Zamiast ręcznego sterowania samorządom potrzebne są rozwiązania systemowe

Fundusz Inwestycji Samorządowych nie jest rozwiązaniem systemo­wym, a w dodanej po kilku tygodniach transzy ma wyraźne cechy ręcznego sterowania na podstawie nieostrych kryteriów.

Publikacja: 30.10.2020 16:00

W strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju, w obszarze „Finanse publiczne” można znaleźć rozdział zatytułowany „Reforma systemu finansowania jednostek samorządu terytorialnego w celu powiązania go z ich potrzebami rozwojowymi”, w którym czytamy: „Przewidywane zmiany alokacji środ­ków publicznych (niezależnie od ich źródła) będą nakierowane na zwiększenie autonomii i samodzielności finansowej JST oraz poprawę efektywności i skuteczności wydatków publicznych”. Ta zapowiedź jest rozwinięta w obszarze „Rozwój zrównoważony terytorialnie”. Projektowany kierunek interwencji opisano jako „racjonalny system finansowania JST”. Działania w ramach tego kierunku jak dotąd zaledwie rozpoczęto: dokonano przeglądu obecnego systemu korekcyjno-wyrównawczego. Sformułowano wnioski, jednak – mimo kolejnego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, którego termin wykonania w postaci zmian w ustawie minął tym razem 31 grudnia 2019 roku – nie przedstawiono nawet projektu tych zmian.

9 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

Ranking Samorządów
Ranking Samorządów 2024: Co wyróżnia zwycięskie gminy?
Ranking Samorządów
Z finansami samorządów bywa różnie
Ranking Samorządów
Aleksandra Dulkiewicz: Prezydent, która zmieniła Gdańsk w metropolię na europejską skalę
Ranking Samorządów
Irena Lipowicz: Księżna ze Śląska, która o reformę samorządów walczyła
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Ranking Samorządów
20. Ranking Samorządów: Najlepsze w zrównoważonym rozwoju miasta i gminy 2024
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego