Urząd dostępny i otwarty na potrzeby wszystkich

Fundusz Dostępności ma wspierać m.in. samorządy we wprowadzaniu rozwiązań ułatwiających korzystanie z usług publicznych przez osoby starsze i niepełnosprawne.

Publikacja: 20.09.2019 15:25

Urząd dostępny i otwarty na potrzeby wszystkich

Foto: AdobeStock

Osoby o obniżonej sprawności z powodu wieku czy choroby mają bez przeszkód korzystać z usług publicznych. Od 20 września zaczyna obowiązywać większość przepisów ustawy z 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (DzU z 5 września 2019 r., poz. 1696). Nawet ok. 30 proc. społeczeństwa może mieć trwałe lub czasowe ograniczenia mobilności czy percepcji. Są to np. ludzie poruszający się przy pomocy sprzętu wspomagającego, nie tylko osoby niepełnosprawne, ale także seniorzy używający kul, lasek, balkoników, protez, wózków inwalidzkich. Chodzi też o osoby z uszkodzonym narządem słuchu, wzroku, z trudnościami manualnymi i poznawczymi (np. po udarze). Właśnie z uwagi na potrzeby tych osób m.in. urzędy samorządowe mają zapewnić dostępność architektoniczną, cyfrową oraz informacyjno-komunikacyjną. Chodzi, o to aby osoby mające np. problem z poruszaniem się mogły bez problemów załatwić swoje sprawy w urzędzie. Osoby np. z trudnościami manualnymi lub z uszkodzonym słuchem mają bez przeszkód korzystać z kanału dostępu cyfrowego do usług publicznych.

RP.PL tylko 19 zł za 3 miesiące!

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Prawo w regionach
Zmiany na mapie Polski: 1 stycznia pojawią się nowe miasta
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Prawo w regionach
Mieszkańcy coraz częściej podróżują między gminami. Granice blokują samorządy
Prawo w regionach
Będzie nowy podatek dla turystów? Chcą tego samorządy
Prawo w regionach
Powódź odsłoniła zagmatwanie prawa w Polsce
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Prawo w regionach
Powódź w Polsce. Trzeba zmienić prawo, by skrócić odbudowę po wielkiej wodzie?
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay