Współpraca na linii biznes-samorząd

Czy władze samorządowe mają pomysł, jak wspierać przedsiębiorczość w swoich regionach? Czy ich pomysły pokrywają się ?z oczekiwaniami lokalnego biznesu?

Publikacja: 03.10.2014 12:11

Odpowiedzi na te pytanie będą starali się znaleźć uczestnicy III Kongresu Rzetelnych Firm. Przedstawione na nim zostaną wyniki badań „Biznes i samorząd – wzajemne relacje", przeprowadzonego na uczestnikach programu Rzetelna Firma i przedstawicielach administracji samorządowej.

Wynika z nich, że aż 89 proc. polskich biznesmenów nie skorzystało z pomocy samorządu w prowadzeniu i rozwijaniu działalności gospodarczej, a jedynie co czwarty wiedział, jakiej pomocy mogą mu udzielić samorządy. Z kolei aż 43 proc. przedstawicieli polskich samorządów nie wie lub nie potrafi powiedzieć, czego oczekuje od nich biznes. Tematyka tegorocznego kongresu wypływa zatem z potrzeb samych przedsiębiorców, zrzeszonych w programie Rzetelna Firma.

– Przedsiębiorcy narzekają na brak wsparcia ze strony gmin. Z racji tego, że w tym roku odbywają się wybory samorządowe, które mogą coś zmienić, postanowiliśmy tę tematykę uczynić kluczowym punktem naszych rozmów – mówi Waldemar Sokołowski, prezes Rzetelnej Firmy. – Wyniki naszych badań pokazują smutny obraz współpracy. Samorządowcy nie wiedzą, czego oczekują przedsiębiorcy, a ci z kolei nie wiedzą, czego mogą żądać od władz samorządowych. W wielu przypadkach takiego dialogu właściwie nie ma, a powinien być, bo przedsiębiorcy napędzają rozwój gmin, miast i regionów, dają miejsca pracy i płacą podatki – dodaje.

Przedstawione na kongresie wyniki badań staną się punktem wyjścia do debaty przedstawicieli biznesu, samorządów oraz administracji państwowej „Biznes i samorząd – trzy filary wzajemnej relacji: dialog, współpraca, wsparcie. Czy wybory samorządowe coś zmienią?".

Raport z badań oraz główne wnioski płynące z dyskusji przedsiębiorców w formie „Apelu Rzetelnych Firm o większy dialog z lokalnym biznesem" zostaną wysłane do polskich samorządów.

Podczas kongresu, 9 października w Warszawie, niemal 400 zaproszonych przedsiębiorców będzie miało również okazję uczestniczyć w warsztatach prowadzonych przez doświadczonego w kontaktach z władzami lokalnymi Jurka Owsiaka.

Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Regiony
Tychy: Rządy w mieście przejmuje komisarz wybrany przez Mateusza Morawieckiego