W tych miastach ciężko oddychać. Nowy raport smogowy

Miasta z południowej Polski zdominowały „czołówkę” nowego zestawienia Polskiego Alarmu Smogowego.

Publikacja: 07.11.2023 15:35

Dolnośląska Nowa Ruda po raz kolejny zajęła pierwsze miejsce w rankingu najbardziej zanieczyszczonyc

Dolnośląska Nowa Ruda po raz kolejny zajęła pierwsze miejsce w rankingu najbardziej zanieczyszczonych smogiem miejscowości

Foto: adobestock

Nowa Ruda, Nowy Targ, Sucha Beskidzka, Nowy Sącz oraz Żywiec to najbardziej zanieczyszczone miasta w Polsce - wynika z raportu Polskiego Alarmu Smogowego.

- Oczywiście miejsce i sama obecność w rankingu nas martwią, ale równocześnie dwukrotny spadek liczby dni smogowych – co też podkreśla Polski Alarm Smogowy – już pokazuje, że podjęte przez gminę działania przynoszą efekt – mówi Oskar Piecuch, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Pszczynie, która też znalazła się na szczycie tego niechlubnego rankingu.

Ten problem trwa od wielu lat

Dolnośląska Nowa Ruda po raz kolejny zajęła pierwsze miejsce w rankingu najbardziej zanieczyszczonych smogiem miejscowości. „Zwyciężyła” w trzech kategoriach: miasta, gdzie było najwyższe średnioroczne stężenie benzo(a)pirenu, stężenie PM10 oraz gdzie było najwięcej dni smogowych – 95.

A za dzień smogowy uznaje się taki, w którym przekroczony zostaje średni dobowy poziom dopuszczalnego pyłu PM10 (50 mikrogramów na metr sześcienny - µg/m³). Norma krajowa stężenia tych szkodliwych cząsteczek w powietrzu wynosi 35 dni.

Wśród smogowych liderów zastanawia również duża liczba miejscowości z Małopolski. Są wśród nich m.in. Pszczyna, Żywiec, Nowy Sącz, Nowy Targ czy Sucha Beskidzka.

 – W Małopolsce na skutek decyzji Sejmiku Województwa zezwolono na wydłużone użytkowanie “kopciuchów”, czyli kotłów najbardziej zanieczyszczających powietrze. To pokazuje, że antysmogowe regulacje mają wpływ na to, jakim powietrzem oddychamy" – napisano w raporcie PAS.

Czytaj więcej

Chcą kopciuchów i powrotu kominków. „To kompletne szaleństwo i paranoja”

- Problem smogu i ogólnie niskiej emisji zauważono w Żywcu już w 2007 roku, kiedy rozpoczęliśmy realizację Programu Ograniczenia Niskiej Emisji. W ciągu tych 16 lat trwania programu udało się wspólnie z mieszkańcami wymienić stare kopciuchy na łączną wartość ponad 20 milionów złotych – informuje Mariusz Hujdus, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Żywcu.

Zapewnia, że dodatkowym motywatorem do dalszych działań był raport WHO z 2016 roku, w którym Żywiec znalazł się na pierwszym miejscu wśród miast Unii Europejskiej pod względem zanieczyszczenia powietrza pyłem PM10.

- Od tego czasu znacznie zintensyfikowaliśmy działania. Wspólnie ze specjalistami z Forum Energii oraz Krajowej Agencji Poszanowania Energii przygotowaliśmy dokument strategiczny pt. „Antysmogowa Mapa Drogowa. Czysta energia poprzez czyste ciepło. Żywiec bez smogu 2030”. Dokument ten przygotowany w 2020 roku szacował, że aby pozbyć się smogu całkowicie potrzeba około 500 mln złotych – przyznaje Mariusz Hajdus.

Samorządy starają się walczyć ze smogiem

Oskar Piecuch z Pszczyny przypomina, że od kilku lat nieprzerwanie gmina korzysta z wszystkich dostępnych programów umożliwiających dofinansowanie wymiany kotłów.

Dodaje, że w mieście jest obecnie realizowany drugi etap projektu „Słoneczna Gmina Pszczyna”. - W pierwszym, dzięki dofinansowaniu mieszkańcy zamontowali blisko 400 instalacji fotowoltaicznych, w drugim planujemy wspomóc kolejnych 200 takich inwestycji - mówi.

Od 2022 roku mieszkańcy, którzy korzystają z ekologicznych źródeł ciepła są zwolnieni z podatku od nieruchomości.

Czytaj więcej

Badania naukowców pomogą w przewietrzeniu Krakowa

Mateusz Skupień,  główny specjalista w referacie ds. ochrony Środowiska Urzędu Miasta Nowy Targ, zwraca uwagę, że coroczny ranking wykonywany przez PAS obejmuje wyłącznie te miejscowości, gdzie prowadzony jest monitoring jakości powietrza.

- Pomija on zatem miejscowości nieopomiarowane. Pomimo tego, iż w ubiegłym roku (2022) zanotowano przekroczenia norm jakości powietrza w  Nowym Targu, to należy wziąć pod uwagę, że liczne działania edukacyjno-ekologiczne i programy dotacyjne dla lokalnej społeczności prowadzone dla mieszkańców naszego miasta, zaczynają wyraźnie przynosić wymierne efekty – zapewnia Mariusz Skupień.

Podkreśla, że nastąpiła poprawa jakości powietrza,, a wprowadzone działania dokonywane przez samorząd, pokazują pozytywne tego skutki w postaci zmniejszonego zanieczyszczenia powietrza i spadania w rankingu miejscowości z zanieczyszczeniem powietrza.

Bardzo powoli, ale widać poprawę jakości powietrza

Po raz pierwszy w niechlubnym rankingu pojawiło się Nowe Miasto Lubawskie (województwo warmińsko-mazurskie), w którym zainstalowano nową stację pomiarową Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. W 2022 r. zanotowano tam 53 dni smogowe, a stężenie benzo(a)pirenu osiągnęło aż  700 proc. normy.

Ekspertów z PAS martwi także wysoka pozycja niektórych uzdrowisk, w tym Szczawnicy, Rabki-Zdroju i Jedliny-Zdroju, gdzie zanotowano stężenia benzo(a)pirenu przekraczające normy od 300 do 600 proc.

Ale są też dobre wieści. Powietrze w Polsce zaczyna się powoli poprawiać. Przez dziewięć lat nawet w Nowej Rudzie średnioroczne stężenie benzo(a)pirenu zmalało o 47 proc, liczba dni smogowych zmniejszyła się o 26 proc., a średnioroczne stężenie PM10 spadło o jedną piątą.

Poprawę sytuacji zaobserwowano we wszystkich miejscowościach, w których prowadzone są pomiary.

W Krakowie i w Rybniku średnioroczne stężenie PM10 spadło aż 40 proc., ale "największe zmiany widać w liczbie dni smogowych". Przez osiem lat w Nakle "liczba dni z powietrzem nienadającym się do oddychania spadła ponad pięciokrotnie".

Zdaniem Mariusza Hajdusa z Żywca konieczne są rozwiązania systemowe, które pozwolą takim miastom jak Żywiec i inne wspomniane w raporcie sfinansować działania takie, jak termomodernizacja, wymiana źródeł, dofinansowanie do opłat za energię dla mieszkańców. 

- Żaden samorząd sam tego problemu nie rozwiąże – uważa rzecznik ratusza w Żywcu.

Jakość życia
Zapisy na zimowe półkolonie w mieście już trwają
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Jakość życia
Łodzianie zagłosowali za usuwaniem wraków z ulic
Jakość życia
Dolny Śląsk bliżej Nowego Szpitala Onkologicznego
Jakość życia
Czy będą termy w Krakowie? Trwa poszukiwanie wód geotermalnych
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Jakość życia
Drugie życie miejskich podwórek. Więcej zieleni zamiast betonu
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego