Wygodniej z przesiadkami

Unijne wsparcie na nowy węzeł komunikacyjny w Białymstoku.

Publikacja: 15.01.2018 23:30

Wraz z budową nowego centrum przesiadkowego zmodernizowany będzie także układ drogowy w centrum Biał

Wraz z budową nowego centrum przesiadkowego zmodernizowany będzie także układ drogowy w centrum Białegostoku.

Foto: UM Białystok/Marcin Jakowiak

Białystok będzie miał więcej pieniędzy na poprawę funkcjonowania miejskiej komunikacji. W końcu grudnia ub. r. miasto podpisało umowę na dofinansowanie budowy centrum przesiadkowego. Ponad 135 mln zł z programu „Polska wschodnia" będzie przeznaczone na realizacje programu „Intermodalny węzeł komunikacyjny". Inwestycja ma być sfinalizowana w 2021 r. Jej całkowity koszt wyniesie ok. 183 mln zł.

Zmiany w centrum

Przedsięwzięcie obejmuje budowę centrum przesiadkowego w rejonie dworca kolejowego i autobusowego wraz z nowym przejściem pod torami kolejowymi na przedłużeniu ul. Świętego Rocha i Zwycięstwa. Równocześnie zmodernizowany zostanie układ drogowy w centrum miasta, co ma usprawnić funkcjonowanie publicznej komunikacji. Jezdnie otrzymają nową nawierzchnię, podobnie jak ścieżki rowerowe i chodniki. Przebudowana zostanie m.in. ul. Bohaterów Monte Cassino, a także ul. Łomżyńska, część ul. Młynowej oraz ul. Św. Rocha.

– To czwarty duży projekt, który możemy realizować dzięki pieniądzom unijnym przeznaczonym na poprawę jakości transportu zbiorowego – podkreśla zastępca prezydenta Białegostoku Adam Poliński. Projekt intermodalnego węzła komunikacyjnego obejmuje także wsparcie dla miejskiego taboru autobusowego: w ramach inwestycji zakupionych zostanie 20 pojazdów niskoemisyjnych.

Budowane centrum przesiadkowe pozwoli sprawniej wykorzystać nowy dworzec PKS, który oddano do użytku w grudniu 2017 r. Ma on przestronną halę, przechowalnię bagażu, punkt gastronomiczny i sklep z prasą. Inwestycję zaplanowano jesienią 2015 r., kiedy została przedstawiona koncepcja zagospodarowania terenów przy ul. Bohaterów Monte Cassino. Zamiast sprzedawać cały teren, co wcześniej poważnie brano pod uwagę, postanowiono sprzedać jego część przedsiębiorstwu, które wybuduje dworzec, a przy tym jego zaplecze. Inwestycje zrealizowała warszawska spółka Budner. W ramach rozliczenia dostała prawie połowę gruntów należących do PKS i położonych przy Bohaterów Monte Cassino.

Będzie jaśniej

W tym roku znowu poprawi się oświetlenie białostockich ulic. Nowe lampy już stanęły na ul. Przepiórki, pomiędzy Zaściańską a Promotorską, Zalesie, Milowej, Holowniczej, Morelowej, Kowalskiej i Zawady. Wymieniono także oświetlenie przy ul. Neptuna, Saturna, Kobryńskiej i Lewandowskiego. W tym roku będzie realizowany drugi etap inwestycji. Do końca czerwca nowe lampy maja być zamontowane na: Długiej, Ogrodniczki, Pochyłej, Dziecinnej, Budowlanej, Pomiarowej, Działkowej, Studziennej, Gromadzkiej, a także na Fiedorowicza, Scaleniowej, Blokowej, Koszykowej, Chopina, Parkowej, Przemysłowej, Jesionowej, Żytniej, Zagumiennej i Białostoczek. Koszt przedsięwzięcia to 3 mln zł. Według wiceprezydenta Polińskiego będzie ono miało wpływ na poprawę bezpieczeństwa zarówno przechodniów, jak i rowerzystów oraz kierowców.

Zmiany na drogach

Wiele znaczących inwestycji infrastrukturalnych realizowanych w tym roku na Podlasiu będzie efektem decyzji podjętych jeszcze w ub.r. Przykładowo w końcu grudnia podpisano umowę na budowę drogi ekspresowej S61 na odcinku Łomża Południe–Łomża Zachód. To fragment trasy Via Baltica i zarazem część obwodnicy Łomży, która na kierunku południowym wyprowadza drogę ekspresową S61 w kierunku Ostrowi Mazowieckiej, a na północy połączy się z kolejnym odcinkiem obwodnicy Łomży w kierunku na Szczuczyn–Ełk.

Kilka miesięcy wcześniej unijne wsparcie pozyskała modernizacja odcinków na drogach Markowszczyzna– Łapy i Zabłudów–granica gminy. Przebudowana zostanie także droga wylotowa z Białegostoku w kierunku Warszawy. Zaplanowane prace mają poprawić bezpieczeństwo i zwiększyć atrakcyjność okolicznych gruntów. Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 682 obejmie budowę obwodnic miejscowości Uhowo, Turośń Dolna i Markowszczyzna. Umożliwi to sprawny przejazd z Łap – najważniejszego i największego miasta w zachodniej części powiatu białostockiego – w kierunku Białegostoku. Z kolei w ramach przebudowy drogi wojewódzkiej na 685 na odcinku Zabłudów–granica gminy przewidziano rozbudowę drogi na długości 8,5 km. Powstaną m.in. zatoki autobusowe, ścieżki rowerowe i most na rzece Rudnia.

Białystok będzie miał więcej pieniędzy na poprawę funkcjonowania miejskiej komunikacji. W końcu grudnia ub. r. miasto podpisało umowę na dofinansowanie budowy centrum przesiadkowego. Ponad 135 mln zł z programu „Polska wschodnia" będzie przeznaczone na realizacje programu „Intermodalny węzeł komunikacyjny". Inwestycja ma być sfinalizowana w 2021 r. Jej całkowity koszt wyniesie ok. 183 mln zł.

Zmiany w centrum

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break
Materiał partnera
Nowa trakcja turystyczna Pomorza Zachodniego
Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Akcje Specjalne
Naszym celem jest osiągnięcie 9 GW mocy OZE do 2030 roku
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony