- Jest to forma podziękowania dla wszystkich tych, którzy włączyli się w pomoc Ukrainie – podał stołeczny ratusz.

Grupę Prime Orchestra tworzą muzycy z Charkowa. Powstała w 2014 roku. Zespół łączy w sobie elementy orkiestry symfonicznej, grupy rockowej, big bandu. A w repertuarze zespołu są utwory znanych wykonawców, m.in. Depeche Mode, Kino, Rammstein, The Prodigy, Tina Turner, Fatboy Slim, Adele. Ale w zupełnie nowych, czasem zaskakujących aranżacjach.

W czwartek Orkiestra z Charkowa chce podziękować w Warszawie wszystkim ludziom dobrej woli, którzy zaangażowali się w pomoc dla ogarniętej wojną Ukrainy i ukraińskich uchodźców. Od momentu wybuchu wojny w Ukrainie do Warszawy dotarło 700 tys. uchodźców. Ponad 300 tys. z nich zdecydowało się tu zostać.

Czytaj więcej

Samorządy podsumowują pomoc dla Ukrainy

- Polska dzięki wsparciu organizacji pozarządowych i wytężonej pracy polskich miast bardzo dobrze poradziła sobie z kryzysem. Ale teraz znajdujemy się w momencie, gdy trzeba myśleć, jak systemowo rozwiązać problem uchodźców, którzy będą żyli w naszym kraju, w polskich miastach. Jednym z największych postulatów, jakie kierujemy do Komisji Europejskiej jest to, aby nie zapominać, że wsparcie jest potrzebne tu na dole. Tym, którzy wzięli na siebie największy ciężar pomocy naszym przyjaciołom z Ukrainy – mówił Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Jak przekazał kilka dni temu stołeczny ratusz, od 24 lutego stolica udzieliła noclegów ponad 95 tys. ukraińskich uchodźców. Z pomocy medycznej skorzystało ponad 4 tys. osób. W stołecznych szpitalach urodziło się już 91 ukraińskich dzieci, a w warszawskim systemie edukacyjnym figuruje już ponad 20 tys. ukraińskich uczniów.

Czytaj więcej

Prezydent Olsztyna: Każdego dnia dzieci uchodźców są zapisywane do naszych szkół

W stolicy numer Pesel uzyskało już 96 tys. osób – to prawie 10 proc. wszystkich, jakie nadano w Polsce uchodźcom, i niemal połowa z tych przyznanych na Mazowszu.

Czwartkowy koncert zacznie się o godz. 18. Warszawski występ będzie częścią cyklu koncertów charytatywnych na rzecz Ukrainy. Pierwszy koncert z serii odbył się 1 maja w Katowicach. Następnie Orkiestra uda się do miast bałtyckich, m.in. Tallina, Tartu, Rygi czy Helsinek.