Jednostka samorządu terytorialnego (gmina, powiat, województwo) pokrzywdzona przestępstwem może wystąpić o odszkodowanie nie tylko w postępowaniu cywilnym, ale też karnym. Wytoczenie powództwa cywilnego możliwe jest bowiem również w postępowaniu karnym (powództwo adhezyjne). Taki proces toczy się wraz z postępowaniem o odpowiedzialności karnej sprawcy, który swoim czynem wyrządził szkodę gminie.
Jeżeli zatem pracownik gminy w zamian za korzyść majątkową np. sprzedał jej nieruchomość, celowo przyznając nabywcy zbyt dużą bonifikatę, to gmina może wystąpić z roszczeniami nie tylko w odrębnym procesie cywilnym, ale także w postępowaniu karnym. Dzięki temu nie będzie musiała ponosić kosztów opłaty, która w postępowaniu cywilnym wynosi najczęściej 5 proc. wartości przedmiotu sporu.
Jakie warunki jednostka samorządu terytorialnego musi spełnić, by skutecznie dochodzić roszczeń w procesie karnym?
Przed rozpoczęciem przewodu
Przede wszystkim musi ona wykazać, że jest pokrzywdzona przez przestępstwo. Art. 49 par. 1 kodeksu postępowania karnego za pokrzywdzonego uznaje osobę fizyczną lub prawną, której dobro prawne zostało bezpośrednio naruszone lub zagrożone przez przestępstwo. Paragraf 2 tego przepisu stanowi, że pokrzywdzonym może być także instytucja państwowa, samorządowa lub społeczna, choćby nie miała osobowości prawnej.
Bardzo ważne jest, aby powództwo cywilne zostało wytoczone do momentu rozpoczęcia przewodu sądowego na rozprawie głównej. Dokonanie tej czynności po tym terminie jest nieskuteczne. Przez rozpoczęcie przewodu sądowego należy rozumieć odczytanie przez prokuratora aktu oskarżenia. Nie oznacza to, że powództwa cywilnego nie można złożyć wcześniej. Można je zgłosić już w postępowaniu przygotowawczym. W takiej sytuacji prokurator załącza pozew cywilny do akt sprawy, a decyzję co do przyjęcia powództwa wydaje sąd po wpłynięciu aktu oskarżenia. Za dzień zgłoszenia roszczenia uważa się wówczas dzień złożenia powództwa. Może to mieć znaczenie dla przedawnienia roszczeń czy dla daty liczenia odsetek ustawowych od dochodzonej kwoty.