Uchodźcy z Ukrainy parkują za darmo. Ale nie wszędzie

Część miast zwalnia uchodźców z opłaty za pozostawienie auta w strefie płatnego parkowania. Ale na razie nie wszystkie.

Publikacja: 15.03.2022 12:03

Uchodźcy z Ukrainy parkują za darmo. Ale nie wszędzie

Foto: Adobe Stock

Obywatele Ukrainy, którzy uciekli do Polski przed wojną w swoim kraju mogą bezpłatne zostawiać samochody m.in. w Krakowie, Poznaniu czy w Lublinie.

- Prezydent Krakowa podpisał zarządzenie umożliwiające obywatelom Ukrainy uzyskanie czasowego, bezpłatnego abonamentu na postój w Strefie Płatnego Parkowania w Krakowie – potwierdza Małgorzata Tabaszewska z krakowskiego magistratu.

Urzędniczka dodaje, że warunkiem otrzymania bezpłatnego abonamentu jest okazanie paszportu potwierdzającego przekroczenie granicy między Ukrainą a Rzeczpospolitą Polską od 24 lutego lub oryginału skierowania na pobyt w miejscu zakwaterowania, wydanego przez wojewodę małopolskiego od 24 lutego lub zaświadczenia o zameldowaniu na pobyt czasowy od 24 lutego, a także ukraińskiego dowodu rejestracyjnego pojazdu samochodowego.

- Abonament będzie wydawany na miesiąc z możliwością przedłużenia. Dodatkowo, legitymowanie się takim abonamentem umożliwia anulowanie wystawionych opłat dodatkowych w sektorze, na który został wykupiony abonament , w przypadku nieuiszczenia opłaty za postój, ale tylko te to opłaty wystawione po 24 lutego – mów Małgorzata Tabaszewska.

Abonament dla obywateli Ukrainy typu „U” przeznaczony jest jedynie dla osób mieszkających na obszarze Strefy Płatnego Parkowania w mieście. Do wtorku wydano już 207 sztuk takich abonamentów.

Czytaj więcej

Aktywiści i organizacje „tut”, a rząd, gdzie?

Kraków nie jest jedynym miastem, gdzie wprowadzono takie udogodnienia dla uchodźców. Podobnie jest w też w Poznaniu.

- Uchodźcy wojenni z Ukrainy, którzy zamieszkają w Poznaniu na obszarze objętym strefą płatnego parkowania i posiadają samochód, mogą pozostawić swój pojazd bezpłatnie na jednym z miejskich parkingów. Specjalny identyfikator jest wydawany po okazaniu ukraińskiego paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego przekroczenie granicy polsko-ukraińskiej po 24 lutym i później, dowodu rejestracyjnego pojazdu potwierdzającego jego własność lub współwłasność przez obywatela Ukrainy oraz oświadczenia o zamieszkaniu w Poznaniu – podaje Agata Kaniewska, z poznańskiego ZDM.

Urzędniczka dodaje, że na podstawie identyfikatora wystawionego za przednią szybą pojazdu można przez 30 dni bezpłatnie korzystać z parkingu administrowanego przez Zarząd Dróg Miejskich. Identyfikator można otrzymać w kasach ZDM. - Do tej pory trzy osoby skorzystały z tej możliwości – mówi Agata Kaniewska.

W ub. tygodniu Lublin przyjął „pakiet pomocowy” dla uchodźców. Wprowadzono w nim zwolnienia z opłat za m.in. przejazdy komunikacją miejską czy parkowanie.

Obywatele Ukrainy, którzy przyjechali do Lublina po 24 lutego mogą korzystać z bezpłatnego postoju samochodów osobowych w Strefie Płatnego Parkowania na terenie Lublina.

- Podstawę do bezpłatnych przejazdów oraz zwolnienia z opłat w Strefie Płatnego Parkowania stanowią posiadane dokumenty potwierdzające obywatelstwo ukraińskie – podaje lubelski ratusz.

Jak poinformowała nas Katarzyna Duma, rzecznik prezydenta Lulina w marcu odbędzie się jeszcze jedna sesja Rady Miasta Lublin, i wówczas możliwe będzie ewentualne wydłużenie czasu obowiązywania zwolnień z tych opłat.

Inne miasta na razie nie wprowadziły dotąd takiego rozwiązania. - Nie ma planów dotyczących zwolnienia z opłaty parkingowej – mówi Marlena Salwowska, ze stołecznego ratusza.

A Arkadiusz Filipowski, rzecznik prezydenta Wrocławia mówi, że miasto skupia się na pomocy uchodźcom, którzy dopiero tam dotarli.

- Ludzie tysiącami koczują na dworcach. My pracujemy w trybie 24 godzinnym. Uczniowie robią tysiące kanapek, stawiamy łóżka polowe gdzie się da, a parkingami dla uchodźców na razie się nie zajmujemy – dodaje Arkadiusz Filipowski.

Dodaje, że Wrocław ma jedną z najmniejszych stref płatnego parkowania w Polsce wśród dużych miast.

Obywatele Ukrainy, którzy uciekli do Polski przed wojną w swoim kraju mogą bezpłatne zostawiać samochody m.in. w Krakowie, Poznaniu czy w Lublinie.

- Prezydent Krakowa podpisał zarządzenie umożliwiające obywatelom Ukrainy uzyskanie czasowego, bezpłatnego abonamentu na postój w Strefie Płatnego Parkowania w Krakowie – potwierdza Małgorzata Tabaszewska z krakowskiego magistratu.

Pozostało 91% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Zyskaj dostęp do ekskluzywnych treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Transport
Szybkie pociągi zjadą łącznicami do powiatów
Transport
Kolej funduje mieszkańcom Katowic horror na ulicach
Transport
Jak polskie miasta świętują Europejski Tydzień Mobilności?
Transport
W złym stanie prawie połowa dróg w Polsce. Nowy raport
Transport
Potrzebne stacje dla wodorowej floty