Kto dostanie najwięcej z PIS?

Na maksymalną dotację w wysokości 65 mln zł z Programu Inwestycji Strategicznych „załapały się” niemal wszystkie miasta-stolice regionów i urzędy marszałkowskie – wynika z naszej analizy.

Publikacja: 31.05.2022 19:06

Najwięcej pieniędzy z PIS samorządy przeznaczą na inwestycje drogowe

Najwięcej pieniędzy z PIS samorządy przeznaczą na inwestycje drogowe

Foto: Adobe Stock

W ramach II edycji rządowego Programu Inwestycji Strategicznych bezzwrotne dofinansowanie uzyska niemal 5 tys. samorządowych projektów, na łączną kwotę ok. 23 mld zł.

Każdy samorząd mógł składać 3 wnioski do programu, w tym jeden na najwyższą kwotę (do 65 mln zł). Sprawdziliśmy, na podstawie list opublikowanych przez Kancelarię Premiera, kto „załapał” się na maksymalną (lub niemal maksymalną) dotację. Okazuje się, że takich jednostek nie jest dużo, a wśród największych beneficjentów są głównie miasta będące stolicami województwa, a także same województwa.

Czytaj więcej

W regionach planowane nowe odcinki szybkich dróg

Przykładowo, prezydent Warszawy dostanie 65 mln zł na budowę kompleksu oświatowego przy ul. Świderskiej, a marszałek Mazowsza – na rozbudowę drogi wojewódzkiej w podwarszawskich gminach. Toruń „wziął” ok. 65 mln zł na budowę szkoły podstawowej, Bydgoszcz – na modernizację zajezdni tramwajowej, a woj. kujawsko-pomorskiego – na zakup taboru dla kolei regionalnej Lublin i woj. lubelskie mają z kolei otrzymać po ok. 65 mln zł na rozbudowę dróg, itp.

Ale są też niespodzianki. Po pierwsze, maksymalne dotacje konkursowe jury przyznało kilku miastom nie będącymi stolicami. To np. Radom, Elbląg, Rybnik czy Ruda Śląska.

Czytaj więcej

Znaczny polityczny przechył przy podziale pieniędzy z PIS

Z kolei Opole i woj. opolskie, Olsztyn, Białystok, czy woj. lubuskie, nie załapały się na najwyższą dotację w ogóle (choć nie wiadomo, czy takie wnioski złożyły), a kilka samorządów dostanie „niepełną” nagrodę – np. Katowice – 42 mln zł, woj. podlaskie – 50 mln zł, a Gorzów Wielkopolski – 35 mln zł (choć tu też nie wiadomo, na jakie kwoty opiewały wnioski tych samorządów).

Kancelaria Premiera wyliczyła, że w ramach II naboru PIS przekaże fundusze na budowę lub modernizację m.in. ponad 3,5 tys. km dróg, 5 tys. km chodników, 400 boisk i obiektów sportowych, 600 km ścieżek rowerowych, 90 żłobków i przedszkoli, 700 szkół, 100 siłowni plenerowych czy 20 budynków i infrastruktury towarzyszącej Ochotniczej Straży Pożarnej. Najwięcej pieniędzy samorządy przeznaczą na infrastrukturę drogową – 47,3 proc., wodno-kanalizacyjną – 16,1 proc. i sportową – 8,3 proc.

Inwestycje
Zaskakujący boom inwestycyjny. Rekordziści zwiększyli wydatki o kilkaset procent
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Inwestycje
Przekop Mierzei Wiślanej: mieszkańcy Elbląga wypowiedzą się o przyszłości portu
Inwestycje
Największe w historii inwestycje samorządów. Wydatki wyższe aż o jedną czwartą
Inwestycje
Samoloty z lotniska w Radomiu wylecą na majówkę
Materiał partnera
Pula prawie 11 miliardów złotych dla Dolnego Śląska otwarta
Inwestycje
Budowa tunelu za 900 mln zł na finiszu. Jest już gotowy w 90 proc.