Reklama
Rozwiń

Książki dla uchodźców. Ucieczka od wojennej traumy

Biblioteka Raczyńskich kupiła od dwóch lwowskich wydawnictw - 500 książek w języku ukraińskim. Będą one dostępne w poznańskich czytelniach.

Publikacja: 17.03.2022 11:43

Książki dla uchodźców. Ucieczka od wojennej traumy

Foto: materiały prasowe

A do bibliotek wojewódzkich docierają przekazywane przez Instytut Książki woluminy w języku ukraińskim. - Książki nie są artykułem pierwszej potrzeby, ale są bardzo potrzebne! – podkreśla Biblioteka Raczyńskich.

Z Lwowa do Poznania

Transport z ukraińskimi książkami zakupionymi przez tę placówkę dotarł już do Poznania. Pomogło w tym Muzeum Narodowe w Poznaniu, a w przekroczeniu granicy Konsulat Generalny RP. Zakup był także konsultowany z Lwowską Obwodową Biblioteką dla dzieci.

- Wśród książek po ukraińsku, które do nas trafiły znajdują się propozycje dla dzieci i młodzieży - wiersze, baśnie, opowiadania, powieści, publikacje popularnonaukowe. Są to zarówno utwory ukraińskich pisarzy, jak i książki tłumaczone na ukraiński, w tym m.in. z angielskiego, norweskiego i polskiego - mówi Katarzyna Wojtaszak, rzeczniczka Biblioteki Raczyńskich.

Jednak zanim egzemplarze trafią na półki, muszą jeszcze przejść przez procedury biblioteczne. - Książki muszą przejść przez dział opracowania, otrzymać rekordy opisu bibliotecznego, następnie trafią do filii i po włączeniu w konkretne księgozbiory, będą udostępniane czytelnikom. Te działania powinny zająć ok. dwóch tygodni – szacuje Katarzyna Wojtaszak. 

Czytaj więcej

Uchodźcy z Ukrainy parkują za darmo. Ale nie wszędzie

Ukraińskie tytuły będą dostępne w 4 filiach: w bibliotece dla dzieci w gmachu głównym przy pl. Wolności, Filii 2 na osiedlu Oświecenia, Filii Naramowickiej i Filii Wildeckiej.  Najprawdopodobniej czytelnicy będą mogli z nich korzystać na przełomie marca i kwietnia. 

Bibliotece Raczyńskich udało się nawiązać kontakt z wydawnictwami we Lwowie. - Nadal chcemy wspierać ukraińskich wydawców, kupując u nich książki do naszych zbiorów. Prosimy Was o dołączenie do tej inicjatywy. Każdy może przyczynić się do zakupu większej liczby książek, ofiarowując pieniądze na ten cel. – apeluje Biblioteka Raczyńskich.

Podkreśla, że w Poznaniu pojawia się coraz więcej rodzin z dziećmi, którym wojna zniszczyła świat, a w tym bezpiecznym świecie były też książki, których uchodźcy nie byli w stanie zabrać ze sobą.

- Pomóżmy małym Ukraińcom odzyskać ich ukochane lektury i dajmy możliwość ucieczki od brutalnej rzeczywistości w świat literatury w ich języku – tłumaczy poznańska biblioteka.

Numer konta na które można przelewać pieniądze na zakup książek dla dzieci uchodźców można znaleźć na stronie Biblioteki Raczyńskich bądź na jej profilach w mediach społecznościowych.

Foto: materiały prasowe

Będą w wielu bibliotekach wojewódzkich

Ale to nie wszystko. Książki w języku ukraińskim można będzie można wypożyczać z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Poznaniu. Wśród pozycji przekazanych publikacji przez Instytut Książki znalazły się zarówno pozycje dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna wskazała, że książki w języku ukraińskim – wydane w ramach Programu Translatorskiego ©Poland, a przekazane na rzecz obywateli Ukrainy przebywających na terenie Polski – w ostatnich dniach zostały przesłane do wielu bibliotek publicznych w Polsce.

- Wspólnie z Instytutem Książki wierzymy, że te książki pozytywnie wpłyną na aklimatyzację obywateli Ukrainy na terenie Polski i przyczynią się do poznania naszej kultury, a w przypadku dzieci i młodzieży, choć trochę pomogą w przepracowaniu wojennej traumy – podano w komunikacie.

A Fundacja Powszechnego Czytania uruchomiła zbiórkę książek oraz funduszy na zakup książek dla dzieci uchodźców z Ukrainy, bo w ten sposób „pragnie im zaoferować im namiastkę normalności, ciepła, bliskości i spokoju”.

Przekazywać można książki nowe oraz książki używane, w dobrym stanie. Szczególnie mile widziane są te obrazkowe, z małą ilością tekstu, albumy, komiksy oraz książki w języku ukraińskim.

Firmy i osoby prywatne, które chcą przekazać książki, proszone są o wiadomość na adres: ukraina-ksiazki@fpc.org.pl.

Z kolei Fundacja Społeczeństwa Informacyjnego stworzyła stronę „Biblioteki dla Ukrainy”.Powstała ona dla bibliotek, które stoją przed wyzwaniami – wspierania osób przybyłych z Ukrainy, ale też dostosowywania w dłuższej perspektywie oferty bibliotecznej dla swojej społeczności, której te osoby stały się, lub już niedługo staną się, częścią.

Ukraińskie podręczniki w sieci

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne poinformowały wszystkie szkoły w Polsce o możliwości korzystania przez uczniów z Ukrainy z podręczników i materiałów edukacyjnych, które udostępniło Ministerstwo Oświaty i Nauki Ukrainy.

A Unia Literacka i Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury oferują długofalową pomoc dla ukraińskich pisarek i pisarzy, tłumaczek i tłumaczy, a także innych przedstawicieli świata literatury.

- Pomożemy Wam w sprawach zawodowych: stypendia, płatne spotkania autorskie, współpraca z wydawnictwami. Pomożemy też życiowo: w kwestiach administracyjnych, szukaniu mieszkania, znalezieniu profesjonalnej pomocy psychologicznej. Damy też zwykłe ludzkie wsparcie – napisało stowarzyszenie na Facebooku.

Unia Literacka i STL zachęcają do kontaktu pod adresem: ukraina@unialiteracka.pl ukraińskich pisarzy, tłumaczy, a także wydawców, przedstawicieli instytucji kultury i czytelników gotowych udzielić wsparcia.

Białystok wspólnie z Unią Metropolii Polskich wyda powitalną książkę, prezent dla dzieci i rodziców z Ukrainy. Książka zostałą przygotowana dla przybywających do polskich szkół ukraińskich uczniów.

Jakość życia
Ogrodnicy odbetonują ulice polskich miast?
Jakość życia
Które europejskie miasta najbardziej sprzyjają zdrowemu życiu? Polski lider zaskakuje
Jakość życia
Więcej drzew w centrach miast. Przybywa ich stale, choć powoli
Jakość życia
Zapisy na zimowe półkolonie w mieście już trwają
Jakość życia
Łodzianie zagłosowali za usuwaniem wraków z ulic