Nie marnują dobrych pomysłów

Zabierzów. I miejsce w kategorii gmin wiejskich

Publikacja: 20.07.2010 16:13

Elżbieta Burtan, wójt Zabierzowa, zgrabnie wykorzystuje bliskość Krakowa

Elżbieta Burtan, wójt Zabierzowa, zgrabnie wykorzystuje bliskość Krakowa

Foto: Fotorzepa, Pio Piotr Guzik

– Tu pracuje się i mieszka przyjemniej niż w samym Krakowie – mówi o Zabierzowie Wioletta Matejczyk, sekretarz gminy.

23 tysiące mieszkańców jednej z największych gmin w woj. małopolskim ma się czym pochwalić. Nic dziwnego, że w wielu rankingach właśnie przyjazny także przedsiębiorcom i turystom Zabierzów zdobywa wyróżnienia.

W ubiegłym roku w zestawieniu Związku Powiatów Polskich byli na czwartej pozycji w kategorii gmin wiejskich. W tym na razie dotarli o miejsce wyżej, ale marzą o zwycięstwie – usłyszeliśmy w urzędzie gminy. Magazyn Forbes także wręczył im dyplom za sprzyjanie rozwojowi biznesu. Jak potrafią się reklamować, dowodzi strona internetowa gminy, uznana za najlepszą w Małopolsce.

Jak to się robi? Dbając o przyciągający inwestorów Kraków Business Park, ale także o przyszłość najmłodszego pokolenia. – Ponad 80 proc. naszych dzieci zapewniliśmy miejsce w przedszkolu. We wrześniu oddaliśmy kolejną taką placówkę – integracyjną, bez barier architektonicznych, wyjątkowo kolorową. Kiedy wysyłałam niedawno zdjęcia tego przedszkola, odbiorcy myśleli, że to symulacja komputerowa, takie zrobiły wrażenie – mówi pani sekretarz.

W miejscowości Brzezie otwarto niedawno szkołę wyposażoną w pracownię informatyczną i nowoczesną salę gimnastyczną. Co ważne, w tej gminie szkoły same też starają się dbać o zdobywanie środków z zewnątrz na zaspokojenie potrzeb. Chętnie korzystają z programów unijnych i podpowiedzi urzędu, gdzie szukać pieniędzy na kolejne pomysły. W czerwcu w gminie gościli uczniowie ze Stanów Zjednoczonych. To efekt współpracy Gimnazjum im. Jana Matejki w Zabierzowie oraz Liberty Middle School w Camas w stanie Waszyngton. Za rok, w czerwcu 2011 r., polskich uczniów zapraszają do siebie młodzi Amerykanie. Taka wymiana to także inwestycja w przyszłość – nie mają wątpliwości mieszkańcy gminy.

Dla biznesmenów i potencjalnych przedsiębiorców gmina zorganizowała w czerwcu razem z Centrum Transferu Technologii Politechniki Krakowskiej bezpłatne konsultacje poświęcone m.in. możliwości uzyskania wsparcia finansowego dla firm.

Zabierzów nie zapomina o codziennych potrzebach swych mieszkańców. Liczą się nie tylko ambicje biznesowe, ale także wygodne chodniki i fakt, że prawie nie ma tu dziur w drogach.

W rozwoju pomaga fakt, iż to na terenie gminy znajduje się port lotniczy Balice, węzeł autostrady A4 oraz linia kolejowa. Dla zainteresowanych wypoczynkiem w tym rejonie powstaje właśnie projekt „Jurajski raj” współfinansowany przez Unię Europejską. Chodzi w nim o lepsze zagospodarowanie turystyczne gminy, m.in. poprzez wytyczenie sieci tras rowerowych, stworzenie miejsc biwakowych i ścieżek edukacyjnych, odpowiednie oznakowanie szlaków.

Mieszkańcy Zabierzowa nie zamierzają spocząć na laurach. Wójt gminy Elżbieta Burtan jest jej główną siła napędową. – Ma tyle pomysłów, że czasem mamy dość. Ale nie można jej odmówić – twierdzi Wioletta Matejczyk. – Nie chodzi o pochlebstwo wobec przełożonej – zapewnia. A tę opinię potwierdza ranking województwa małopolskiego Eurogmina 2008/2009, gdzie za najlepszego wójta uznano właśnie Elżbietę Burtan.

Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony
Regiony
Tychy: Rządy w mieście przejmuje komisarz wybrany przez Mateusza Morawieckiego