5 mln zł z gminnego budżetu wyda Tarnogród na rozbudowanie infrastruktury przy powstającej fabryce przetwórstwa owoców miękkich i warzyw Bio Concept Gardenia. Firma ta należy do notowanego na giełdzie Bakallandu.

– Połowa tej kwoty już poszła na wykonanie drogi dojazdowej do zakładu. Modernizacja drugiej pochłonie dodatkowe 300 tys. zł. Trzeba też dostosować oczyszczalnie, by mogła przyjmować nie tylko ścieki komunalne, ale też przemysłowe. Na to wydamy ok. miliona złotych, a kolejne 1,2 mln zł na modernizację ujęcia wody – wylicza Eugeniusz Stróż, burmistrz miasta. – Żeby przyciągnąć inwestorów musimy dostosować otoczenie pod powstające zakłady. Przy przetwórni Bakallandu kompleks do mrożenia owoców postawi Grupa Producencka Bio-Food Roztocze. Łączna wartość tych inwestycji to 30 mln zł, więc nieporównywalnie więcej, niż my wydamy na infrastrukturę – tłumaczy Stróż.

Jak zaznacza, Bakalland może liczyć na zwolnienia od podatków nawet do pięciu lat. – Z deklaracji spółki wynika, że na stałe będzie zatrudniać ok. 40 osób, a w sezonie da pracę ok. 140 osobom. Dla lokalnego rynku pracy to bardzo dużo  – cieszy się Stróż.

Zwolnienia od podatków lokalnych ma być formą zachęty dla innych inwestorów. – Godzimy się z utratą bieżących podatków, bo długofalowo to się nam może opłacić – dodaje Stróż. Do tej pory Tarnogród zwolnił z podatku pięć firm. Sprawa szóstej jest rozpatrywana.