małopolskiego trzej radni PiS, którzy wbrew woli Jarosława Kaczyńskiego odmówili poparcia Łukasza Kmity, zostali zawieszeni w prawach członków partii.
W związku z kolejną nieudaną próbą wybrania marszałka województwa małopolskiego, przewodniczący sejmiku Jan Tadeusz Duda zwołał sesję nadzwyczajną. W czwartym głosowaniu radni ponownie nie wybrali marszałka województwa.
Ani Łukasz Kmita popierany przez prezesa PiS, ani Krzysztof Jan Klęczar, wojewoda małopolski zgłoszony przez Trzecią Drogę, nie uzyskali wymaganej większości do objęcia stanowiska marszałka województwa małopolskiego. Następna próba odbędzie się na sesji nadzwyczajnej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas