Krakowscy City Helpers w czasie sezonu służą pomocą turystom

Udzielają informacji, promują miejskie wydarzenia kulturalne i sportowe, ale też alarmują odpowiednie służby, gdy dochodzi do łamania prawa na Starym Mieście i Kazimierzu w Krakowie.

Publikacja: 15.08.2022 12:37

Krakowscy City Helpers w czasie sezonu służą pomocą turystom

Foto: Jacek Dyląg, Unsplash

To jedno z nielicznych miast na ulicach którego pracują City Helpers – miejscy pomocnicy, ale nie jest wykluczone, że pojawią się oni także w innych turystycznych miejscowościach.

- Z zainteresowaniem śledzimy poczynania innych metropolii w tym zakresie i nie jest wykluczone, że wraz z dalszym odradzaniem się ruchu turystycznego po pandemii sięgniemy po dobre praktyki, wypracowane m.in. przez Kraków – mówi Marlena Salwowska, ze stołecznego ratusza.

Pytają: w czym można pomóc?

Na ulicach Krakowa można spotkać specjalnie przeszkolonych miejskich pomocników. To sezonowi pracownicy zatrudnieni przez miasto. Mają różowe koszulki z napisem „ „How can I help you? i takie same czapeczki.

Nie tylko doradzają turystom i udzielą im informacji, ale także interweniują w przypadku niewłaściwego zachowania. Są to pracownicy

-Można ich można spotkać codziennie, w godz. 12 –16. W weekendy, głównie z myślą o mieszkańcach Starego Miasta i Kazimierza, pracują do godz. 23.

- W razie nagłej potrzeby mogą udzielać pomocy mobilnym urządzeniem do ratowania życia – defibrylatorem AED – mówi Patrycja Piekoszewska, z krakowskiego magistratu.

W ciągu dwóch miesięcy swojej pracy City Helpers podjęli ponad 10 akcji. W tym m.in. 5 648 osobom udzielili informacji, a 1 412 różnego rodzaju pomocy.

Przeprowadzili 1 164 udanych interwencji w sprawie zakłóceń porządku publicznego, w tym część we współpracy ze strażą miejską oraz wychwycili 1 951 przypadków dotyczących łamania przepisów na Starym Mieście.

Krakowscy urzędnicy podkreślają, że na przełomie wakacji wyraźnie wzrosła liczba zagranicznych turystów, którzy najczęściej szukają informacji na temat najbardziej znanych atrakcji turystycznych, ale również pytają, gdzie można pójść na koncert, które miejsca są dłużej otwarte, czy godne polecenia.

Miejscy pomocnicy są specjalnie przeszkoleni do swojej roli i płynnie mówią po angielsku. Część z nich także po ukraińsku. Na ulicach Krakowa City Helpersów będzie można spotkać do 11 września.

Punkty informacji zamiast pomocników

Takich ulicznych pomocników rzadko można spotkać w innych polskich miastach.

W Poznaniu w latach 2011-2014 działali . tzw. informatorzy na rowerach, którzy sprawdzili się szczególnie podczas UEFA EURO 2012.

- Informatorzy poruszali się wraz z broszurami o mieście wzdłuż miejsc, wzdłuż których był największy ruch turystyczny - przypomina Jan Mazurczak, prezes Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej.

Przyznaje, że w kolejnych latach miasto postawiło na regularne szkolenia branży turystycznej pierwszego kontaktu, tak aby rolę mobilnych informatorów turystycznych mogli przejąć pracownicy recepcji hotelowych, kelnerzy czy nawet straż miejska.

- Takie szkolenia odbywają się do dziś i cieszą się dużą popularnością. Przeszło je już kilkuset osób – mówi prezes Mazurczak.

Poznań na razie nie nie planujemy powrotu do mobilnej informacji turystycznej, tylko rozbudowę współpracy z branżą.

- Turyści wiele informacji odnajdują dziś w interencie. Na bieżąco odpowiadamy na pytania kierowane za pomocą komunikatorów mediów społecznościowych – podaje prezes Mazurczak.

Miejskich pomocników nie ma też w Łodzi. - Turyści mają do dyspozycji bardzo sprawnie działającą informację turystyczną, która znajduje się w samym centrum miasta, przy ulicy Piotrkowskiej 28. Na ten moment punkt wraz z dobrze prowadzoną stroną oraz social mediami w pełni zaspokajają potrzeby naszych gości – zapewnia łódzki ratusz.

Dodaje, że nie bez znaczenia jest także współpraca z łódzkimi przewodnikami, którzy są bardzo aktywni i kreatywni, i którzy poza przybliżaniem atrakcji turystycznych i historii Łodzi, udzielają również praktycznych rad związanych z pobytem w naszym mieście.

A w Gdańsku informacja turystyczna jest udzielana poprzez punkty Gdańskiej Organizacji Turystycznej oraz lokalnego oddziału PTTK, a także Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

- Punkty są dobrze oznakowane i położone w najważniejszych miejscach Głównego Miasta oraz na lotnisku. Latem także na Wyspie Sobieszewskiej oraz przy ZOO – podaje Paulina Chełmińska z gdańskiego magistratu.

Warszawa się przygląda krakowskim rozwiązaniom

Warszawa w tej chwili nie rozważa utworzenia korpusu „helpersów”, ale to nie oznacza, że miasto nie korzysta z zaangażowania wolontariuszy podczas imprez, których jest organizatorem czy partnerem jak np. Orange Warsaw Festival, Noc Muzeów itp.), czy też np. pomagającym warszawiakom i turystom „plażowych” nad Wisłą.

- Specyfika stołecznej turystyki jest diametralnie inna niż w przypadku Krakowa, który podobnie jak inne typowo turystyczne destynacje od lat zmaga się ze zjawiskiem „overtourismu”, generującego szereg napięć społecznych i niedogodności dla mieszkańców miasta – mówi Marlena Salwowska, ze stołecznego ratusza.

Urząd Miasta od lat prowadzi badania stosunku warszawiaków do turystyki i wynika z nich, że rozwój ruchu turystycznego nie jest dla nich zjawiskiem uciążliwym, a policentryczna charakterystyka miasta ułatwia przeciwdziałanie potencjalnym objawom overtourismu. 

- W chwili obecnej podstawowym instrumentem pomocy gościom naszego miasta są punkty Warszawskiej Informacji Turystycznej, zlokalizowane w PKIN oraz Centrum Praskim Koneser, a także sprawnie działająca aplikacja 19115, pozwalająca uzyskać wsparcie odpowiednich służb – mówi urzędniczka.

A w ciągu najbliższych miesięcy uruchomiona zostanie również aplikacja na smartfony, która pomoże planowanie tras spacerowych nie tylko w samej stolicy, ale również na terenie całej aglomeracji. I sprawdza jak City Helpers radzą sobie w Krakowie

To jedno z nielicznych miast na ulicach którego pracują City Helpers – miejscy pomocnicy, ale nie jest wykluczone, że pojawią się oni także w innych turystycznych miejscowościach.

- Z zainteresowaniem śledzimy poczynania innych metropolii w tym zakresie i nie jest wykluczone, że wraz z dalszym odradzaniem się ruchu turystycznego po pandemii sięgniemy po dobre praktyki, wypracowane m.in. przez Kraków – mówi Marlena Salwowska, ze stołecznego ratusza.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Ludzie
Kandydat na prezydenta Krakowa, Andrzej Kulig: Kraków musi mieć metro
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Ludzie
Wolontariusze zorganizują Wigilie dla samotnych starszych osób
Ludzie
Jest wniosek o Honorowe Obywatelstwo Województwa Małopolskiego dla Jerzego Buzka
Ludzie
Prof. Lidia Buda-Ożóg z Politechniki Rzeszowskiej laureatką nagrody im. prof. Stefana Bryły
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Ludzie
Komisarze w urzędach, ale jeszcze nie wszystkich. Nowy rząd ich wymieni?